Daily Fantasy Basketball – Základy

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Už příští týden v úterý nás čeká dlouho očekáváný start nové sezóny NBA, který nám přináší 6ti měsíční turnajový maraton v daily fantasy basketballu. Fakt, že NBA nabízí zápasy skoro každý den, dělá z daily fantasy basketballu vysoce zajímavou hru (vyšší potencionální profit, menší variance), která by neměla utéct žádnému hráči, který to s daily fantasy myslí vážně. Možná si teď říkáte, že NBA vůbec nesledujete a nemáte k ní potřebné znalosti. Mohu vás uklidnit, že když jsem začal hrát DFS, také jsem NBA vůbec nesledoval. Ale principy se od ostatních her jako football či soccer v podstatě neliší a základní strategie si jsou velice podobné, proto je potřeba pouze začít sledovat výsledky, výkony hráčů a zprávy z NBA. Postupně zjistíte, které hráče stojí za to sledovat, draftovat, a které ne. A protože první zápas už máme za rohem, v tomto článku se podíváme na základní principy hry a vytvoření vítězného lineupu.

Lineup a bodování

Bodování hráčů je vesměs na všech hernách podobné, až na drobné výjimky. Tady je ukázka:

Fanaments_basketball_scoring_points

Tabulku pravděpodobně všichni pochopíte, ale pro jistotu v rychlosti projdeme jednotlivé pojmy. Za každý bod, který hráč v zápase získá, dostává 1 fantasy bod, v případě, že trefí koš za 3 body, dostává bonus v podobě 0.5 bodu (tzn. za koš za dva body získá hráč 2 fantasy body, za koš za 3 body získává hráč 3.5 fantasy bodů). Asistence (přihrávka, která vede bezprostředně k dosažení koše) je ohodnocena 1.5 body, doskok (rebound) 1.25 body, zablokování střely soupeře v obraně (block) 2 body, zisk míče (Steal) 2 body, double-double (jedná se o situaci, kdy hráč např. získá 10 a více bodů a doskoků v zápase, nebo nasbírá 10+ v jiných dvou statistických kategoriích) 2 body, triple-double (pokud hráč dosáhne 10+ ve třech různých kategoriích, např. body, asistence a doskoky) 5 bodů, ztráta míče v útoku (turnover) -0,5 bodu, technický faul (technical foul) -1 bod, hrubý (nesportovní) faul (Flagrant foul) -2body.

Do týmu vybíráte celkem 9 hráčů – jednoho z každé pozice (PG, SG, SF, PF, C) + vybíráte jednoho dalšího hráče z pozic PG nebo SG a jednoho hráče z pozic SF nebo PF. Posledními dvěma hráči jsou tzv. pozice UTILITY (UTIL) a na těchto pozicích můžete zvolit hráče z jakékoli pozice. Celkem máte budget 100mil.

Počet odehraných minut

V 98% případů budete chtít mít ve svém fantasy týmu hráče, kteří odehrají nejvíce možných minut a ve svých týmech patří do zahajující pětky. Stejně jako v socceru i v basketbalu je počet odehraných minut velice důležitý, protože logicky z lavičky koše resp. góly nevstřelíte. Některé týmy mohou využívat a aktivně točit svých 6-7 hráčů, a pokud se rozhodnete zvolit některého z těchto hráčů, buďte si sakra jistí, že hráč, který přichází z lavičky, dává hodně bodů a nestojí příliš mnoho. Nezapomínejte, že tento hráč už od začátku zápasu má handicap v menším počtu odehraných minut, a proto musí tento handicap kompenzovat nízkou cenou a velkým přísunem bodů. Zajímavou pomůckou pro předpověď, kteří hráči nastoupí v zápase je depth charts ze stránek rotoworld.com.

Zranění a jejich dopad na zbytek týmu

Sledovat zranění hráčů a upravovat vaše výběry dle nich je velice důležité ve všech sportech, ale v NBA obzvlášť. Více než v ostatních sportech má totiž neúčast hvězdy týmu v zápase dopad na jeho spoluhráče. Představme si situaci, kdy startující hvězda týmu nemůže nastoupit do zápasu, pak jeho roli v zápase musí převzít někdo jiný. Buď nastoupí hráč z lavičky, kterému se tak markantně zvýší počet odehraných minut, což může vést k hodně fantasy bodům anebo musí na sebe vzít více odpovědnosti za výsledek zápasu někdo z dalších startujících hráčů. Zajímavým příkladem může být situace PG Russella Westbrooka v týmu Oklahoma City Thunder, kdy nemůže do zápasu nastoupit nejproduktivnější hráč týmu Kevin Durant. Russell Westbrook je druhý nejproduktivnější hráč a starting PG Oklahomy, takže při absenci Duranta nemůžeme očekávat větší počet odehraných minut, co naopak očekávat můžeme je vyšší počet získaných fantasy bodů. Proč? Je to vcelku logické, při absenci Duranta je dost pravděpodobné, že druhá hvězda týmu bude častěji ve hře a převezme odpovědnost za výsledek zápasu. Tím pádem se od něj dá očekávat zvýšený počet bodů oproti jeho běžnému výkonu za účasti Duranta v zápase.

Je běžnou záležitostí sledovat status hráčů ještě 30 minut před začátkem zápasu a dělat změny na základě zranění těsně před uzamčením turnaje. Stačí jeden hráč, který nenastoupí do zápasu a můžete jednoduše odpískat váš lineup jako prohru, protože není nic horšího než mít v týmu hráče, který nemá šanci získat body. Dobrým pomocníkem pro sledování statusu hráčů je stránka rotoworld.com, pod záložkami injuries a player news, kde najdete těsně před startem zápasu, řekl bych, až skoro online reportáž s novinkami ohledně stavu a způsobilosti hráčů nastoupit do zápasu.

Nováčci

Daily fantasy herny používají pro ocenění hráčů statistiky z minulých sezón. Díky tomuto faktu je velice zajímavé sledovat, kteří z nováčků (draftovaných hráčů) mohou ve svých týmech získat pozici startera a mají šanci odehrát hodně minut. Tito hráči budou stát malé peníze a mohou vám přinést spousty bodů.

Matchupy

Jako ve všech sportech je důležité sledovat matchupy mezi jednotlivými týmy a stejně tak mezi jednotlivými hráči. I v NBA je výborným ukazatelem O/U lines a týmy s velkým ukazatelem O/U mají velkou šanci získat spousty fantasy bodů. Obecně se dá říci, že špatné týmy a týmy s vysokým herním tempem (pace) mají tendenci umožňovat svým soupeřům spousty fantasy bodů.

Domácí/Venkovní zápasy

Nevím, jak na tom jste vy, ale já osobně v basketbalu nejvíce nesnáším posuzování faulů. Vždy, když sleduji zápas, mám pocit, že rozhodčí posuzuje fauly podle toho, jak se vyspí. A faktem je, že basketbal je oproti jiným sportům hlavně v posuzování faulů (a asistencí!) hodně subjektivní. Přesně z tohoto důvodu hraje domácí prostředí mnohem větší roli, než u ostatních sportů. Rozhodčí mají tendenci být více liberální v posuzování faulů u domácího týmu, stejně jako lidé hlídající statistiky v zápase mají tendenci být více uvolnění při posuzování asistencí ve prospěch domácích hráčů.

Závěr

  • Oproti NFL či EPL (kde musíte čekat na víkend) můžete hrát NBA skoro každý den
  • S větším počtem turnajů je nižší variance a větší potencionální profit
  • Čím více minut hráč odehraje, tím větší počet fantasy bodů získá (pravděpodobně)
  • Sledovat zranění hráčů na denní bázi je důležitou součástí úspěšného draftování hráčů
  • Na začátku sezóny můžete získat spoustu bodů za málo peněz draftováním nováčků, než jejich cena vyroste
  • Sledujte O/U lines a špatné týmy s vysokým tempem hry – tyto týmy mají tendenci odevzdávat soupeřům hodně fantasy bodů
  • Basketbal je při posuzování statistik a faulů hodně subjektivní sport. Domácí prostředí je vždy výhodou.