Je to tady! Čtvrtfinále na MS rozhodne u většiny týmů o tom, zda budou moci šampionát hodnotit pozitivně, či negativně. Na všechny čtyři zápasy se podíváme v našem preview.

Rusko – Česko

Rusko nakonec neuhájilo neporazitelnost a první místo ve skupině A. V posledním zápase totiž prohrálo s USA 3:5, přestože třikrát vedlo. Jinak ale ve skupině ukazovalo svou ofenzivní i defenzivní sílu. Dalo nejvíce branek (35) a nejméně inkasovalo (10).

Česko sice nemělo problémy s postupem, nadějné výkony ale střídalo se slabými. Na závěr si připsalo porážku 1:3 se Švýcarskem. I tak nicméně patřilo k lepším týmům skupiny B, po Kanadě mělo nejvíce nastřílených branek (23, společně s Francií) a nejméně inkasovaných (14, společně se Švýcarskem).

V tomto zápase je určitě favoritem Rusko. Hlavně jeho ofenziva je obrovsky nabitá a bude dělat Čechům určitě velké problémy. Na druhou stranu mají Rusové velkou sílu i v brance, Andrei Vasilevski předvádí skvělé výkony. Naopak v českém táboře jsou zatím někteří borci z NHL zklamáním, především útočník Tomáš Plekanec.

Rusko

Top volby: Nikita Kučerov, Artěmij Panarin, Vadim Šipačov, Nikita Gusev
Stojí za zvážení: Anton Bělov, Jevgenij Dadonov, Jevgenij Kuzněcov

Česko

Top volby: David Pastrňák
Stojí za zvážení: Jakub Voráček, Roman Červenka, Roman Horák

USA – Finsko

Výkony USA se vyplatí hodnotit hlavně z utkání proti silnějším soupeřům. Proti slabším týmům totiž Američané evidentně upřednostňovali efektní kličky, sólíčka a parádičky. Proto prohráli s Německem, porazili slabou Itálii jen 3:0 a měli problémy s Lotyšskem. Když ale došlo na lámání chleba, byla to od nich jízda. Proto porazili silné Švédy i Rusy a vyhráli skupinu A. Navíc dali po Rusku nejvíce branek (31).

Finsko je zatím na MS velkým zklamáním. Ze skupiny B postoupilo se štěstím ze čtvrtého místa, mimo jiné prohrálo 1:5 s Francií a nestačilo mu vedení 3:0 na výhru nad Českem. Kanada si pak v posledním utkání z Finska dělala doslova srandu. Finové navíc měli záporné skóre 20:22.

Z textu je zjevné, že v tomto zápase favorizuji USA. Nemyslím si ovšem, že to bude naprosto jednoznačný zápas. Finové nemohou dát kůži lacino. Přesto bych se zaměřil na Američany. Hlavně útočná síla je velká. V tomto ohledu zatím vládne vynikající Johnny Gaudreau, skvělé statistiky mají také Dylan Larkin, Anders Lee či Clayton Keller. Po svém příjezdu hodně pomohl také Kevin Hayes. Výběr je skutečně velký. Jen talent Jack Eichel je zatím zklamáním. Neprobere se však v pravou chvíli?

USA

Top volby: Johnny Gaudreau, Dylan Larkin, Anders Lee, Kevin Hayes
Stojí za zvážení: Clayton Keller, Brock Nelson, Jack Eichel

Finsko

Top volby: Sebastian Aho
Stojí za zvážení: Mikko Rantanen, Juuso Hietanen

Kanada – Německo

Kanada zatím jede na MS podle očekávání, ovšem na jednu výjimku. To když favoritovi nestačilo vedení 2:0 a zcela nečekaně padl v prodloužení se Švýcarskem. Pro Kanadu to ovšem byla užitečná facka, v následujících dvou zápasech už zase vládla. Ve skupině B nastřílela nejvíce gólů (32) a nejméně inkasovala (10).

Cíl, který na domácím MS Němci měli, splnili. Postoupili do čtvrtfinále ze čtvrtého místa. Nejvíce si asi budou fanoušci pamatovat výhru nad USA a závěrečný triumf na nájezdy proti Lotyšsku, který rozhodl o postupu. V zápasech se Slovenskem či Dánskem ale zrovna nepřesvědčili.

Žádný zápas čtvrtfinále nemá tak jasného favorita. Cokoliv jiného než jasná výhra Kanady by bylo překvapením, vyřazení favorita pak dokonalým šokem. Němci se budou spoléhat na vynikajícího gólmana Philippa Grubauera, který jim vychytal duel s Lotyšskem. V útoku je pak nejvýraznější osobností také hráče, který přijel z NHL později – Leon Draisaitl. Kanada má ale samozřejmě mnohem silnější a vyrovnanější kádr.

Kanada

Top volby: Nathan MacKinnon, Mitch Marner, Colton Parayko
Stojí za zvážení: Claude Giroux, Jeff Skinner, Travis Konecny, Ryan O’Reilly, Michael Matheson

Německo

Top volby: –
Stojí za zvážení: Leon Draisaitl, Dennis Seidenberg

Švýcarsko – Švédsko

Švýcarsko je na MS zatím asi největším překvapením. Tým složený skoro jen z hráčů domácí soutěže kdekdo odepisoval, ale on dokázal jako jediný porazit Kanadu a nakonec skončil druhý ve skupině B. A to ještě tým selhal hned v prvním zápase, kdy ztratil vedení 4:0 nad Slovinskem. Kromě tohoto zápasu se ale Švýcaři prezentovali vynikající obranou v čele s brankářem Leonardem Genonim.

Švédové přivezli na MS nečekaně silný tým, navíc jim další hráči z NHL přijeli během turnaje. V tuto chvíli jich mají Švédi hned 19! To je pro evropský tým velký luxus. Ve velkých zápasech to ale nebylo ono, Švédsko nestačilo na Rusko ani USA. Přesto budí velký respekt.

Přestože jde Švédsko do tohoto zápasu jako hůře postavený tým v základní skupině, je favoritem. Armáda hráčů z NHL by měla papírově Švýcarsko porazit. Zda tomu bude odpovídat realita, teprve uvidíme. Na straně Švédska nás každopádně zaujme mnoho šikovných ofenzivních hráčů i elitní obránci. Švýcaři jsou méně nápadní a více spoléhají na týmové pojetí.

Švýcarsko

Top volby: Vincent Praplan
Stojí za zvážení: Raphael Diaz, Romain Loeffel, Fabrice Herzog, Andres Ambühl

Švédsko

Top volby: William Nylander, Nicklas Bäckström, Oliver Ekman-Larsson, John Klingberg
Stojí za zvážení: Elias Lindholm, Victor Rask, Gabriel Landeskog, Anton Stralman, Victor Hedman

Sledujte také novinky z NHL

Dallas Stars podepsali Bena Bishopa