DFS Analýza: Ander Herrera jako klíčový muž Mourinhovy sestavy

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Na začátku sezóny by si možná spousta z vás vsadilo na to, že Ander Herrera má před sebou v rudém dresu poslední půlrok, maximálně rok. A nyní? Z nenápadného a nechtěného záložníka se v průběhu sezóny stala důležitá postava týmu Jose Mourinha a miláček fanoušků. Co se ale změnilo? Proč je najednou velikým oblíbencem portugalského stratéga, bez kterého si nedokáže představit střed pole? Pojďme se pokusit si tyto otázky zodpovědět a navíc ukázat, že nejen Mourinho, ale i DFS hráči by měli zařadit tohoto neúnavného záložníka do svého podvědomí.

Proč je Herrera pro Mourinha tolik důležitý

Na začátek bych chtěl na malém srovnání demonstrovat, kde nastala zásadní změna a proč je tedy Herrera v současné sezóně tak důležitou postavou týmu. Podíváme-li se blíže na tabulku níže, uvidíme srovnání jeho výkonů z letošní, loňské a jeho poslední sezóny v Atleticu Bilbao.

Jak můžeme vidět, Herrera je hodně schopný tackler, když si drží napříč sledovanými sezónami konzistentní výkonnost. Stejně tak i jeho kreativita, přestože má větší výkyvy, ukazuje konzistentní křivku, protože její vyšší skoky budou způsobeny dalšími vlivy jako role v týmu, zápasová taktika atd. Tou důležitou statistikou, která nám ukazuje zásadní změnu je skokový nárůst úspěšných interceptions. Jak vidíte v tabulce, pod Luisem van Gaalem a v Bilbau nepřekročil 1.4 interceptions, kdežto v letošní sezóně si zapisuje 3.20 úspěšných interceptions na 90min hry. A to už je pořádný skok.

2016/17 – United 2015/16 – United 2013/14 – Bilbao
Vytvořené šance 1.41 1.22 1.86
Asistence 0.23 0.12 0.18
Tackles 2.40 2.62 2.64
Interceptions 3.20 1.40 1.16

Tab. 1: Statistika Andera Herrery na 90 min hry

Dovolím si tvrdit, že tady se ukázala Mourinhova genialita. Dokázal odhalit Herrerovy schopnosti, které nikdo neviděl nebo přehlížel a skvěle je využil ve svůj prospěch. Ti z Vás, kteří sledují kariéru portugalského stratéga od začátku, jistě ví, jakým herním stylem se po celou kariéru prezentuje. Jeho týmy se nevyžívají ve zdlouhavé rozehrávce a neúčelném držení míče, ale naopak, brání v pevném bloku a čekají na chybu a ztrátu míče, kterou dokáží potrestat rychlým a smrtícím kontrem.

A právě tady se ukazuje klíčová role Herrery a jeho zmíněný nárůst počtu interceptions. Španělský středopolař čte výborně hru a dokáže využít špatné přihrávky soupeře, po jejímž získání okamžitě vyráží do smrtícího protiútoku. S trochou nadsázky jde letošního Herreru přirovnat k loňskému Kantému a přínosu, který měl tento francouz pro mistrovský Leicester.

Je Herrera relevantní volbou pro daily fantasy?

Pokud bych bral v potaz všechny herny, které berou ve svém bodovacím systému i statistiky jako jsou interceptions, tackles a další, pak není o čem diskutovat. Letošní Herrera by patřil mezi kvalitní DFS cíle, a to především v cash game, kde svým komplexním výkonem skvěle splňuje parametry pro hráče vhodného do tohoto formátu. Kvůli absenci gólů (letos pouze jeden) je omezen jeho upside potenciál, a proto by jeho zařazení do turnajů záviselo na dalších okolnostech a nelze říci, jestli je špatná nebo dobrá volba.

Ale jak se k němu postavit na evropských hernách, především Fanteamu? Tady je odpověď mnohem zamotanější. Jak jsem řekl dříve, jeho hlavní nevýhodou je absence gólů. Protože góly nám dávají nejvyšší upside, osobně u Herrery nevidím dostatečný potenciál, pokud hrajeme full round kola, kde máme na výběr z mnohem většího počtu hráčů.

Na druhou stranu, pokud se chceme zúčastnit například jen jednozápasového turnaje, kde Manchester United bude jedním z týmů, myslím, že Herrera může být dobrou volbou. V takovém kole totiž nebude široký výběr a bude složitější se odlišit. A právě Herrera bude hráčem, kterého hodně soupeřů může přehlížet ve prospěch Pogby, Mkhitaryana nebo Lingarda. Ale na základě toho všeho, co jsme si ukázali je jednoznačné, že hra se v současné době točí právě kolem Herrery. Jsem přesvědčen o tom, že významný nárůst počtu asistencí je způsoben právě herním stylem a jeho klíčovou úlohou v zakládání a vedení brejkových situací. Stačí si vzpomenout na nedávné zápasy s Chelsea a Burnley.

Čtěte také

DFS analýza: Proč United strádají? Chybí tvůrce hry i křídla