Belgický útočník Romelu Lukaku patří v posledních letech mezi nejobávanější kanonýry Premier League a pravidelně se umisťuje na předních příčkách střeleckých tabulek. Díky výkonům z posledních let se zařadil mezi obávané kanonýry a mnoha lidem uvízl v paměti jako top útočná volba pro fantasy turnaje.

A o jeho střeleckých schopnostech určitě není potřeba diskutovat. Jedná se o kvalitního kanonýra. Zajímavé ovšem pro někoho může být zjištění, proti jakým typům soupeřů se Lukaku prosazuje. Když jsem dělal analýzu jeho střeleckých výkonů za poslední dvě a půl sezóny (2014/15, 2015/16, 2016/17), narazil jsem na zajímavý fakt. Přestože atakuje hranici 15 gólů za sezónu vcelku pravidelně, když dojde na souboje s nejsilnějšími kluby Premier League, Lukakuova produktivita rapidně klesá.

V sezóně 2014/15 vsítil 10 ligových gólů (přidal dalších 8 v EL), ale žádný z těchto gólů nepadl do sítě některého z šesti nejlepších týmů na konci sezóny (gólově vyšel naprázdno proti Chelsea, Manchesteru City, Arsenalu, Manchesteru United, Tottenhamu i Liverpoolu). O sezónu později, tedy v minulém ročníku, se vrátil ke své pravidelné produkci, když vstřelil 18 ligových gólů, ale opět měl problémy s pokořením již zmíněných týmů. Jediný gól dal Liverpoolu (8. v tabulce) a Leicesteru (1. místo), který byl již dobře známým překvapením sezóny. Ovšem v obou soubojích s Arsenalem, Tottenhamem, Manchesterem United i City a Chelsea vyšel opět naprázdno.

lukaku_15_16_goly

Sezóna 2015/16 – Data z Transfermarkt.co.uk

A v podobných výkonech pokračuje také v letošní sezóně. Everton se v dosavadním ročníku již utkal s Arsenalem, Manchesterem City a Manchesterem United, Liverpoolem i Chelsea a pouze v zápase se City (které má ze všech těchto týmů nejhorší obranu) dokázal vstřelit gól. Tyto výkony jsou určitě varovným signálem do dalších zápasů.

Kde je problém?

Přestože tady nejsme od toho, abychom hledali příčinu (tuto činnost nechme raději na jeho trenérech), vysvětlení se samo nabízí. Lukaku je top kanonýr nastupující v průměrném (nebo lehce nadprůměrném, abych někoho neurazil) klubu. V soubojích se stejně kvalitními kluby a horšími jsou jeho spoluhráči schopni připravit více gólových příležitostí a on sám je schopen horší obránce přehrát. Bohužel, v soubojích s top týmy je velice dobře hlídán a jeho spoluhráči nejsou schopni strhnout na sebe pozornost, která by Lukakuovi uvolnila ruce (nebo spíše nohy:)) k vytvoření nějaké gólové akce. Tomu také odpovídají čísla z letošní sezóny, kdy si Lukaku připsal v pěti zápasech (proti Arsenalu, Liverpoolu, United, Chelsea a City) jen 5 střel (pouze 1 na branku), 2 klíčové přihrávky a 8 průniků. To je prakticky totožná bilance, kterou si připsal v zápasech s týmy jako Stoke nebo Sunderland za jeden zápas.

Závěrem – vyplatí se jeho draft?

Lukaku je bezpochyby výborný střelec, ale dokud bude nastupovat za Everton, nikdy nepřekročí hranici mezi opravdové hvězdy schopné rozhodovat velké zápasy, jako jsou Alexis Sanchez nebo Diego Costa. Proto je pro mě ideální volbou do průměrných nebo nadprůměrných matchupů, ve kterých je schopen vstřelit více než jeden gól. Naopak v soubojích s top týmy bych hledal variantu pro odlišení jinde, protože momentálně se nejeví jako ideální útočník pro draft do nepříznivých matchupů.

Následující vánoční program nabízí pro Lukaka dva výborné matchupy s Leicesterem a Hullem, ve kterých může excelovat a jeho volba bude patřit mezi ty nejlepší útočné varianty.