DFS Football: Volba rozestavení

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pokud hrajete daily fantasy football, pak jistě víte, že při draftu vašeho týmu můžete vybírat z několika variant hráčských kombinací a volíte vždy 1 brankáře, 3-5 obránců, 3-5 záložníků a 1-3 útočníky. Celkem musíte vybrat tým z 11 hráčů a tento počet společně s touto variabilitou hodně odlišují turnaje na evropských hernách, např. od těch Amerických.

Tato možnost vytvářet různé formace přidává další variantu, jak se odlišit od svých soupeřů a vytvořit zcela unikátní sestavu, která vám umožní vyhrát více turnajů. Má to ovšem i své úskalí, protože tento formát klade ještě větší důraz na specifický skill DFS hráče, kdy musíte kromě kvalitního výběru picků také vytvořit ideální formaci (ofenzivní, defenzivní) na základě matchupů a dalších atributů. Pokud se naučíte rozpoznávat tyto matchupy a “nápovědy”, naleznete v sestavování různých formací zajímavou edge proti soupeřům, kteří jdou stále a pouze cestou jediného rozestavení.

V tomto článku bych se rád podíval na varianty rozestavení, které můžete sestavit a zaměřil se na jejich silné a slabé stránky a situace, kdy je vhodné je použít nebo naopak nepoužít.

Mýtus: Obránci jsou ve fantasy fotbalu přítěží

Než se pustíme do rozboru jednotlivých rozestavení bych rád vyvrátil jeden mýtus, který se šíří napříč daily fantasy fotbalem. Spousta hráčů má mylnou představu, že pro vítězství v turnaji je potřeba draftovat co nejvíce útočníků a záložníků, a co nejméně obránců. Jinými slovy, hledají pouze góly a asistence a tomu podřizují veškerou taktiku při draftu.

Což není zcela pravda. Jistě, aby jste vyhráli fotbalové fantasy turnaje, musíte správně vybírat hráče, kteří dávají góly a přihrávají na ně. O čem tady ale mluvím já, je velká ignorance vůči obráncům, a to i v situacích, kdy je +EV (=výhodnější variantou) zvolit raději obránce než záložníka.

Rád bych to uvedl na příkladu, abyste měli lepší představu, co mám na mysli. Momentálně se hraje Euro a máme tak skvělý případ, na kterém si to můžeme ukázat. Vezměme si např. že chcete hrát nejběžnější rozestavení 3-4-3 a nemůžete se rozhodnout pro posledního záložníka. Okolnosti (cena hráčů, špatné matchupy, nedostatek kvality,…) vás nutí přemýšlet nad hráči, na které by jste normálně ani nepomysleli, ale protože jste naučení hrát tímto útočným systémem, prostě chcete zvolit záložníka. Ale pokud není žádný zajímavý k dispozici, proč raději nejít trošičku defenzivnějším systémem, zvolit do svého týmu obránce, např. Davida Alabu (který má mnohem lepší matchup, nastupuje v reálném zápase v záloze,…) a udělat rozestavení 4-3-3? Samozřejmě, že to je lepší! Proč? Podívejte se na potenciál týmu s Alabou a bez něj.

Pokud zvolíme tým se 4. záložníkem, který nemá kvalitní matchup, pak je jeho potenciál maximálně gól nebo asistence, nějaká střela na bránu, pár interceptions či tackles a třeba bod za čisté konto, což by bodově vycházelo asi takto:

8 (gól) + 2 (střely) + 1 (interceptions a tackles) + 1 (čisté konto) = 12 bodů celkem

Tato varianta počítá s opravdu náhodnou situací, že se záložníkovi podaří vstřelit gól, protože dle analýzy byl jeho gól málo pravděpodobný, proto jsme jej původně ani nechtěli draftovat. Ale nakonec jej dal, což nic nemění na tom, že Alaba má zajímavější potenciál. Pojďme se podívat na něj:

10 (gól) + 2 (střely) + 1 (interceptions a tackles) + 6 (čisté konto) = 19 bodů celkem

Už vidíte ten rozdíl? Alaba má mnohem větší bodový potenciál než random záložník, protože jeho gól bude oceněn o dva body více a navíc čisté konto bude mít hodnotu větší o pět bodů! Toto je situace, která vám může vyhrát celý turnaj.

Tímto jsem chtěl uvést na pravou míru vnímání obránců a jak velký vliv mohou mít na výsledek fantasy turnaje, a že by neměli být přehlíženi. Předtím než se pustíme do rozboru rozestavení, je totiž nutné pochopit, že hrají důležitou roli a fantasy fotbal není pouze černobílý, ale nabízí širokou škálu úspěšných strategií. A neplatí tedy ofenzivní sestava > defenzivní sestava nebo naopak, ale vždy záleží na dalších okolnostech, jako jsou ceny hráčů, jejich reálná pozice vs. fantasy pozice, matchupy, výkony v posledních zápasech a spousty dalších indikátorů, které je potřeba zvážit, než vyberete to nejlepší možné rozestavení s ideálními hráči.

Ofenzivní rozestavení 3-4-3

Představení

Toto rozestavení uvidíte u DFS hráčů nejčastěji. Je to logické, protože je v něm zastoupen největší počet hráčů do ofenzivy a na první pohled se může jevit jako ideální varianta pro akumulaci maximálního počtu fantasy bodů, ale ne vždy tomu tak je. Pravděpodobně každý začínající DFS hráč bude používat toto rozestavení, dokud nezačne nad hrou více přemýšlet a testovat ziskovost ostatních variant.

Silné stránky

V kolech (nebo soutěžích), v kterých padá spousta gólů je toto rozestavení alfou a omegou pro vítězství. Stále platí, že góly a asistence získávají nejvíce bodů, a pokud dokážete všechny své ofenzivní hráče trefit, pak je vysoká šance, že v turnajích skončíte v “penězích”.

Slabé stránky

Logicky, totálně neúčinným se toto rozestavení stává, pokud v daném kole padne málo gólů. V takovou chvíli vaši útočníci a záložníci nezískají potřebnou value, aby jste se mohli ucházet o nejvyšší příčky v turnaji. Typickým příkladem je letošní Euro, na kterém nepadá příliš gólů a toto rozestavení je neúčinné.

Kdy jej použít

V kolech, kdy jsou matchupy, které slibují gólovou přestřelku (Identifikovat tyto zápasy pomáhají kurzy bookmakerů – favorité zápasu, střelci, kolik padne gólů a další. Každopádně spoléhat jen na ně nelze a je potřeba sledovat také formu týmů a hráčů, předešlé zápasy týmů, které se spolu utkají a další indikátory).

Neutrální rozestavení 4-3-3

Představení

Toto rozestavení je kompromis mezi defenzivní a ofenzivní strategií. Jeho využití není tak časté, a to hlavně z toho důvodu, že v turnaji s velkým počtem hráčů potřebujete akumulovat maximální počet fantasy bodů a tím pádem řešíte otázku, zda-li padne hodně gólů (a zvolíte ofenzivní strategii) nebo naopak málo gólů (a zvolíte defenzivní strategii). Existují specifické výjimky, kdy je toto rozestavení ideální pro velký turnaj, ale to přesahuje rámec tohoto článku.

Silné stránky

Ideálním příkladem jeho silné stránky je právě příklad s Davidem Alabou. Do zálohy nemáte žádnou relevantní volbu, ale Alaba je hráč vedený hernou v obraně, který v reálu hraje v záloze, tím pádem hrajete něco jako tzv. falešného obránce, kdy na herně máte rozestavení 4-3-3, ale ve skutečnosti to je 3-4-3.

Slabé stránky

Občas je jeho limitem, že nemá ani maximální počet obránců, ani maximální počet útočných hráčů. Proto se můžete připravit o šanci na top3 umístění ve velkém turnaji. Neplatí to ovšem vždy, a i s tímto rozestavením lze vyhrát turnaj s velkým polem hráčů.

Kdy jej použít

Viz. příklad David Alaba, neboli hra na tzv. falešného obránce.

Defenzivní rozestavení 5-3-2

Představení

Na první pohled totální šílenost, a může se stát, že se někde budete moci dočíst, že obránci jsou pro daily fantasy fotbal zbytečnost, ale není to pravda. Schválně jsem se tomuto tématu aspoň trochu věnoval v úvodu, protože pokud se naučíte toto rozestavení používat, může být hodně ziskové. Pokud se rozhodnete zvolit tuto defenzivní strategii, pak vsázíte na to, že v daném kole padne tak málo gólů, že body získané za obránce budou stačit na vítězství, protože porazíte všechny DFS hráče, kteří vsadili na útočníky, jenž nedosáhli potřebné value.

Silné stránky

Obránci většinou nemají tak vysokou cenu jako útoční hráči, proto je mnohem jednodušší získat potřebnou value pro návratnost investice. A navíc, pokud se vám podaří trefit čisté konto 6 defenzivních hráčů (brankář + 5 obránců), tak máte v podstatě jistých 60-70 fantasy bodů, což je výborný základ pro vítěznou sestavu (Pozn. ve velkém % případů musíte trefit s obránci čistá konta, aby jste měli šanci fantasy turnaj vyhrát, bez ohledu na to, jakou strategii zvolíte). Nemluvě o tom, že pořád je potenciál, že některý z obránců vstřelí gól či přidá asistenci a určitě se touto strategií odlišíte od ostatních.

Slabé stránky

Bývá těžší odhadnout, kdy tuto strategii správně použít, aby byla zisková. Její použití už se vyznačuje alespoň určitým skillem a přehledem a pokud začínáte, musíte se smířit s tím, že než ji vypilujete k dokonalosti, nějaké peníze s ní prohrajete.

Kdy jej použít

V kolech, kdy vám analýza ukazuje, že padne málo gólů a mohli by jste se touto strategií odlišit od ostatních, kteří půjdou jako stádo ovcí s ofenzivní strategií, a to i přestože všechny indikátory ukazují, že nebude padat hodně gólů.

Pokud máte nějaké dotazy nebo jiný pohled na věc, napište mi do komentářů pod článkem, rád odpovím a podiskutuji.