DFS Football: Základní principy budování týmu

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Hned na začátku vás musím zklamat. Žádný zaručený recept na vytvoření vítězného týmu, neexistuje. Na našich stránkách najdete spousty tipů a návodů, jak postupovat při tvorbě týmu, jaké strategie využít, abyste maximálně zvýšili své šance na vítězství. Ale přesto všechno budete každé kolo čelit rozhodnutím, která budou ovlivněna spoustou informací a budou mít přímý vliv na to, jak se váš tým nakonec umístí. Přes tento pesimističtější úvod vás stále můžu ujistit, že lze pravidelně sestavovat vítězné týmy a můžete se stát výdělečnými hráči fantasy fotbalu. Pojďme se nyní podívat na základy budování týmu.

Brankáři

Nejdražší brankáři jsou vždy ti, kteří mají největší šanci na vítězství v zápase a udržení čistého konta. Hodně často se jedná o brankáře, kteří jsou v nějaké šňůře bez obdrženého gólu, např. pokud udrželi po sobě 2x, 3x čisté konto, pak jejich cena pravděpodobně vyšplhala do maximální výše. Zvažovat tyto brankáře se vyplatí v turnajích H2H nebo 50/50, ale určitě nejsou nejlepší volbou pro turnaje s velkým hráčským polem. Proč? Pokud už jste přečetli nějaké moje starší články, tak jistě tušíte proč. V turnajích, kterého se účastní spousta hráčů je potřeba být tzv. „contrarian“ neboli jít proti proudu a udělat unikátní sestavu, kterou nebude mít nikdo jiný. A protože většina nezkušených hráčů velice ráda volí tyto „jasné hráče“, pak nemáme šanci postavit unikátní tým. Naopak v H2H turnajích chceme maximalizovat naše dno a mít co největší jistotu, že daný hráč dosáhne na očekávaný počet bodů, pak je jeho volba ospravedlnitelná.

Jaké brankáře tedy volit v GPP turnajích? V těchto turnajích je potřeba trochu riskovat a hledat brankáře, u kterých je vysoká šance, že v zápase budou čelit hodně soupeřovým útokům a mohou mít několik zákroků – na všech hernách jsou úspěšné zákroky odměňovány ziskem určitého počtu bodů, a pokud takový brankář udělá 5 zákroků a ještě dokáže udržet čisté konto, pak se investice do takového brankáře vrátí několikanásobně a ani vás nebude stát spousty peněz, takže vám zbyde dostatek budgetu na útočné hráče. Právě u drahých brankářů je minimální šance, že budou čelit dostatečnému počtu střel, aby se vyplatili. Proto nejsou vhodnou GPP volbou.

Obránci

Když vybíráme obránce do svého týmu, většinou volíme mezi variantou dvou krajních obránců (full back/wing back) nebo středních obránců. Nelze říci, že jedna varianta je lepší než druhá. Každá má své pro a proti. Pokud se rozhodneme zvolit krajní obránce, pak bychom měli hledat ty, kteří se často zapojují do útočných akcí svého týmu a mají velkou šanci na gól přihrát nebo jej dokonce vstřelit. Příkladem takového obránce je Patrick van Aanholt ze Sunderlandu (v této sezóně nasázel již 3 góly a přidal 2 asistence) nebo Hector Bellerin z Arsenalu (v této sezóně 1 gól a 4 asistence). Tito útoční krajní obránci se mohou dostávat i do zakončení, takže jsou schopni přinést body za střelbu. Samozřejmě, kvalitní útočně zaměření krajní obránci patří mezi nejdražší hráče mezi obránci.

A protože hodně často musíme spotřebovat hodně peněz z budgetu na útočníky, nemáme dostatek peněz pro draftování těchto drahých hráčů. Levnější variantou tedy může být volba strategie se dvěma středními obránci. Ti jsou většinou levnější a pomohou nám vybalancovat tým tak, abychom se vtěsnali do povoleného budgetu. Je logické, že střední obránci se nebudou tolik zapojovat do útoku, ale mají jiné výhody. Pro spoustu klubů jsou střední obránci silnou zbraní při standartních situacích, čehož můžeme využít. Podívejte se na kluby, které mohou mít šanci na udržení čistého konta a ještě budou hrozit převážně ze standartních situací. Takovým klubem může být v této sezóně např. Crystal Palace, které v první části EPL dokázalo několikrát udržet čisté konto a jejich obránci dali nejvíce gólů ze všech klubů v EPL (k psaní tohoto článku dali obránci CP necelých 30% všech gólů svého týmu).

Záložníci

Pozice záložníka je v daily fantasy fotbalu velice zrádná pozice, na které často můžete hodně ztratit, ale také hodně získat. Záložníky můžeme rozdělit pro fantasy účely na tři kategorie: křídlo, ofenzivní záložník (tzv. desítka, tvůrce hry) a defenzivní záložník. Pokud chceme být úspěšní, zapomeňme na kategorii číslo tři – defenzivní záložníci jsou ve fantasy fotbalu k ničemu (ve výjimečných případech jej použít můžeme, ale taková situace nastává minimálně). Zajímavý pro nás jsou ofenzivní záložníci a křídla. Tito hráči mají veliký potenciál na zisk bodů za góly, asistence a střely na bránu.

Jak jsem zmínil výše, záložník je zrádná pozice. A to hlavně z toho důvodu, že velice často je spousta záložníků ohodnocena ve stejné cenové hladině jako útočníci, ale logicky, nemají tak vysoký bodový potenciál. Proto nikdy záložníky nepřeplácejte! Jen ve velice malém množství případů dokáží překonat svou cenu několikanásobně. Vždy je lepší připlatit za čistokrevného útočníka v dobré formě, než za záložníka. Sledujte, jakým stylem kluby hrají – zda-li přes křídla nebo přes klasickou desítku a dle toho uzpůsobte svou strategii volby záložníků.

Tip: Jednou ze zajímavých strategií a taktik je použít hráče, o kterém víte, že nastoupí v zápase na pozici útočníka, ale ve fantasy je veden jako záložník. Tím získáte o jednoho útočníka navíc, za cenu záložníka.

Útočníci

Útočníci, kteří jsou schopni pravidelně po celou sezónu střílet góly jsou na 100% vždy ti nejdražší ze všech hráčů. Aguero, Kane, Vardy nebo Lukaku jsou typickými příklady v této sezóně. Jejich cena je přímo úměrná jejich pravidelné gólové produkci. Při tvorbě týmu budete často čelit těžkému rozhodování – zvolit dva drahé útočníky a riskovat s levnějšími hráči na ostatních pozicích nebo zvolit pouze jednoho drahého útočníka a rozdělit zbytek budgetu rovnoměrně mezi ostatní hráče? Na toto není jasná odpověď. Vždy záleží na situaci – jaké matchupy týmy čekají, v jaké formě jednotlivý hráči jsou apod. Např. pokud čeká ManCity i Tottenham matchup, v kterém je předpoklad, že padne hodně gólů, pak je zajímavá možnost zvolit jak Aguera, tak Kanea do sestavy a vsázet na to, že oba dva hráči vstřelí 2 a více gólu. Naopak, pokud je některý z pravidelných střelců mimo formu (nebo jeho tým je mimo formu), pak je dobré se takovému hráči vyhnout a využít ušetřené peníze jinde.

Nezapomínejte však na jednu podstatnou věc! Stejně jako ve všech ostatních fantasy sportech, i ve fantasy fotbalu hrají významnou roli zranění! Pokud je kanonýr svého týmu několik zápasů mimo hru, jeho cena půjde dolů. A v okamžiku, kdy se vrátí na hřiště, můžete získat zajímavého střelce za opravdový pakatel.

Máte nějaké dotazy nebo by jste chtěli podiskutovat nad nějakým tématem? Napište mi do komentářů, rád odpovím.