Co jsou to statistiky Floor a Ceiling?
Pokud se rozhodnete využívat analytické nástroje typu DailyFantasyNerd nebo FantasyLabs (což opravdu doporučuji, ušetří vám to spoustu času), pak v nich narazíte na statistiky Floor a Ceiling. Tyto pojmy si můžeme do češtiny přeložit jako Dno a Strop. Jedná se o statistiky, které nám ukazují potenciál každého hráče v závislosti na minulých výkonech. Pojďme se nyní podívat na konkrétní využití obou statistik.
Ceiling a jeho využití
Ceiling neboli strop nás bude zajímat především v GPP turnajích, v kterých je naším cílem získat maximální počet fantasy bodů. Jak jsme si řekli výše, ceiling nám ukazuje, jaký potenciál má námi sledovaný hráč, jinými slovy, kolik fantasy bodů od něj můžeme očekávat v případě povedeného zápasu. Pojďme se podívat na konkrétní příklad. Řekněme, že se rozhodujeme mezi dvěma hráči na pozici PG – R. Westbrookem a Ch. Paulem – jejich cena i matchup jsou na stejné úrovni, takže pro kterého z hráčů se rozhodneme? Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď. Vzhledem k tomu, že hrajeme turnaj GPP, v kterém chceme maximalizovat bodový potenciál, vybereme hráče s vyšším ceiling (stropem). R. Westbrook má strop 64,6 fantasy bodů, kdežto Ch. Paul pouze 53,7 fantasy bodů. Westbrook je jasným vítězem.
Floor a jeho využití
Floor neboli dno nás naopak bude zajímat v cash game (H2H, 50/50). Protože v cash game je naším cílem minimalizovat varianci a být co nejvíce konzistentní, pak musíme hledat hráče s konzistentním přísunem fantasy bodů. A k tomu nám slouží právě hráčské dno. Čím vyšší dno hráč má, tím lepší volbou pro cash game (pozn. pokud má hráč malý rozdíl mezi dnem a stropem, pak se jedná o hodně konzistentního hráče). Pojďme se opět podívat na konkrétní příklad. Řekněme, že se rozhodujeme mezi dvěma hráči na pozici PF – Thaddeusem Youngem a Dirkem Nowitzkim (opět pro zjednodušení situace mají oba dva hráči stejnou cenu i stejně kvalitní matchup). Kterého z těchto hráčů bychom si měli vybrat? Pro rozhodnutí prozkoumáme jejich dno a strop. Thaddeus Young má dno 22,6 fantasy bodů a strop 42,3 bodů. Dirk Nowitzki má dno 24 bodů a strop 40,4 bodů. Na základě informací, které jsme si výše řekli, už určitě tušíte, kterého hráče a proč zvolíme. Pokud bychom hráli cash game, pak je určitě lepší volbou Nowitzki, který má vyšší dno a nižší strop, tzn. je více konzistentní a jeho výkony nemají tak velké výkyvy jako má Young. Naopak, pokud bychom hráli GPP turnaj, pak by lepší volbou byl Young, protože jeho strop je o něco vyšší a má tak větší potenciál.
Rekapitulace
- Floor a Ceiling patří mezi základní statistiky, které je potřeba umět používat, protože se s nimi budete setkávat napříč všemi DFS sporty
- V GPP turnajích vyhledáváme hráče s co nejvyšším stropem, protože chceme maximalizovat počet získaných bodů
- V cash game naopak hledáme konzistentní hráče s co nejvyšším dnem