DFS NFL: Jak najít správný matchup?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ať už hrajete jakýkoli ze sportů DFS, zvládnout najít vhodný matchup je jedna ze základních dovedností, kterou se musíte naučit, pokud se chcete stát výdělečným hráčem. V případě, že si tuto dovednost osvojíte, získáte významnou edge (=výhodu) proti rekreačním hráčům, kteří draftují hráče pouze na základě svého pocitu. V tomto článku se vám pokusím přiblížit, jak tyto matchupy najít a jak je potom využít při draftu týmu.

Co je matchup?

Matchup je v podstatě zápas, ať už se odehrává mezi dvěma týmy nebo mezi dvěma hráči. Proto, pokaždé budeme-li mluvit o vhodném matchupu, rozumíme tím, vhodný zápas mezi dvěma soupeři (tým vs. tým, hráč vs. hráč).

Krok první – využijeme O/U lines

Než-li se pustíme do složitějších analýz jednotlivých hráčů a jejich potenciálu v daném kole, je potřeba si udělat přehled daného kola a mít v hlavě, které zápasy jsou zajímavé z defenzivního hlediska (šance na udržení čistého konta v socceru, nejnižší počet bodů v NFL) a ofenzivního hlediska (šance na vstřelení hodně branek v zápase, nejvyšší počet bodů v NFL). K této analýze použijeme ukazatel O/U lines (více o něm si můžete přečíst zde). Já osobně nejradši používám stránky the greek, které už mám odzkoušené a vím, že se na ně mohu spolehnout. Na thegreek se podívám, které zápasy mají nejvyšší ukazatel O/U lines a pomocí ukazatele Spread si spočítám, kolik bodů resp. gólů mohu od daného týmu očekávat. Tento ukazatel nám napoví, na jaké týmy a jejich hráče se hlavně zaměřit při podrobnější analýze. Např. v 6. kole sezóny 2015 NFL měl zápas NE Patriots – Indianapolis Colts ukazatel O/U 54 bodů a ukazatel Spread favorizoval Patriots o 8 bodů (Spread byl -8/+8). Což nám říká, že analytici očekávali od Patriots 31 bodů a od Colts 23 bodů. Toto je jeden z těch výživných matchupů, které prostě chcete. O/U lines vyšší než 45 bodů v NFL jsou vysoce zajímavé, stejně jako O/U 3 v socceru. Zápas mezi Patriots a Colts nakonec skončil 34:27 a potvrdilo se, jak zajímavý matchup to z hlediska ofenzivy byl.

Krok druhý – analýza samotných hráčů

Tu jednodušší část máme za sebou. Rozeznat vhodné matchupy na základě O/U lines se naučíte velice brzy a snadno. Ta složitější část je najít vhodné matchupy mezi hráči.

Miluju a zároveň nenávidím americký fotbal. Hlavním důvodem je jeho nevypočitatelnost, spousta faktorů, které ovlivňují výkony hráčů (zranění, počasí,…), spousta taktických možností, které mohou ovlivnit rozhodnutí trenéra (nepředvídaný vývoj zápasu), které hráče preferovat nebo jaký typ útoku preferovat. Přes všechny tyto nepříjemné faktory je americký fotbal úžasná hra, která nemůže žádného hráče fantasy nechat klidným. Další obrovskou výhodou je, že američané mají statistiku úplně na všechno, a díky tomu je analýza hráčů v rámci NFL vysoce přesná, a pokud se správně naučíte číst v těchto statistikách, dají vám nádhernou představu o tom, které hráče draftovat do týmu.

Kvalita ofenzivy vs. kvalita defenzivy

Při analýze týmů je potřeba zhodnotit, jak na tom jsou oba dva soupeři v rámci obrany resp. útoku. Jak dobrý je tým v běhové hře a passové hře? Má kvalitního QB a receivery a většinu bodů skóruje passovou hrou nebo upřednostňuje svého RB a běhovou hru? A naopak, jak dobrý je soupeř v bránění běhové hry a passové hry? Na základě těchto informací dokážete snadněji odhadnout, zda-li daný tým bude v daném zápase preferovat spíše běhovou nebo passovou hru. A pak už bude jednodušší zúžit okruh hráčů, na které se zaměřit. Základním zdrojem informací, za který nemusíte platit je stránka www.teamrankings.com, kde najdete statistické údaje pro NFL. Najdete zde veškeré potřebné informace a statistiky, jedinou nevýhodou je velká časová náročnost při neustálém přepínání mezi tabulkami.

Pozice vs. defenziva

Když máme tuto obecnou analýzu defenzívy, ofenzívy týmů za sebou, je potřeba se podívat na bližší šance jednotlivých hráčů proti jejich protějškům v obraně. Např. z analýzy ofenziva vs. defenziva nám vyšlo, že NE Patriots má skvělou passovou ofenzivu (TOP 3 v lize) a Indianapolis Colts má špatné bránění passové hry (5. nejhorší tým v lize), pak máme skvělý matchup pro ofenzivu Patriots. Volba QB T. Bradyho je určitě sázkou na jistotu v tomto konkrétním případě, protože se dá očekávat, že Patriots budou preferovat passovou hru a Brady nahází spoustu yardů a touchdownů. Ale koho vybrat k Bradymu, abychom maximalizovali naše šance na výhru v turnaji? Brady má na výběr z několika možných cílů svých přihrávek – bude míč házet na své WR – Edelmana, Amendolu nebo svého TE Gronkowskiho?

Tady nám může dát lepší představu zase analýza pozice vs. defenziva. Jednoduše řečeno, tato statistika nám ukazuje, jak si daná defenziva dokáže poradit s danou útočnou pozicí soupeře. Např. vezměme si náš hypotetický příklad ze zápasu Patriots – Colts. Pokud defenziva Colts má problémy s bráněním TEndů a dovoluje hráčům na této pozici skórovat touchdown častěji než hráčům na pozici WR, je dost pravděpodobné, že si Brady jako svůj cíl bude vybírat převážně svého TE Roba Gronkowskiho. Pro tuto a další pokročilejší statistiky používám ProFootballFocus.com a DailyFantasyNerd.com. První stránka je placená a stojí 20+ dolarů ročně, ale je úžasná a najdete zde všechny podrobné analýzy a statistiky. Druhá stránka je v základním balíčku zdarma, dá vám o něco lepší informace než Teamrankings (ale hlavně vám oproti Teamrankings.com ušetří spoustu času, které byste strávili přepínáním mezi statistikami) a pokud si zaplatíte i verzi PRO, pak umí optimalizovat vaše lineupy. Tzn. že si vyberete hráče, které ve svém lineupu chcete určitě mít a zbylé pozice vám vybere program, na základě statistik a platu hráčů.

Potenciál hráče

Když hledáme hráče, které zvolíme do týmu, je potřeba vzít v úvahu jeden faktor, který nemá se statistikami nic společného. A to je potenciál nebo-li kvalita samotného hráče. Např. statistiky nám mohou ukázat, že např. WR Chicaga Bears Eddie Royal má skvělý matchup, pak vidíte jeho cenu a hned ho draftujete do svého týmu. Ovšem tento přístup je chybný. Proč? Protože statistiky vám dají pouze část informací, zbytek musíte získat jinde – ze zpráv, sledováním zápasů apod. Eddie Royal může mít skvělý matchup, ale pokud bude pro svého QB až 5. volbou, pak nelze očekávat, že v zápase dostane hodně přihrávek a získá hodně yardů. Pokud jsou v týmu 4 lepší hráči, pak je lepší se zaměřit na ně. Hledejte potenciál.

Při analýze hráčů v NFL je mnohem více statistik, které je potřeba sledovat, jako např. počet snapů, počet yardů/snap, a další. V tomto článku jsme si ukázali základy hledání vhodných matchupů, a kde statistiky hledat. V dalších článcích se pokusím podrobněji rozebrat využívání těchto programů, na co se zaměřit a další vychytávky, které vám pomohou stát se lepším NFL fantasy hráčem.