DFS NFL: Jak využít zranění při draftu

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěch v DFS je maximalizace získaných bodů vaším týmem v přepočtu na 1 investovaný dolar do platu hráče. Jinými slovy, je důležité hledat hráče, kteří jsou podhodnoceni a následně je využívat ve svých týmech, tím maximalizujete počet získaných bodů na 1 dolar platu hráče. Podhodnocení hráčů (neboli tzv. mispriced = špatné ocenění hráče) může být dáno různými faktory, ale hlavním a tím nejviditelnějším jsou zranění hráčů.

Když dojde ke zranění hráče, který ve svém týmu hraje důležitou roli v získávání bodů, pak je vcelku logické, že jeho očekávaný počet bodů (přínos pro tým) musí nahradit jiný hráč nebo skupina hráčů. Z toho vyplývá, že tento „náhradní“ hráč (nebo skupina hráčů) musí získat v daném zápase více bodů, než je jeho průměrný výkon. A herny poskytující DFS tento faktor nezohledňují ve finančním ohodnocení (platu) daného hráče. A proto by hledání těchto podhodnocených hráčů měla být vaše priorita číslo 1 při sestavování vašeho týmu.

Typickým příkladem může být zápas ze sezóny 2013, desátého týdne, kdy se starting RB Tampy Bay Mike James zranil a nemohl v dalším zápase, v jedenáctém hracím týdnu nastoupit. Místo něj do zápasu nastoupili jeho dva náhradníci, Bobby Rainey a Brian Leonard. Tito hráči měli výrazně nižší platové ohodnocení než James a byli proto výbornou volbou, protože se od nich dal očekávat skvělý poměr získaných bodů vůči investovaným penězům. Rainey nakonec v zápase dokázal naběhat 163 yardů a skórovat 3 touchdowny!

Je zcela zřejmé, že byste při výběru hráčů měli zohledňovat zranění. Co už tak zřejmé není, kým zraněné hráče nahradit. Jistě, v NFL u pozic jako je RB je volba jasná. Bohužel, to je jen jeden z mála jasných případů. Ve spoustě sportů a u spousty jiných pozic už není tak lehké vybrat náhradníka za zraněného hráče. Níže přinášíme pár faktorů, které je dobré zohlednit při výběru náhradníků za zraněné hráče:

Čím lepší hráč se zraní, tím lepší situace pro výběr jeho náhrady

Představte si situaci z NFL sezóny 2013, kdy dojde ke zranění výborného WR New Orleans Saints, Jimmyho Grahama. V této situaci dochází k tomu, že jeden z nejlepších QB celé ligy, Drew Brees, musí své míče směřovat na někoho jiného. Brees je pořád výborným QB a bude získávat spoustu yardů a touchdownů, nezávisle na tom, komu míč bude házet. Naopak ostatní WR New Orleans, Kenny Stills a Marquees Colston, by mohli vytěžit více bodů než je jejich průměr. Proč? Protože logicky budou častějším terčem přihrávek od výborného QB Breese, který nemá k dispozici svou první volbu.

Představme si teď opačný příklad. Co kdyby se zranil Stills a Graham byl zdravý. Stills je pořád slušný WR, ale jeho průměrné 2 receptions za zápas může nahradit kdokoli a příliš mu to statistiky nezvedne a nebude z toho spousta bodů, jako v případě zranění Grahama. Co z toho vyplývá? Nezabývejte se zraněními průměrných hráčů nebo náhradníků. Pouze zranění důležitých hráčů mohou přinést opravdovou hodnotu při správném využití jejich náhradníků.

Vybírejte hráče s potenciálem

Ne vždy se vyplatí slepě vybírat náhradníky zraněných hvězd. Každý výběr, který uděláte by měl mít jasné základy a měli byste dobře vědět PROČ daný výběr děláte. Představme si situaci, kdy dojde ke zranění hvězdného RB a vy se rozhodnete zařadit do své sestavy jeho náhradníka. Vy jste natěšení, jak skvělý výběr za málo peněz jste udělali, ale pak skončí zápas a vy se nestačíte divit, hráč nesplnil vaše očekávání. Je potřeba si říci, proč jste udělali tento pick (=výběr)? Jen z toho důvodu, že starting RB byl zraněný? Ale co další aspekty? Co když náhradní RB je tak špatný, že se kouč rozhodne hrát většinu zápasu passing game a RB se nedostane vůbec do hry! Při výběru hráčů se vždy dívejte na potenciál, který mají a jestli jsou schopni svého spoluhráče zastoupit.

Jaký typ hráče je zraněn

Dalším aspektem, který je potřeba při výběru zohlednit, je typ zraněného hráče. Typickým příkladem v NFL je QB a RB. Pokud se zraní jeden z hráčů na těchto pozicích je vysoce pravděpodobné, že jejich náhradník bude v zápase hodně ve hře a bude mít spoustu příležitostí pro získání spousty bodů. Avšak, pokud se zraní např. výborný WR, který má ve svém týmu pouze průměrného (nebo dokonce podprůměrného) QB, pak je vysoce pravděpodobné, že jeho spoluhráči (další WR) nedokáží body tohoto WR nahradit. Proč? Protože budou dostávat přihrávky od průměrného QB a protože oni sami nedosahují kvalit svého zraněného spoluhráče, který svou kvalitou kompenzoval průměrné přihrávky od svého rozehrávače.

Závěr

Zranění a jejich správné vyhodnocení jsou jednou z nejdůležitějších aspektů pro úspěch v této hře. Pokud se naučíte správně zraněné hráče nahrazovat, budete získávat spousty bodů za málo peněz. Hledejte spojitosti mezi pozicemi, výběr každého hráče si pořádně odůvodněte a zkoušejte. Pravidelným tréninkem se naučíte tuto dovednost ovládat a stanete se opravdu dobří v nahrazování zraněných hráčů. Potom vaše týmy budou hrát hodně muziky za málo peněz.