Do začátku nového ročníku NFL zbývá už jen něco málo přes jeden měsíc (sezóna začíná ve čtvrtek 8. září zápasem mezi Broncos a Panthers), takže je načase se pomalu začít seznamovat se strategiemi pro NFL – nejpopulárnějším fantasy sportem v USA.
Stejně jako ve všech sportech, tak i v NFL je potřeba rozdělovat naši základní strategii výběru hráčů na základě typu turnaje, kterého se chceme zúčastnit. Pro účely našeho dnešního článku si nebudeme rozebírat všechny typy samostatně, ale rozdělíme jej na základní dvě varianty – cash game a GPP turnaje.
Cash game
Jak už jsem psal v článku o konzistenci a riskování, při výběru hráčů do turnajů cash game (50/50, H2U) je potřeba hledat maximální jistoty. Hráči s vysokým dnem (floor) a konzistencí ve výkonech jsou těmi, které chceme do našich lineupů.
1) Nebojte se připlatit za quarterbacky (QB) a running backy (RB)
O tomto jsem se již také zmiňoval v již zmíněném článku o konzistenci – pozice quarterbacka je nejvíce konzistentní pozicí v americkém fotbale. Druhou nejstabilnější pozicí je running back. Je to vcelku logické, protože quarterback s running backem mají míč nejvíce času v držení, takže jsou předurčeni k pravidelné produkci, která není tolik závislá na vedlejších faktorech, které nejsme schopni ovlivnit.
Tuto situaci můžeme přirovnat např. k brankáři v hokeji. Stejně jako chceme v cash game připlatit za top brankáře, který má velkou šanci na vítězství, chceme v americkém fotbale připlatit za top QB s velkou šancí skórovat několik touchdownů v zápase.
2) Hledejte konzistenci na všech pozicích
To, že jsme si řekli, že QB je nejstabilnější pozice co se fantasy bodů týče, neznamená, že ostatní pozice nevykazují větší či menší rozdíly v konzistenci. I mezi wide receivery (WR) můžeme nalézt rozdíly ve stabilitě jejich produkce na týdenní bázi. V každém týmu najdeme WR (nebo Tight Endy), kteří mají trochu rozdílné úkoly a přednosti a dle toho jsou také využíváni. Někteří patří do kategorie “všechno nebo nic”, což jsou hráči na které jde v zápase málo přihrávek, ale pokud ano, tak se jedná o přihrávky, které často vedou k touchdownu nebo alespoň k zisku velkého množství yardů. Tato skupina není úplně ideální variantou pro cash game. Mnohem zajímavější pro CG jsou WR, na které jde v zápase velké množství krátkých přihrávek s vysokou procentuální úspěšností. Tyto přihrávky nejsou tolik rizikové, takže jsou velice často zkompletované, a proto jistější variantou zisku fantasy bodů.
3) Na flex-pozici hledejte opět jistotu
Pokud je k dispozici volná pozice, kde můžete draftovat libovolného hráče (s výjimkou QB), pak opět vyhledávejte hráče s vysokým dnem. Hodně DFS manažerů zde bude chybovat, když budou volit dalšího riskantního WR, ale velice často bude lepší volbou konzistentní RB.
GPP turnaje
1) Stacking QB + WR
Strategií stackingu jsme se již zabývali ve fotbale i hokeji, takže to nebude žádná novinka. V americkém fotbale tato strategie funguje úplně stejně. Cílem je maximalizovat fantasy body hráčů z jednoho týmu, pokud se jim zápas vydaří. Běžnou praxí je stacking quarterbacka s alespoň jedním wide receiverem nebo tight endem. V mnoha situacích se používá stacking i většího počtu hráčů, jedním takovým příkladem je trojice Blake Bortles (QB), Allen Robinson (WR) a Allen Hurns (WR) z loňské sezóny.
Pozor si dejte na tzv. negativní korelace. Varianta QB + WR (TE) je totiž tzv. pozitivní korelace, ale negativní může být např. QB + RB. Z jakého důvodu? Protože tyto dvě pozice na sebe mají negativní dopad. Pokud totiž má QB skvělý den a naháže spousty yardů (a touchdownů), pak je vysoký předpoklad, že tým hrál pasovou hru a RB se nedostal do hry. V opačném případě, pokud má RB skvělý den a naběhá velké množství yardů (a skóruje touchdowny), pak hrál tým hlavně běhovou hru a QB nenaházel dostatečný počet yardů pro výhru v turnaji.
2) Hledejte hráče s upside potenciálem
Toto je stejné jako ve fotbale. Každé kolo hledáme hráče, kteří mají šanci vstřelit alespoň gól, nejlépe však dva. A tento přístup bychom měli aplikovat také na NFL. GPP turnaje vyhrávají touchdowny (ekvivalent gólů), takže hráče, kteří nemají alespoň nějakou šanci skórovat dva touchdowny nechme být.
3) Odlište své lineupy od ostatních
Opět stejný princip jako ve fotbale, hokeji a dalších sportech. Abychom byli schopni vyhrát GPP turnaj s velkým hráčským polem, musíme své lineupy nějakým způsobem odlišit. Variant odlišení je několik, jedním z takových může být zařazení top hráče, který má před sebou těžký zápas, takže je předpoklad, že bude ostatními manažery přehlížen. Další variantou je najít podceňovaného hráče, který vystřelí výkonem pouze jednou za čas, takže na sebe nebude poutat příliš pozornosti.
4) Na flex-pozici je lepší volbou WR nebo TE
Toto není pravidlo, které by bylo vytesané do kamene. Stává se, že je i v GPP turnaji lepší volbou RB, ale obecně a ve většině případů bude lepší variantou receiver, protože nabízí větší upside v poměru k ceně. Jinými slovy, kvalitní RB bývá docela drahý, takže často již nebudete mít dostatek financí na jeho draft a budete muset hledat receivera s nižší cenovkou, ale podobným potenciálem (a samozřejmě vyšším rizikem).