DFS NFL: Základní seznámení s pozicemi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Quarterback (QB)

Pozice na hřišti: Quaterback je v americkém fotbale nejdůležitější pozicí, protože rozehrává každou útočnou akci. Jeho zodpovědnost je správně přečíst obranu soupeře (ve spolupráci s koordinátory), na základě toho vybrat správnou strategii útoku a celou akci úspěšně provést. Díky tomu bývají nejsledovanějšími hráči týmu a velice často to jsou největší hvězdy s největšími platy.

Jak získává fantasy body: Quarterback dostává fantasy body za naházené yardy a touchdowny. Každá herna uděluje rozdílné počty bodů, ale činnosti, za které se body získávají jsou stejné.

Strategie draftu: Ti nejlepší QB bývají nejdražšími hráči a strategie by se měla lišit v závislosti na typu turnaje. V turnajích cash game se obecně vyplatí za dražšího, ale velmi konzistentního quarterbacka připlatit, protože nám dává potřebnou stabilitu výkonů na nejdůležitější pozici. Naopak v GPP turnajích je lepší volbou jít více do rizika a draftovat QB, jenž svým výkonem může spíše překvapit a získat tak mnohem větší value, pokud se mu zápas povede.

Nejlepší QB současné NFL: Tom Brady (Patriots), Aaron Rodgers (Packers), Cam Newton (Panthers)

Running Back (RB)

Pozice na hřišti: Running back je hráč, který vede běhovou hru svého týmu. Při každé útočné akci začíná svou hru hlouběji za svým QB a dle zvolené útočné varianty buďto přebírá míč a utíká s ním směrem k soupeřově end-zóně nebo maskuje převzetí míče, aby vytvořil dobrou pozici pro svého QB, který bude hledat receivery pasovou hrou.

Jak získává fantasy body: Running back dostává fantasy body za naběhané yardy a položené touchdowny.

Strategie draftu: Jako ve všech fantasy sportech i v americkém fotbale je velice důležité draftovat hráče, kteří mají maximální množství příležitostí skórovat a také jsou schopni tyto příležitosti proměňovat. U running backů se to projevuje tak, že jsou velice často ve hře a jejich týmy často využívají běhovou hru. Rozpoznat tyto RB můžete podle statistik jako jsou rush attempts (počet běhových pokusů) nebo Yards per carry (YPC – kolik yardů získá na jeden útok). Při draftu proto hledejte hráče, jejichž tým hodně často využívá běhovou hru (např. Vikings a jejich RB Adrian Peterson).

Nejlepší RB současné NFL: Adrian Peterson (Vikings), Todd Gurley (Rams), Devonta Freeman (Falcons)

Wide Receiver (WR) a Tight End (TE)

Pozice na hřišti: Obě dvě pozice se nachází v ofenzivní linii svého týmu a jejich úkolem je zachytit míč hozený quarterbackem a utíkat s ním směrem k soupeřově end-zóně. Rozdíl mezi wide receiverem a tight endem je hlavně v konstituci těla a úkoly na hřišti. WR jsou těmi nejrychlejšími hráči na hřišti a jejich primárním úkolem je zachytit míč a utíkat. TE bývají mnohem mohutnější a pomalejší než WR, protože jsou využíváni kromě cíle pro přihrávku také jako blokující hráči.

Jak získávají fantasy body: Wide receiveři i tight endi dostávají body za naběhané yardy a položené touchdowny.

Strategie draftu: Tyto dvě pozice jsou mnohem náchylnější na varianci než předešlé dvě. Hodně často se stane, že přestože má hráč kvalitní matchup a slušnou sérii zápasů, tak prostě nedosáhne na očekávanou fantasy produkci, protože do hry vstupují další faktory, které nelze předvídat (jako nečekaný vývoj zápasu, neobvyklá týmová strategie, atd.). Proto ve vítězných lineupech nejčastěji najdete levnější receivery, kteří jsou ostatními hráči přehlíženi a mají veliký potenciál několikanásobně převýšit svou cenu. Neříkám, že je to dogma, ale ve většině případů je nejlepší variantou hledat cenově průměrné receivery s vysokým upside potenciálem (samozřejmě, pro cash game turnaje hledáme receivery s co možná maximální konzistencí výkonů!).

Nejlepší WR současné NFL: Julio Jones (Falcons), Odell Beckham (Giants), Antonio Brown (Steelers)

Nejlepší TE současné NFL: Rob Gronkowski (Patriots), Greg Olsen (Panthers), Jordan Reed (Redskins)