DFS NHL: Výběr brankáře

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jak už jsem psal v úvodním článku o daily fantasy hokeji Úvod do Daily Fantasy Hockey, správný výběr brankáře je klíčový prvek pro úspěch v DFS NHL, ať už hrajete cash game nebo GPP turnaje. Proto se dnes blíže podíváme na specifika výběru gólmana jak pro cash game tak pro GPP.

Brankář pro cash game

Pro cash game turnaje hledáme ty nejlepší gólmany z celé soutěže – jsou na předních místech v žebříčcích nejlepších brankářů, jejich výkonnost je stabilní a málokdy se stane, že zklamou. Tito brankáři patří mezi nejdražší hráče vůbec, ale v cash game se vyplatí na ně vsadit. V těchto typech turnajů totiž hledáme co největší jistotu, a proto je dobré se vyhýbat brankářům – nováčkům a všem podobným nejistým variantám.

Mnohokrát se můžete dostat do situace, kdy objevíte brankáře se zajímavou value (a vysokým bodovým potenciálem), který vám připadá jako skvělá volba. Bohužel tito brankáři nejsou jistými picky, a pokud již v první třetině dostanou 3 góly, můžete se rozloučit s šancemi na výplatní pozice.

V ideálním případě hledejte brankáře, jehož tým je největším favoritem na vítězství s nízkými over/under lines. Toto by měl být váš základní identifikátor pro výběr širšího okruhu brankářů, z kterých pak vyselektujete toho nejlepšího. Ke konečnému výběru by vám měly pomoci soupeřovi statistiky jako jsou střely na bránu za zápas (shots on goal per game), procentuální střelecká úspěšnost (shooting percentage), úspěšnost přesilovek (power play percentage), počet gólů na zápas (goals per game). Toto je výčet základních statistik, které vám řeknou více o soupeři, kterému bude brankář čelit.

Nejlepší brankář pro cash game je ten, který má skoro jisté vítězství v zápase (a tedy fantasy body za výhru), v zápase bude čelit okolo 20 střel (zásadně se nežeňme jako zběsilý za ziskem co největšího počtu střel, v cash game to je sebevražda) a dostane maximálně 1 gól (nejlepší varianta je, že udrží čisté konto a dostane za něj bonus). Cílem je maximalizovat naše dno, tzn. získat co nejvíce “garantovaných” fantasy bodů!

Brankář pro GPP turnaje

Turnaje pro větší počet hráčů je úplně jiná kategorie, která vyžaduje zcela opačný přístup ve strategii výběru brankářů. Pokud v cash game chceme draftovat brankáře s co největší jistotou na vítězství, pak v GPP musíme jít více do rizika. Hlavním důvodem tohoto přístupu je, že na brankáře, kteří jsou velkými favority velice často míří pouze 20 střel na zápas, což je pro vítězství v GPP turnaji příliš málo. Ideální hranice v těchto turnajích je 30+ střel.

V GPP tedy hledáme brankáře, který je stále favoritem na vítězství (ale pouze mírným), a má velký potenciál na upside. Jak jsem již řekl, určitě potřebujeme 30+ střel za zápas (velice často tyto turnaje vyhrávají týmy s brankářem, který získá 40 úspěšných zákroků), vítězství brankářova týmu je také nutností a třešničkou na dortu je čisté konto. Čisté konto je ovšem obtížné trefit, proto by jste se neměli zbytečně hnát pouze za jeho trefením a raději dejte přednost brankáři s potenciálem vysokého počtu úspěšných zákroků.

Abychom takového brankáře mohli dobře identifikovat, musíme jít trochu hlouběji do našich analýz (analyzujte soupeře, viz. již zmíněné střely na bránu, procentuální střelecká úspěšnost, úspěšnost přesilovek, počet gólů na zápas, atd). Určitě hledejte soupeře, kteří mají velké množství střel na zápas, ale nízkou úspěšnost v zakončení, protože to jsou soupeři, kteří mohou vašemu brankáři přinést dostatek úspěšných zákroků.

Pokud máte otázky nebo by jste se chtěli podělit o svůj názor, prosím napište mi v komentářích pod článkem, rád odpovím či podiskutuji.