V dalším díle věnovaném daily fantasy hokeji se blíže seznámíme s úplně základními statistikami, které určitě budete znát z běžného sledování hokejových zápasů. Přestože se jedná o absolutní základy, není vůbec na škodu si je tady připomenout a osvěžit, abychom později mohli lehce navázat na pokročilejší analýzy.
Brankáři
Základní tři statistiky, které budete před každým hracím dnem analyzovat a sledovat u brankářů jako první jsou zákroky (saves), vítězství (wins) a čisté konta (shutouts). Vzhledem k tomu, že právě tyto 3 statistiky získávají brankáři v zápase body, jedná se o to nejdůležitější, co potřebujete vědět, aby jste si dokázali udělat představu o kvalitě brankáře a jeho týmu.
Zákroky (Saves)
Co je opravdu důležité, bavíme-li se o zákrocích brankářů, je to počet střel, kterým brankář v zápase čelí. Abychom měli opravdu šanci vyhrát turnaj s velkým hráčským polem, pak se musíme opřít o kvalitní výkon brankáře. A abychom dokázali maximalizovat počet bodů, které brankář přinese, musíme najít zápas, v kterém je vysoká šance, že brankář bude čelit velkému počtu střel. Protože logicky, čím větší počet střel, tím větší je šance na spousty zákroků. Ale přitom musíme mít na paměti, že si brankář potřebuje udržet vysokou procentuální úspěšnost zákroků, jinými slovy, dokáže udržet čisté konto nebo pustí za svá záda pouze gól.
Vítězství (Wins)
Když hledáme brankáře s potencionálním vysokým počtem zákroků v zápase, není nikdy na škodu mít také šanci na vítězství v zápase. Opět, je to důležitá součást brankářského úspěchu, protože bez vítězství si nesáhnete na bonusové body, které mohou v konečném součtu hrát důležitou roli.
Čisté konto (Shutout)
Když analyzujeme brankáře v daném hracím kole, čisté konto je něco jako bonusová položka. Je určitě dobré mít brankáře, který čisté konto může udržet, ale nejedná se o rozhodující element. Jinak řečeno, i bez čistého konta můžeme dosáhnout na placené pozice. Faktem je, že odhadnout čisté konto je těžké a častokrát je ovlivněno prvkem náhody, které nejsme schopni ovlivnit. Proto je dobré sledovat, který brankář má největší šanci udržet čisté konto (na základě matchupu), ale neměli bychom se honit za čistým kontem hlava nehlava.
Útočníci
Pro zjednodušení si do kategorie útočníků dovolím zařadit i obránce, protože u těchto tří základních statistik se rozdíly mezi pozicemi snižují. Když se tedy bavíme o útočnících, pak je důležité sledovat góly (Goals), střely na bránu (Shots on goal) a zblokované střely (Blocked shots) (někdo by mohl namítat, že tady určitě patří i asistence, o čemž se nebudu přít, jsou určitě důležité, ale v dalších článcích si ukážeme, že mohou být zavádějící, a proto jsem se je nyní rozhodl vynechat).
Góly (Goals)
Tady není o čem diskutovat. Góly, góly a góly! Bez gólů nejsme schopni nasbírat dostatek bodů pro vítězství, takže hlavním a nejdůležitějším prvkem úspěchu v daily fantasy hokeji je naučit se správně a často identifikovat střelce. Fantasy hokej je velice podobný fantasy fotbalu. Máme spousty doprovodných statistik, které nám pomáhají maximalizovat dno a strop, ale bez pravidelně úspěšného výběru střelců nemáme šanci fantasy hokej (nebo fotbal) porážet.
Střely na bránu (Shots on goal)
Když jsme si řekli, že góly jsou to nejdůležitější, co budeme ve fantasy hokeji vyhledávat a kolem čeho budeme vytvářet náš tým, pak logicky, střely na bránu korelují s góly. Čím větší počet střel hráč na bránu vyšle, tím vyšší procentuální šanci na vstřelení gólu má (samozřejmě, někteří hráči mají vyšší procentuální úspěšnost střelby než jiní, ale tento aspekt rozebereme v dalších dílech). A protože i za střelu na bránu se získávají body, pak už jen samotný fakt, že se hráč pokouší o častou střelbu zvyšuje jeho dno. Obecně se tedy dá říci, že je dobré vyhledávat hráče, kteří se často pokoušejí o střelbu a jsou na hřišti většími sobci.
Zblokované střely (Blocked shots)
Tato statistika je běžně přehlížena a podceňována a to převážně rekreačními hráči. Ovšem, neměla by, a to obzvláště u obránců! Podíváme-li se na některé z opravdu elitních obránců, kteří vévodí statistikám blokovaných střel, můžeme vypozorovat, že se jedná o vcelku profitabilní záležitost, která může hrát rozdílovou úlohu zda-li v turnaji uspějeme či ne.
Podívejme se na jednoduchý příklad, abychom si zde demonstrovali tuto myšlenku:
Hráč A vstřelí v sezóně 13 gólů a zblokuje 123 střel = 100.5 Fantasy bodů (13×3+123×0.5)
Hráč B vstřelí pouze 5 gólů, ale zblokuje 179 střel = 104.5 Fantasy bodů (5×3+179×0.5)
Na tomto příkladu je krásně vidět, jak je fantasy hokej úžasně komplexní hra. Na jednu stranu je potřeba maximalizovat počet vstřelených gólů, ale na druhé straně se nesmí zapomínat i na ostatní statistiky, které v daném kole mohou hrát důležitou rozdílovou roli. Pokud máte nějaké dotazy, podělte se o ně se mnou v komentářích pod článkem.