DFS PGA: Cut a jeho dopad na úspěch v turnaji

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jak důležitý je cut pro úspěch v daily fantasy golfu jsem již lehce nastínil v úvodním článku, ale vzhledem k jeho významu se na něj podíváme trochu podrobněji.

Primárním cílem obecně ve všech daily fantasy sportech je maximalizovat týmové dno v cash game a týmový strop v GPP turnajích. Způsob, jak maximalizovat dno a strop v daily fantasy golfu je jednoduchý – čím více vašich hráčů projde cutem, tím více bodů získáte. Asi si teď říkáte, že vybrat 6 golfistů, kteří projdou cutem je jednoduché, ale věřte, že i ti nejlepší hráči čas od času cutem neprojdou. Tento fakt (a pár dalších) dělá z fantasy golfu úžasnou a vzrušující hru.

Pravidla cutu na PGA tour jsou jednoduchá: po prvních dvou kolech (čtvrtek, pátek) postupuje 70 nejlepších golfistů (postupují všichni hráči na 70. místě, tudíž může postoupit více než těchto 70 hráčů, pokud mají stejné skóre) do další fáze turnaje (sobota, neděle). V plně obsazených turnajích se účast pohybuje v rozmezí 120 – 160 hráčů, z čehož vyplívá, že zhruba polovina hráčů cutem neprojde.

Důležitost cutu spočívá v příležitosti, která se golfistům, kteří cutem projdou otevírá. Hráči, kteří postoupí do finálového dne mají kromě jistoty odehrání dalších 36 jamek, což je spousta příležitostí k zisku fantasy bodů, také možnost získat bonusové body za finální umístění, což může často vést k potřebnému bodovému rozdílu, který vám vyhraje turnaj a pěknou finanční odměnu.

Obecně, hráč který projde cutem získá o 20 fantasy bodů více než průměrný golfista v turnaji (bodový rozdíl se liší herna od herny, v závislosti na bodovém hodnocení herny). Logicky tedy, golfista který cutem neprojde získá o 20 fantasy bodů méně, než průměrný golfista. A to je už dost velký zásah do turnajového skóre, které vás často bude stát lepší umístění v turnaji.

Pokud 3 a více vašich hráčů neprojde cutem, pak ve většině případů turnaj můžete odpískat, protože nezískáte dostatečný počet bodů pro zajímavé umístění. Aby jste uspěli v cash game, pak budete potřebovat alespoň 4 hráče, kteří projdou cutem a v turnaji alespoň 5 hráčů, pokud chcete pomýšlet na placené pozice.

Při rozhodování, zda-li hráč projde cutem či ne je dobré analyzovat Veggas odds, současnou formu, hráčovu historii na daném hřišti a hráčské statistiky. V dalších dílech si postupně všechny tyto klíčové faktory podrobněji rozebereme a blíže se podíváme na další tipy, které vám pomohou zvýšit šance na vítězství.