DFS PGA: Historie turnaje a profil hřiště

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Už jste si asi všimli, že v každém článku věnujícímu se dfs golfu mluvím o důležitosti úspěšného cutu, a že bez alespoň 4-5 hráčů, kteří se probojují do víkendového vyvrcholení turnaje nemáte šanci na umístění na placených pozicích. A věřte, budu to připomínat v každém dalším díle. Abychom, co nejvíce zvýšili naše šance na draftování golfistů, kteří postoupí cutem, se dneska podíváme na další dva faktory, které nám pomohou tyto hráče identifikovat.

Historie turnaje

Prvním z nich je historie turnaje. Existuje spousta důvodů, proč se určitý hráč pravidelně umisťuje vysoko ve stejném turnaji rok co rok. Hřiště může vyhovovat golfistově stylu hry, golfista může být velice dobře seznámen s profilem hřiště, golfista může hrát ve svém rodném městě a místní hřiště výborně znát nebo se turnaj hraje na trávníku, na který je daný golfista specialistou. Těch důvodů může být opravdu hodně. Co je ovšem nejdůležitější, pokud se při našem průzkumu zaměříme na historii turnaje, budeme schopni s větší přesností odhadnout, kteří golfisti by mohli na nadcházejícím turnaji uspět.

Pokud se rozhodnete dělat průzkum historie turnaje, pak vám doporučuji využít stránky www.golfstats.com, kde najdete potřebné informace o všech hráčích okruhu PGA a jejich turnajovou historii.

golfstats_prtscreen

Na obrázku můžete vidět např. turnajovou historii Phila Mickelsona z Waste Management Phoenix Open, který probíhá v těchto dnech. Najdete zde důležité informace o počtu účastí, kolikrát prošel cutem, kolik získal Top10 umístění a podrobné info o veškerých umístěních. Příjemnou zprávou je, že tyto statistiky jsou v rámci golfstats.com zdarma.

A tím se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Při analyzování historie turnaje se dívám na 4 základní údaje: Počet účastí na turnaji, kolikrát hráč prošel cutem, kolik získal Top10 umístění a kolik Top20 umístění. Určitě je potřeba zmínit, že čím vyšší počet účastí hráč má, tím lepší a přesnější náš odhad bude, protože máme k dispozici větší vzorek, který eliminuje náhodné úspěchy. Samozřejmě velký vzorek vždy nezaručuje přesný odhad, a to že má některý golfista skvělou historii turnaje v době před 15 lety je velice zavádějící údaj. Hráčské pole se mění, přichází mladí a ambiciózní hráči a golfistova forma může v průběhu let výrazně fluktuovat. Proto doporučuji sledovat historii maximálně do 10 let zpětně a úplně nejlépe někde okolo 5-6let.

Profil hřiště

Zejména u mladých a nových golfistů na Tour je velice těžké odhadnout umístění na základě historie turnaje, protože nemají buďto vůbec žádnou účast (pokud jsou na tour prvním či druhým rokem) nebo jen jeden či maximálně dva starty v daném turnaji. V takovém případě je zajímavou alternativou (a spoustou dfs hráčů podceňovanou) podívat se na úspěchy sledovaných golfistů na podobných hřištích. Např. můžete srovnávat hřiště, které vyhovují tzv. Bombers hráčům (hráči s vysokým Driving distance) nebo hřiště, které mají stejný typ trávníku na greenu. A odhadnout jejich umístění na očekáváném turnaji na základě úspěchů (či neúspěchů) na turnajích s podobným profilem hřiště.