DFS PGA: Současná forma hráče, tzv. Hot Streaks

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Golf je sport, který je ovlivňován psychickým aspektem hry více, než-li všechny ostatní sporty. Samozřejmě i u ostatních sportů hraje psychika hráčů významnou roli, ale golf je přede všemi sporty významně vepředu. V golfu hráči nesoupeří proti ostatních hráčům, ale soupeří s hřištěm a sami se sebou.

Ve hře, kde je potřeba tak vysoké koncentrace a psychické vyrovnanosti jako v golfu, hraje současná forma velkou roli. Pokud se hráč dostane na tzv. Hot Streaks (na toto spojení můžete narazit na různých anglicky mluvících webech, forech apod., jedná se o úspěšnou sérii dobrých výsledků – v golfu to může být např. série úspěšně zvládnutých cutů, ve fotbale série zápasů, ve kterých hráč vstřelí gól nebo brankář udrží čisté konto, atd.), jeho sebevědomí roste a s ním rostou i úspěšně zvládnuté cuty a kvalitní umístění. Díky tomu se současná forma hráče stává úspěšným indikátorem budoucích výsledků.

Pokud se rozhodnete analyzovat současnou formu hráče, je potřeba se na ni dívat ze dvou úhlů – hráčova forma v celé sezóně a v posledních několika turnajích. Tímto přístupem jsme schopni identifikovat hráčovu současnou formu lépe, protože ji porovnáváme s jeho průměrnými výsledky v celé sezóně. Při analýze současné formy se dívám, jak často hráč úspěšně prošel cutem a jaké je jeho průměrné umístění v posledních 5 eventech a poté je porovnávám s výsledky z celé sezóny. Zaměřením se na hráče, kteří často procházejí cutem a pravidelně se umísťují na předních příčkách turnajů, budete na správné cestě k vytváření úspěšných line-upů. Když zkombinujete analýzu současné formy s Vegas odds, historií turnaje a statistikami, budete schopni úspěšně identifikovat hráče, na které se v daném turnaji zaměřit.

Nováčci z Web.com Tour

Zajímavou možností, jak získat výhodu oproti rekreačním hráčům v úvodu sezóny je zaměřit se na nové hráče přicházející do PGA z Web.com Tour. Takovými případy byly v minulých sezónách Jordan Spieth, Justin Thomas či Daniel Berger. Dříve než-li se stanou celebritami, jsou tito hráči nováčky, které nikdo nezná, ale o jejich kvalitách nelze pochybovat. Pouze ti nejlepší hráči z Web.com Tour se dokáží prosadit na šňůře PGA, a proto je výbornou strategií se v úvodu sezóny zaměřit právě na tyto nováčky, kteří přicházejí po úspěšné sezóně z Web.com Tour.

Jak využít špatného výsledku k nalezení value

Jednou se zajímavých, a velice profitabilních strategií je zaměření se na hráče, který na posledním turnaji (nebo v posledním zápase) nepředvedl kvalitní výkon. Pokud má hráč dobrou formu a několik posledních turnajů odehrál dobře, ale v posledním vybouchl a neprošel cutem, pak na dalším turnaji se dá očekávat jeho nižší cena a také nižší ownership% (=v procentech nám ukazuje, v kolika sestavách se hráč objeví, resp. jak často jej ostatní hráči do svých sestav zařadí). Určitě se nechceme zaměřovat na hráče, kteří se nachází v tzv. cold streak (jsou mimo formu), ale pokud má hráč za sebou v posledních turnajích úspěšné výsledky a pouze v posledním vybouchl, pak není potřeba se znepokojovat, ale spíše naopak využít strachu ostatních soupeřů zařadit tyto hráče do svých sestav a získat tak výhodu, která vám může pomoci vyhrát turnaj.