DFS PGA: Statistiky a jejich správné využití

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

V dnešním článku se blíže podíváme na statistiky, které stojí za to během naší předturnajové analýzy prozkoumat, a jak je správně využít, abychom byli schopni dělat lepší a sofistikovanější lineupy. Při analýze golfových statistik je nejtěžší částí vyhodnotit, které statistiky jsou relevantní pro daný turnaj, a které naopak můžeme vypustit. Některé hřiště jsou postaveny tak, že více vyhovují hráčům s dlouhým odpalem, některé naopak vyhovují hráčům s vysokou přesností trefování greenu apod. Rozpoznání, které statistiky jsou pro které hřiště relevantní je klíčem k jejich úspěšnému vyhodnocování. Rozdělil bych je do dvou kategorií – na obecné a specifické. Asi nejlepším místem, kde všechny následující údaje hledat je oficiální stránka PGATour.com.

Obecné statistiky (použitelné pro všechny hřiště)

Strokes Gained: Tee to Green
Tato statistika nám říká, o kolik více či méně úderů hráč potřebuje pro trefení greenu než-li průměrné hráčské pole. Teoreticky, hráči s nejvyšším kladným číslem by měli mít největší předpoklady pro úspěch, nehledě na turnaj, který se koná.

Strokes Gained: Putting
Tato statistika nám odhaluje ty nejlepší a nejhorší puttery na tour. Čím vyšší kladné číslo, tím je hráč v puttování lepší a má nejlepší předpoklady pro úspěšné skórování. Jak jsme si již řekli v našem úvodním článku, tak schopnost úspěšně a často skórovat je ve fantasy golfu výborným předpokladem pro zisk bodů, a proto hráči, kteří se objevují vysoko v této statistice jsou velice často schopni eliminovat horší výsledky při trefování greenu, právě vysokou puttovací úspěšností.

Specifické statistiky (použitelné pro určitá hřiště)

Greens in Regulation
Procentuální vyjádření, jak často je hráč schopen trefit green v regulaci. Kdy regulace znamená, že hráč trefí green první ranou na paru 3, druhou ranou na paru 4, třetí ranou na paru 5. Tato statistika se dá využít na hřištích, kdy není nejdůležitější Driving accuracy. Přestože má hráč špatnou Driving accuracy a netrefuje příliš mnoho fairways, pak pokud má dobrou statistiku greens in regulation může být velice úspěšný ve skórování.

Driving accuracy
Procentuální vyjádření, jak často je hráč schopen trefit fairways. Na PGA tour je několik turnajů, které pro úspěch vyžadují vysokou úspěšnost driving accuracy. Nejčastějším případem jsou turnaje, které mají spousty nástrah v podobě vodních překážek apod. V těchto turnajích mají největší předpoklady uspět hráči s vysokou přesností trefování fairways.

Driving distance
Statistika, která nám ukazuje, jak úspěšný je hráč v délce odpalu. Driving distance identifikuje tzv. Bombery, hráče kteří jsou schopni odpálit míč na velkou vzdálenost. V některých turnajích bychom se na tuto statistiku měli dívat jako na jednu z nejdůležitějších (např. Waste Management Phoenix Open), tyto turnaje se hrají na dlouhých hřištích a hráči s dlouhým odpalem získávají nezanedbatelnou výhodu oproti hráčům s krátkým odpalem.

Scrambling
Procentuální vyjádření, jak často hráč mine green v regulaci, ale přesto je schopen zahrát par nebo lepší. Tato statistika je důležitá na hřištích, na kterých se špatně trefuje green a je potřeba preciznosti a kreativity okolo greenu.

Proximity
Ukazuje jak blízko se hráč dokáže trefit k jamce po odpálení míčku z určité vzdálenosti. Výborná statistika na hřištích, které mají malý green a je potřeba se trefovat opravdu přesně a co nejblíže k jamce.

Par 3, Par 4, Par 5 scoring average
Ukazuje průměrné skóre na paru 3,4 a 5. Tato statistika je nejlépe využitelná, když si zjistíme, které jamky jsou na námi sledovaném hřišti nejlepší ke skórování, a poté vyhledáváme hráče s nejlepší úspěšností skórování na daném paru. Pokud např. víme, že na následujícím turnaji jsou nejlepší jamky ke skórování jamky s Parem 5, pak budeme vyhledávat hráče s vysokou úspěšností skórování na paru 5.

Jak statistiky využívat

Statistiky ve fantasy golfu mohou výrazně vylepšit vaši schopnost vybrat správné golfisty, ale nesmí se to s nimi přehánět. Čím více jich bude používat a kombinovat, tím větší je pravděpodobnost, že se zamotáte do vlastních sítí. Doporučuji si na každý turnaj připravit 3 nejdůležitější statistiky s největším dopadem na výsledek a těch se držet. Nedělejte si analýzu zbytečně složitou. Jak jsme si již řekli výše, některé statistiky jsou v daném turnaji důležité a jiné ne. Filtrujte, analyzujte, ale nepřehánějte to.