DFS PGA: Vegas Odds

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Vegas odds patří mezi jedny z nejlepších nástrojů pro analýzu ve všech fantasy sportech, a proto je spousta úspěšných dfs hráčů plně využívá a neřeknou o nich jedno špatné slovo.

A má to svůj důvod. Každý den se protočí sázkovým byznysem miliony a miliony dolarů a Vegas odds jsou zodpovědné za to, aby herny neprodělávaly peníze, takže musí, co nejpřesněji reflektovat očekávaný vývoj jednotlivých sportovních událostí. A proto se stávají výborným nástrojem, který můžeme použít v daily fantasy sports.

Stejně jako v ostatních fantasy sportech i v golfu hrají svou důležitou roli. Vegas odds berou v potaz všechny důležité statistiky, které sledujeme i my, ale shrnují je do jednoho jediného čísla nazvaného Odds to win. Určitě byste se neměli spoléhat pouze na ně, ale měly by jste je zařadit do vaší turnajové analýzy. Krásně vám pomohou vyselektovat hráče, na které se v další analýze primárně zaměřit.

Kde najít Vegas odds pro DFS golf?

Vegas odds nabízejí všechny sázkové kanceláře a herny, jedná se o klasické pravděpodobnosti. Místo, abych se spoléhal pouze na odds z jedné sázkové kanceláře, projedu si data z více stránek, abych získal co nejpřesnější informace, což mi umožňuje lépe identifikovat zajímavé hráče pro daný turnaj.

Důležité je sledovat odds na vítězství hráče v turnaji (odds to win). Co je velice důležité, data je jednoduché přenést do Excelu, kde můžete udělat jedním jednoduchým klikem a použitím funkce „average“ velice přesné odds.

Identifikujeme nejzajímavější value: Odds vs. Cena

A dostáváme se k jádru dnešního článku. Nyní si ukážeme, jak využít informace, které již máme, tedy Odds a cenu hráčů, k nalezení nejlepších value plays turnaje. Opět k tomu využijeme excel tabulku, v které porovnáme Odds na výhru s cenou hráče.

Odds_vs_Salary

Jak je vidět v tabulce, je potřeba vytvořit dva důležité sloupce „salary rank“ a „odds rank“. Sloupec salary rank udává, jak vysoká je hráčova cena a odds rank zase jaká je šance hráče na vítězství v turnaji. Jakmile máme tyto dva sloupce hotové, je potřeba vytvořit třetí a nejdůležitější sloupec tzv. „+/-„. Poté porovnáme oba dva předešlé sloupce -> Salary rank – Odds rank = +/-

Čím vyšší kladné číslo v sloupci +/- dostaneme, tím zajímavější value. Proč jsem, ale tedy žlutě označil hráče, kteří nemají největší hodnotu +/-? Je to jednoduché, vždy je potřeba porovnat value spolu s konečným odds na vítěztví. Je sice pěkné, že Jonas Blixt má nejlepší value, ale k čemu nám to bude dobré, když neprojde cutem? Naopak nejlepší value v porovnání s potenciálem hráče na vítězství představuje Graham DeLaet s vysokým +/- 67 a krásným odds na vítězství.

Touto metodou jsme schopni rychle objevit podceněné resp. přeceněné hráče, ale mějte na paměti, že ne vždy nejlepší value vyhrává turnaj. Při analýze musíme brát v potaz i další faktory, jako současná forma, úspěšnost hráče na daném hřišti a pár dalších, o kterých si řekneme v dalších dílech této série k fantasy golfu.

Na závěr bych rád upozornil na jeden fakt, na který je občas zapomínáno. Vegas odds nejsou vytesaná do kamene. Pravidelně se pohybují nahoru a dolů, dle informací, které k bookmakerům postupně před zahájením turnaje přicházejí. Proto je důležité nezapomínat dělat průběžně kontrolu a popř. úpravu našich výpočtů. Pokud uděláte analýzu na začátku týdne, určitě udělejte ještě alespoň jednu kontrolu večer nebo ráno před zahájením turnaje.