Tip 1: Sledujte zápasy.
Zní to jednodušše, ale byli by jste překvapeni, kolik hráčů fotbalové zápasy nesleduje. Fotbal není sport, který by nabízel velké množství statistik, na základě kterých byste mohli dělat přesné odhady a předpovědi hráčských výkonů. Sledováním zápasů získáte okamžitou výhodu nad všemi soupeři, kteří zápasy nesledují. Uvidíte, jakou taktiku praktikují jednotlivé týmy, kteří hráči jsou zapojeni do různých zápasových situací a tyto informace vám pomohou lépe sestavovat vaše budoucí lineupy.
Tip 2: Nepodceňujte důležitost matchupů.
Při výběru hráčů do vašeho lineupu byste vždy měli brát na vědomí, jak důležitou roli hraje kvalitní matchup. Sledujte průběžnou tabulku pro lepší představu, které týmy se v daném kole mezi sebou utkají. Prvních 5-6 týmů pravidelně bojuje o titul a místa zaručující účast v Champions league v další sezóně (nejlepší 4), kteří jsou následování 2-3 týmy snažícími se proklouznout mezi ně. Pak je tu skupina týmů, které ve svých týmech mají pár opravdu talentovaných hráčů, ale celková kvalita nestačí na lepší umístění než 8-14. místo. Zbytek jsou týmy bojující o záchranu a každý získaný bod je ceněný zlatem. Je logické, že nejlepší matchupy jsou mezi skupinou top 5 týmů proti 5 nejhorším týmům. Tyto zápasy většinou nabízí nejvyšší šance na vícególové zápasy pro favorita či udržení čistého konta. Pro lepší představu o matchupech silně doporučuji sledovat bookmakery a jejich předpovědi.
Tip 3: Forma týmů a hráčů.
Fotbal je týmový sport, a proto pokud se daří celému týmu, budou z této situace profitovat i jednotlivci. Sledujte, jak se týmům dařilo v 3-4 předešlých kolech, zda-li vstřelili více gólů, než-li je jejich standard a nebojte se vsadit na ve formě hrající týmy. Nezapomínejte však na kvalitu soupeřů. Byla zvýšená týmová produktivita způsobená dobrou formou nebo pouze kvalitou soupeřů (resp. nekvalitou)? Je potřeba si všechny informace dávat do správného kontextu, na to nezapomínejte, není nic horšího než špatně pochopená informace.
Tip 4: Domácí a venkovní zápasy.
Při analýze formy týmů je potřeba brát v úvahu také domácí a venkovní prostředí. Sledujte, jak se týmům v předešlých zápasech dařilo doma a jak naopak venku. Střílí vámi sledovaný tým více gólů než je jejich průměr venku nebo naopak doma? Nebo dostává doma méně (více) gólů než je normální stav? U některých týmů neuvidíte rozdíl, ale u některých naopak rozdíl propastný. Některé týmy mohou hrát doma více ofenzivně, což může vést k většímu počtu vstřelených gólů (ale také obdržených) a naopak venku hrát defenzivně s menší produktivitou.
Tip 5: Čtěte zápasové reporty.
Sledovat každý zápas je velice časově náročné a pro spoustu hráčů nereálný úkol. Pokud patříte mezi ty, kteří zápasy nesledují, pak je potřeba někde dohnat ztrátu, která vám nesledováním zápasů vzniká. Nejlepší cestou je číst pravidelné zápasové reporty. Z nich získáte slušnou představu o průběhu utkání, důležitých momentech a hráčích, kteří do nich byly zapojeni. Pokud zvládáte angličtinu, pak můžete využít reportů přímo ze stránek premierleague.com nebo velmi kvalitních reportů ze stránek BBC. Pokud si svou angličtinou nejste příliš jistí, pak můžete využít pravidelné rekapitulace z dění v EPL na stránkách jednoho z největších českých fotbalových portálů eurofotbal.cz.
Tip 6: Zkontrolujte základní sestavu.
Je smutné a frustrující, když strávíte několik hodin analýzou a přípravou toho nejlepšího lineupu, ale na začátku zápasu se dozvíte, že některý z vámi vybraných hráčů se nevešel do základní sestavy (ať už z taktických důvodů nebo zranění). Bohužel ve většině případů vás tato absence připraví o šanci na výhru v turnaji nebo umístění na placených příčkách. Naštěští se této situaci dá jednodušše předcházet. Hodinu před začátkem zápasů jsou vydávány oficiální sestavy, a proto není nic jednoduššího, než zkontrolovat všechny vaše hráče, zda-li jsou v sestavě, popř. udělat drobné úpravy. Dle mého názoru je nejlepším zdrojem informací o sestavách Twitter účet Premier League, který během poslední hodiny před výkopem uveřejňuje oficiální sestavy.