Ať už jste nováček nebo zkušený hráč daily fantasy fotbalu, určitě jste se již setkali s tzv. Multiplikátorem kapitána. A pokud ne, nevadí, v dnešním článku se na tuto funkci podrobněji podíváme a ukážeme si, jak ji správně využít k vytvoření té nejlepší možné sestavy.
Jak multiplikátor funguje?
Multiplikátor kapitána je funkce, s kterou se můžete setkat na některých hernách nebo v určitých typech turnajů. A co se tedy jedná. V každé sestavě, kterou sestavíte, musíte na závěr zvolit svého kapitána. Tento kapitán sbírá body úplně stejně jako všichni ostatní hráči až na to, že na závěr se všechny jeho nasbírané body násobí určitým dvojnásobným multiplikátorem. Ukážeme si to na jednoduchém příkladu. Řekněme, že ve své sestavě zvolíte jako kapitána Harryho Kanea z Tottenhamu. Kane v tomto kole vstřelí 2 góly a celkem nasbírá za všechny činnosti v zápase 21 bodů. Tím, že jste Kanea zvolili jako svého kapitána, získáte za jeho výkon celkem 42 bodů (21bodů x 2multiplikátor = 42 bodů).
Jistě už tušíte, jak důležité je zvolit toho správného hráče za svého kapitána. Správná volba kapitána je jednou z nejdůležitějších dovedností ve fantasy fotbalu a její úspěšné zvládnutí extrémně zvyšuje šance na vítězství. Častokrát se stane, že právě kapitán zachrání váš zadek, protože ostatní hráči ve vašem lineupu nepředvedou očekáváné výkony. Ale pokud zvolíte kapitána, kterého nemá většina vašich soupeřů a tento hráč předvede výborný výkon, pak vás vystřelí na placené pozice nebo ještě lépe, přímo k vítězství.
Strategie výběru kapitána
Turnaje 50/50 a H2H – sázíme na jistotu
Když se rozhodujete, kdo bude vaším kapitánem, první myšlenka by měla směřovat k útočníkům. Je to logické, nejvíce bodů se získává za góly a útočníci jsou ti, kteří je střílí nejčastěji. Při vašem rozhodovacím procesu by jste měli mít na paměti, jaký typ turnaje hrajete a dle toho upravit strategii výběru svého kapitána. Pokud hrajete turnaje 50/50 nebo H2H, pak by jste měli volit největší jistotu – tudíž hráče, jehož šance na vstřelení 1+ gólu jsou nejvyšší. Dobrou pomůckou pro identifikaci těchto hráčů jsou kurzy bookmakerů a pravděpodobnosti na vítězství týmů – týmy s největší procentuální pravděpodobností na vítězství mají velkou šanci na vstřelení 2+ gólů – z těchto týmů by jste měli vybírat své kapitány (samozřejmě, pokud mají ve svém týmu hráče, jemuž bookmakeři předpovídají vysokou šanci na vstřelení gólu). Typickým příkladem mohou být zápasy, kdy týmy, které ve svém středu mají střelce jako Jamie Vardy, Romelu Lukaku, Harry Kane a další nastoupí proti beznadějně poslední Aston Ville.
Umění jít proti proudu
Odlišným případem mohou být GPP turnaje, nebo-li turnaje, kterých se účastní větší množství hráčů. V těchto turnajích je dobré zvážit trochu odlišnou strategii. Protože budete soupeřit proti velkému počtu soupeřů a nejlepší finanční odměny jsou za první 3 místa, vaším cílem musí být maximalizace bodů, aby jste měli šanci se na tyto místa protlačit. Proto je potřeba trochu více riskovat, aby jste váš lineup odlišili od ostatních. Co přesně znamená odlišení se? Na zahraničních fórech se můžete s touto strategií setkat pod názvem Contrarian strategy – což znamená, že jdete proti davu. Ukažme si tuto strategii na příkladu z 27. kola Premier League sezóny 15/16. V tomto kole byl na seznamu hráčů jako jedna z nejlepších variant na kapitána Jamie Vardy, jehož Leicester hrál doma proti špatně bránícímu Norwichi. A spousta hráčů ho jako kapitána také zvolila. Co se ale nestalo, Jamie Vardy v tomto zápase dokázal nastřádat pouze 8,5 fantasy bodů, protože nevstřelil žádný gól a jen na jeden přihrál. Hráč, který ovšem spoustě lidí unikl byl Marko Arnautovič, který se vrátil do sestavy Stoke City po zranění a měl výborný matchup proti ubohé Aston Ville. Co spousty lidí odradilo byl fakt, že Stoke neprožívalo nejlepší období a Arnautovič se vracel po zranění. Proto byl většinou lidí opomíjen, ale přesně také z tohoto důvodu byl skvělou volbou na kapitána. Jak se ukázalo, sestavy hráčů, kteří se nebáli jej do své sestavy zařadit a ještě jej zvolili za kapitána, vyhráli jackpot a tyto turnaje vyhráli.
Obránce jako kapitán – šílenost či genialita?
Zajímavým způsobem jak se odlišit v GPP turnajích je volba obránce jako kapitána. Jsem si vědom toho, že spousta lidí si při čtení této věty bude klepat na čelo, ale jsem přesvědčen, že v určitých situacích může být tato strategie velice zisková. Během sezóny se několikrát stane, že proti sobě nastoupí týmy, které jsou skvělé v defenzivě nebo naopak špatné v útoku nebo se potkají dva týmy, jež okolnosti budou nutit hrát čistě defenzivně. A pokud se tyto zápasy nakumulují do jediného kola, máme tu skvělou příležitost, jak vydělat na takovéto situaci. Většina hráčů bude volit za kapitána svého oblíbeného nebo favorizovaného útočníka, přestože okolnosti napovídají, že to je chyba. V těchto případech není vůbec špatné zvážit jako kapitána obránce. Představme si zápas, v kterém je vysoký předpoklad, že oba dva týmy budou hrát ze zabezpečené obrany a hlavním cílem bude nedostat gól. Tyto zápasy velice často rozhodne jedna standardní situace a na ty chodí nejlepší hlavičkáři svého týmu – což obvykle bývají střední obránci. Pokud budete ve svém odhadu přesní a budete mít potřebné štěstí, pak můžete získat za tohoto obránce skvělou value – čisté konto +6bodů, gól +10bodů, další činnosti v zápase +5bodů, multiplikátor x2. Spočítáte si to už jistě sami. Pokud k tomu ještě připočteme fakt, že většina útočníků selhala, pak si dovolím tvrdit, že umístění v top3 vás nemůže minout. Hledejte ty obránce, kteří pravidelně v průběhu předešlých sezón střílejí ze standardních situací góly a nebojte se využít příležitosti, kterou ostatní nevidí nebo nechtějí vidět.
Photo: Harry Kane (GettyImages.com)