Zápas víkendu se blíží. Slavné El Clásico, které výrazně napoví v boji o titul v La Lize. Hostující Barcelona potřebuje nutně vyhrát, ovšem motivace Realu Madrid také nemůže snad být větší. Pokud vyhraje Bílý balet, vytoužený titul už mu v podstatě bude říkat pane.

El Clásico = duel útoků

Statistiky mluví naprosto jasně. Za posledních 20 zápasů ve všech soutěžích dokázal jen jednou alespoň jeden tým udržet čisté konto! Byla to Barcelona na Santiago Bernabéu při výhře 4:0 na podzim v sezoně 2015/2016. Real na tom byl tehdy pod Rafaelem Benítezem skutečně špatně.

Jinak ale vždy platilo, že skórovaly oba týmy. Naposledy skončilo El Clásico 1:1, ale v nedávné minulosti jsme byli rovněž svědky výsledků 2:2, 3:2 či 3:4. Góly v soubojích Barcelony a Realu prostě padají. Není to ostatně žádné velké překvapení, oba týmy mají silnější ofenzivy než defenzivy.

I tentokrát očekávám ofenzivní partii. Zvlášť ve chvíli, kdy Barcelona potřebuje skutečně nutně vyhrát. Real zase moc dobře ví, že katalánskému týmu vůbec nefunguje obrana a pokud by se toho nepokusil náležitě využít, bylo by to velkou chybou. Věřím, že uvidíme minimálně gól na obou stranách.

Real i Barcelona pro to mají všechny předpoklady. Bílý balet střílí v La Lize v průměru 2,6 gólu na zápas, Blaugranas dokonce 2,8. Real si pak každý zápas vytvoří průměrně skoro 14 šancí, Barcelona lehce přes 12.

Zápas útočných hvězd

El Clásico je tradičně hlavně zápasem ofenzivních es obou týmů. Ovšem na jedno jméno pozor. Lionel Messi je nejlepším střelcem v historii vzájemných zápasů, ovšem naposledy se proti Realu trefil v březnu 2014. Na gól proti největšímu rivalovi tedy čeká už šest zápasů.

Přesto je jasné, že pokud vsadíme na Barcelonu, Messi musí být jedním z vyvolených. Tím druhým je hrotový útočník Luis Suárez. Třetí do party hvězd Neymar nebude hrát kvůli trestu. Jeho náhradníkem se asi stane Paco Alcácer, který ovšem jeho kvalit určitě nedosahuje. Zajímavostí je, že se do nominace po delším zranění vrátil Arda Turan, velkou otázkou ovšem je, jak na tom bude kondičně.

Nikdo jiný nás ze sestavy Barcelony pro tento zápas příliš nemusí zajímat. Záložník Andrés Iniesta je sice motorem zálohy, ale do Daily Fantasy sestav nepatří. V této sezoně dal jeden gól. A o obraně bych vůbec neuvažoval, protože ta skutečně příliš nefunguje, když v posledních deseti zápasech dostala 13 gólů.

Ofenziva Realu Madrid je navíc velmi silná. A není překvapením, že ji táhne Cristiano Ronaldo. V této sezoně La Ligy má sice méně gólů (19) než byl zvyklý, ale v posledních týdnech chytil skvělou formu. Naposledy vyřídil ve čtvrtfinále Ligy mistrů Bayern Mnichov pěti góly.

Zlepšení vykazuje také Karim Benzema, ovšem gólů by měl dávat více. Pravdou je, že Francouz umí být týmovým hráčem, ale jeho náhradník Álvaro Morata je efektivnější. Benzema dává gól každých 163 minut, zatímco Morata každých 99 minut. Přesto se zdá skoro jasné, že v základu bude francouzský forvard.

Otázkou je, jestli nastoupí Gareth Bale. Velšan se sice dal dohromady zdravotně, ale jeho forma je více než diskutabilní. Naopak Isco hraje skvěle a začal být i produktivní, i když je pořád cenný hlavně v mezihře. To platí ještě více o Luku Modrićovi a Toni Kroosovi, kteří pro hráče Daily Fantasy příliš zajímaví nejsou.

A když jsme u Realu, musíme zmínit ještě jedno jméno. Sergio Ramos. Přestože nedávám domácím velké šance na udržení čistého konta, kapitán Bílého baletu má velký ofenzivní potenciál. Právě v největších zápasech se často prosazuje, jako to dokázal v El Clásiku na podzim.

Statistické srovnání El Clásika

Forma

Real Madrid

La Liga 2016/2017 Barcelona

1.

Umístění 2.

31

Zápasy 32
75 Body

72

82:33 Skóre

91:30

13 bodů Posledních pět zápasů

12 bodů

Cristiano Ronaldo – 19 gólů Nejlepší střelec

Lionel Messi – 29 gólů

Defenziva

Real Madrid

La Liga 2016/2017 Barcelona

33

Inkasované góly 30

1,06

Průměr inkasovaných gólů na zápas 0,93
8 Čistá konta

12

11 (3) Individuální defenzivní chyby (vedla ke gólu)

11 (5)

62 Žluté karty

68

1 Červené karty

1

 

Ofenziva

 

Real Madrid

La Liga 2016/2017 Barcelona

82

Vstřelené góly 91

2,6

Průměr gólů na zápas

2,8

25 Góly ze standardních situací

20

54 Průměrné držení míče

59

426 Vytvořené šance

395

 

Duel nejlepších střelců

 

Cristiano Ronaldo

La Liga 2016/2017 Lionel Messi

19

Počet gólů 29

0,8

Průměr gólů na zápas 1,03
14 Pravou nohou

5

0 Levou nohou

23

5 Hlavou

1

45% Přesnost střelby

56%