Daily Fantasy Sports je velice komplexní hra, která vyžaduje široký záběr skillu, který se skládá z pochopení fungování principů samotné hry a jejich využití ve vlastní prospěch, ale také z výborné znalosti sportu, kterému se věnujete. Mezi základní principy hry, které je potřeba ovládnout a pochopit, jak je správně využít, je konzistence hráčů (tento pojem často uslyšíte ve spojitosti s hráčským dnem neboli v angl. floor) a riskování nebo jinak řečeno – vědět, kdy je dobré riskovat více a kdy méně.
Konzistence hráčů
V angličtině se s tímto výrazem setkáte jako consistency a jedná se o jeden z důležitých atributů, který sledujeme u hráčů napříč všemi sporty (fotbal, basketball, hokej, americký fotbal, golf). Nezáleží tedy, který ze sportů hrajete, konzistenci by jste neměli nikdy opomíjet. V jednoduchosti se dá říci, že konzistence představuje schopnost hráče opakovat svůj výkon na pravidelné bázi. Někteří hráči jsou více konzistentní ve výkonech a jiní naopak méně.
Obecně se dá říci, že čím více konzistentní výkony je hráč schopen podávat, tím lepší volbou je pro cash game a naopak, čím méně konzistentní výkony (čím více je hráč nevyzpytatelný), tím lepší variantou je pro GPP turnaje. To je způsobeno tím, že v cash game potřebujeme porazit pouze 50% pole, takže je naším cílem maximalizovat naše dno a hledat výkonostně stabilní hráče, na které je maximální spolehnutí. Naopak, v turnajích pro velké hráčské pole se chceme dostat mezi top 3, za které jsou největší finanční odměny, takže je potřeba se od ostatních DFS manažerů odlišit a draftovat hráče s nižší mírou konzistence, ale s potenciálem předvést vysoce nadstandardní výkon.
Stejně jako jsou výkony hráčů více či méně konzistentní, pak jsou také určité pozice v jednotlivých sportech více stabilní než jiné. Typickým příkladem je pozice quarterbacka v americkém fotbale, jedna z nejkonzistnějších pozic napříč sporty. Vzhledem k povaze amerického fotbalu je to vcelku logické, protože quaterback je neustále v ofenzivní hře svého týmu, přes něj jdou všechny útoky týmu, a proto je předurčen ke stabilním výkonům.
A pokud půjdeme ještě více do hloubky, pak zjistíme, že také určité činnosti v zápase jsou více konzistentní než druhé – to je způsobeno tím, že spousta činností, za které získávají hráči v zápase fantasy body je ovlivněna také štěstím, nikoli pouze uměním hráče. Vezměme si jako příklad jakéhokoliv obávaného kanonýra z Premier League. Ať už to je Harry Kane, Sergio Aguero či Romelu Lukaku, všichni výborní střelci, jenž se pravidelně umisťují v popředí tabulky střelců, se ocitnou v průběhu sezóny v několika zápasech, kdy jim do branky nespadne vůbec nic, ať dělají co dělají. A není to způsobeno jejich kvalitou, tu rozhodně mají, ale tím že se od nich prostě odvrátilo střelecké štěstí. Naopak, pokud je fotbalista dobrý v tackles či interceptions, pak bude mít výborný základ pro cash game turnaje, protože toto jsou činnosti, které nejsou výrazně ovlivněny faktorem štěstí a ve fotbale nám slouží jako základ pro vyhodnocení hráčova dna.
Ať už tedy hrajete jakýkoli DFS sport mějte vždy na paměti, že konzistence je důležitá součást vyhodnocování hráčova výkonu a je potřebné vybírat hráče dle typu turnaje, kterého se chceme zúčastnit.
Umění riskování “bez rizika”
Hlavnímu bodu jsme se již věnovali dost, ale ještě bych se rád v krátkosti podíval na využívání přiměřeného risku v DFS. Jak jsem zmínil výše, obecně v cash game turnajích vyhledáváme hráče, kteří nám zaručí, co nejvíce stability a jistoty. Naopak, v GPP turnajích by jsme s takovým přístupem nikdy neuspěli. Tam musíme umět přijmout riziko a riskovat.
Známá je fráze: “Risk je zisk”. A v turnajích s velkým hráčským polem to platí absolutně. Ale pozor! Je rozdíl mezi kontrolovaným riskem a hazardováním. Uvedeme si to na jednoduchém příkladu. Vemte si například, že se účastníte turnaje s 500+ soupeři a potřebujete se umístit v top 3. Abyste byli schopni takový turnaj vyhrát, je potřeba trochu riskovat. Děláte si svou analýzu a víte, že Sergio Aguero se nachází ve výborné formě, když v posledních 6 ligových kolech vstřelil vždy alespoň jeden gól a spousta DFS manažerů se chce svést na jeho úspěšné vlně a do své sestavy jej draftuje. Co uděláte vy? V cash game by bylo správné jej draftovat, to bezpochyby. Ale v GPP turnaji? Nikoliv. Tady se vám totiž objevuje skvělá příležitost jak se odlišit od svých soupeřů a zároveň kontrolovaně zariskovat. Proč? Podíváte-li se totiž blíže do statistik Aguera, zjistíte, že za celou svou kariéru v Manchesteru City dokázal skórovat v 7 zápasech po sobě pouze jednou (a pouze v zápasech EPL nikdy). To vám dává docela slušnou naději, že se v tomto kole netrefí a vy tak získáte veliký náskok proti všem soupeřům, kteří jej do sestavy zařadí.
A v tom je celý smysl kontrolovaného riskování v GPP turnajích. Přemýšlet nad tím, jak se pravděpodobně zachovají vaši soupeři, vyhledat informace, které ostatním unikají a zariskovat stylem, který vám dává největší šanci na výhru.