V průběhu minulého týdne oznámily oba Manchesterské kluby, City a United, po jedné nové posile.  Oba dva městší rivalové lovili v Portugalsku, a to konkrétně v Benfice, ze které odvedli dvě opory minulé sezóny – brankáře Edersona (ManCity) a obránce Victora Lindelofa (ManUtd). Jak mohou zamíchat ve svých nových klubech s DFS potenciálem?

Ederson, 23 let

Minulá sezóna

Zápasy: 27
Čistá konta: 17
Zákroky: 49

Brazilský brankář přichází do Manchesteru City s jasným úkolem. Nahradit v brance loňskou nepovedenou akvizici – Claudia Brava. A dle mnohých expertů k tomu má výborné předpoklady a je mu předpovídána zářná budoucnost. Ale raději nechme tyto předpovědi stranou a pojďme se spíše  podívat, jak se tomuto mladíkovi vedlo v loňské sezóně.

Jak můžeme vidět na obrázku níže, Ederson jasně dominuje v porovnání s Claudiem Bravem, když obdržel méně branek, udržel více čistých kont a připsal si více zákroků na 90 minut hry. Samozřejmě, portugalská liga nemá takovou úroveň jako anglická, ale výrazné rozdíly mezi oběma brankáři naznačují, v jak rozdílném rozpoložení se v minulé sezóně oba dva nacházeli. Je jistotou, že City dají na začátku sezóny šanci Edersonovi, o čemž je přesvědčen také Claudio Bravo, který již sám nabídnul přestup do jiného klubu.

Zdroj: Squawka.com

A co můžeme očekávat od Edersona? Pokud potvrdí své výkony z Benficy, pak je jeho potenciál společně s celým týmem hodně vysoko. První sezóna byla pro Guardiolu zklamáním a aktivita na přestupovém trhu naznačuje, že podruhé už nechce nechat nic náhodě. Očekává se, že vedení mu přivede ještě dva kvalitní krajní beky, kteří diametrálně zvýší defenzivní potenciál týmu a dle mého soudu bude nově posílený tým schopen zvýšit počet čistých kont z letošních 12, alespoň o tři nahoru, na 15. Na druhou stranu, nemůžeme počítat, že Edersonovi poroste počet zákroků, v porovnání s loňskou sezónou. Jak Benfica, tak City totiž patří mezi špičky svých lig v počtu umožněných střel soupeři (City bylo v tomto ohledu loni nejlepší, 7.9 střel/záp), a proto jeho 1.85 zákroků/90min je maximem i v Anglii.

Pokud City vyjdou všechny přestupové cíle, tak si troufnu říci, že v příští sezóně se katapultují mezi nejjistější defenzivní volby v soutěži a Ederson bude hodně zajímavou volbou ve všech CG turnajích. Bohužel, z tohoto důvodu musíme počítat také s jeho vyšší cenovkou.

Victor Lindelof, 22 let

Minulá sezóna

Zápasy: 32
Góly, Asistence: 1/0
Tackles, Interceptions: 17/52
Žluté, Červené karty: 1/0

Na rozdíl od svého nyní již ex-spoluhráče Edersona, Lindelof bude v United čelit mnohem silnější konkurenci. Švédský obránce je schopen nastupovat ve středu obrany, ale také na jeho pravém kraji, i když to není pozice kvůli které jej United pořizovali. Celou sezónu v Benfice odehrál ve středu, a očekává se, že stejný post bude zastávat také u Rudých ďáblů.

V boji o základní sestavu bude soupeřit s Chrisem Smallingem, Philem Jonesem a Marcosem Rojem, ale je skoro jistotou, že dostane na začátku sezóny hlavní prostor, když za něj byly vyplaceny velké peníze. Čtvrtý do party, Eric Bailly, zdá se má místo v sestavě Jose Mourinha jisté. Bohužel, z pohledu DFS se nejedná o nějaký zajímavější nákup. Lindelof není efektivním ofenzivním obráncem a bohužel neexceluje ani v dalších fantasy statistikách jako jsou tackles nebo interceptions. Jeho přínos je mnohem více v reálných zápasech, kde by měl svému novému mužstvu přinést tolik potřebný klid na rozehrávce a vytvořit dobře se doplňující dvojici právě s Baillym.

Jeho hlavní DFS potenciál v současné době vychází z kvalitní defenzivní činnosti United a udržení čistých kont. To sice není špatné, vezmeme-li v potaz fakt, že Mourinho si potrpí na kvalitní defenzivní činnosti a organizované hře (což potvrdili 17 čistými konty v loňské sezóně), ale je to relevantní pouze na některých hernách, jako Fanteam například. Herny, kde od obránce potřebujeme přísun bodů i z jiných kategorií je Lindelof momentálně nepoužitelný. Zajímavostí může být, že v Benfice se několikrát dostal k zahrávání přímých kopů, ze kterého dal také svůj jediný loňský gól. Neočekávám, že si tuto činnost v United nějak často zopakuje, ale určitě bude zajímavé sledovat, jestli dostane vůbec nějaký prostor a jestli to případně může zvýšit jeho ofenzivní potenciál.


Zdroj: Squawka.com