Minulá sezóna ve zkratce

Loňská sezóna byla pro Everton významným zklamáním. Ambiciózní celek z Liverpoolu si před sezónou dělal zálusk na evropské poháry, ale nakonec se musel spokojit s konečným 11. místem. Na to doplatil manažer Roberto Martinéz, kterému nebylo umožněno ani dokončit sezónu, když byl kolo před koncem odvolán. Je pravdou, že celek který má v týmu tak talentované hráče jako jsou John Stones, Ross Barkley nebo Romelu Lukaku by se měl umístit na vyšších příčkách, než jsou dvě jedenáctá místa z posledních dvou sezón.

Změny v týmu

Odchody: Přes veškeré spekulace, které se točí okolo hráčů Evertonu (Stones, Funes Mori, Romelu Lukaku), zatím žádný z hráčů užšího kádru neodešel a vzhledem k finanční stabilitě klubu a vysokým ambicím pro další roky se nedá očekávat, že by některá z opor odešla. Nejreálnějším odchodem se jeví ten Stonesův a z dlouhodobého hlediska to vypadá, že se jej Evertonu nepodaří udržet, ale minimálně pro další sezónu by měl zůstat. V kolonce odchodů tedy svítí pouze jména Stevena Pienaara, Leona Osmana a Tonyho Hibberta, kterým skončily smlouvy a návrat Tima Howarda zpět do USA.
Příchody: Jak to před začátkem léta vypadalo, Everton měl pořádně zamíchat s přestupovými kartami, ale měsíc je pryč a stále zůstává pouze u spekulací, kdo by měl Toffees posílit. Proto je zatím nejvýraznější posilou manažer Ronald Koeman, kterého Everton přetáhl z konkurečního Southamptonu za 5 milionů liber. Ihned poté podepsal také zatím svou jedinou posilu, když přivedl krajana Maartena Stekelenburga jako konkurenci pro jediného brankáře týmu Joela Roblese. To je však zatím vše a určitě vedení čeká ještě kus tvrdé práce, aby dokázalo tým vhodně doplnit a učinilo jej více konkurenceschopným pro boj o čelo EPL.

Na koho se zaměřit v DFS

Superstars

Romelu Lukaku – 23letý Belgičan se za poslední roky vypracoval v jednoho z nejspolehlivějších střelců soutěže, když od svého hostování ve WBA ze sezóny 2012/13 si v každé sezóně připsal alespoň 10 gólů a ve třech z nich (z celkových 4 sezón) překročil dokonce hranici 15 gólů. Loňská sezóna byla tou vůbec nejlepší, když sezónu zakončil s 18 góly a 6 asistencemi a i letos bude určitě jedním z top útočníků pro DFS EPL.

Ross Barkley – po Lukakuovi druhý nejlepší hráč týmu pro DFS. Tento mladý ofenzivní záložník platil v loňské sezóně za vyhledávaný cíl DFS manažerů a byl pro to důvod. Jeho bilance na konci sezóny čítala 8 gólů a 8 asistencí, což mu také vyneslo pozvánku na Euro (kde si bohužel nezahrál, i když prostor dostat měl). Přestože je Everton stále na trhu s cílem přivést dalšího kvalitního záložníka, o DFS potenciál Barkleyho bych strach neměl a očekávám, že i v této sezóně bude kvalitní volbou.

Hráči s otazníkem

Gerard Deulofeu – přestože loni nastoupil pouze do 16 zápasů v základní sestavě (dalších 10 přidal jako střídající hráč) dokázal se stát, společně s Barkleym, nejlepším nahrávačem týmu s 8 asistencemi, ke kterým přidal ještě 2 góly. Zajímavé je, že kromě jediné asistence si všechny své kanadské body připsal, když nastoupil v základní sestavě, což vzhledem k jeho 16 zápasům dává gól nebo asistenci každý druhý zápas. V minulé sezóně to z něj činilo skvělou punt play (=levný hráč, kterého volíme jako doplnění k ostatním drahým hráčům). Uvidíme, kolik času dostane pod Koemanem, ale pokud dostane větší herní prostor, mohlo by se jednat o jeho průlomovou sezónu.

Defenzivní hráči

Leighton Baines – levý obránce s prvotřídní levačkou a skvělou exekucí přímých kopů. Dlouhodobě jeden z nejlepších obránců pro DFS v rámci celé EPL, který však v poslední sezóně hodně doplatil na zranění, která mu povolila pouze 18 zápasů, a proto zakončil sezónu s nejslabšími statistikami za posledních 7 sezón (2+1). Přestože má již 31let, věřím, že pokud se mu v následující sezóně vyhnou zranění, mohl by se alespoň přiblížit zpět ke svým obvyklým číslům a být opět kvalitní volbou pro DFS.