Minulá sezóna ve zkratce

Liverpool má za sebou dosti rozporuplnou sezónu. Vstupoval do ní s trenérem Brandonem Rogersem, který však již v říjnu musel vyklidit scénu, aby udělal místo pro renomovaného Jurgena Kloppa. Od bývalého manažera Borussie Dortmund si toho na Anfieldu hodně slibují, a přestože chvíli trvalo, než se změna projevila, nakonec dokázal s týmem vyšplhat až na osmé místo, a hlavně, postoupil do finále Evropské ligy, kde padl s dnes již trojnásobným vítězem EL – Sevillou. Liverpool je klub s velikou tradicí a fanoušky po celém světě, takže je jasné, že každou sezónu jsou očekávání nastavena vysoko, někdy až nereálně. A přestože měl tým loni několik slušných hráčů, jako celek se rozhodně nemohl rovnat těm nejlepším. A proto byl loni angažován německý stratég, který má Liverpool vrátit zpět mezi anglickou elitu. Loňská sezóna byla pouze seznamovací a rozehřívací, to hlavní rodeo má přijít letos, a dle přestupové aktivity se máme na co těšit.

Změny v týmu

Odchody: Liverpool se letos zatím rozloučil s hráči, kteří v loňské sezóně plnili převážně role náhradníků, ale pořád měli na přestupovém trhu určitou hodnotu a kompenzovali tím alespoň z části drahé příchody. Mezi tyto hráče řadíme Martina Škrťela, který přestoupil do Fenerbahce, dvojici Jordon Ibe, Bradley Smith (Bournemouth) a také na Euru skvěle hrajícího Joe Allena (Stoke). Jako volný hráč pak odešel Kolo Touré (Celtic). V současné chvíli se ještě spekuluje nad odchody několika dalších hráčů, kteří nebudou pravidelně nastupovat, jako např. Christian Benteke či Lucas Leiva.
Příchody: Toto léto patří z pohledu přestupů prozatím Liverpoolu. Jednoznačně nejaktivnější klub EPL na přestupovém trhu již stihl dotáhnout 5 hráčů s potenciálem promluvit do základní sestavy. Do branky přišel Loris Karius (Mohuč), který se však nešťastně zranil v přípravném utkání a minimálně začátek sezóny nestihne. Obranu pak posílila dvojice Joel Matip a Ragnar Klavan, která se pak pravděpodobně porve o volné místo vedle Dejana Lovrena (společně se Sakhem). Avšak pro DFS nejvýznamnější podpisy přicházejí do ofenzivy, a to konkrétně v podobě Sadia Maného (jeho přestup už jsem rozebíral také v článku EPL Přehled Přestupů I.) a Georginia Wijnalduma. Pokud budeme hledat ještě nějakou potřebu, pak ji jednoznačně najdeme na levém kraji obrany. Joe Gomez není úplně fit, navíc mu více sedí hra ze středu a současná první volba – Alberto Moreno – je otřesná. V podstatě Liverpoolu prohrál finále EL, když se v celé své nahotě ukázalo, jak špatně tento španěl brání a bohužel ani do útoku to není kdovíjaká sláva. V průběhu léta se spekulovalo o několika jménech, mezi kterými nejvíce vyčnívá němec Jonas Hector, jenž předváděl slušné výkony na Euru.

Na koho se zaměřit v DFS

Superstars

Roberto Firmino – již tři sezóny potvrzuje svou útočnou extratřídu, když si připsal bilance 16+11 (sezóna 2013/14, Hoffenheim), 7+10 (2014/15, Hoffenheim) a 10+7 (2015/16, Liverpool). V následující sezóně čekám minimálně stejnou bilanci jako loni, ne-li o něco lepší. Klopp ukázal, že Firmino bude jeden z jeho stěžejních hráčů, a když se podíváme na současnou sestavu, tak můžeme očekávat, že bude využíváný také jako falešná devítka, což mu dodává ještě zajímavější ofenzivní potenciál.

Philippe Coutinho – druhého z ofenzivních brazilců v Liverpoolu srážely dosti nevyrovnané výkony, ale přesto si připsal 8 gólů a 5 asistencí a patřil k nejkreativnějším záložníkům ligy. Zařadil se do Top30 hráčů s největším počtem klíčových přihrávek a hlavně do Top5 nejčastějších střelců s přesností 44%. V průměru si připsal 5 střel na 90min, což z něj v této kategorii činí nejlepším hráčem EPL (mezi hráči, kteří odehráli více než 10 zápasů). Pokud v příští sezóně zapracuje na větší efektivitě, tyto čísla jej předurčují k překonání loňské sezóny.

Sadio Mané – upustíme-li od faktu, že mu může chvíli trvat adaptace na nový klub, jedná se o Anglií prověřeného ofenzivního hráče, který je schopen dát okolo 10-15 gólů za sezónu a k tomu si připsat ještě nějaké asistence. Klopp jej určitě nekupoval za 30 milionů liber na lavičku, takže můžeme očekávat velké herní vytížení.

Hráči s otazníkem

Daniel Sturridge – kdyby nebylo jeho chatrného zdraví, určitě bych jej zařadil mezi superstars. Pokud je zdravý, patří anglický reprezentant mezi jedny z nejefektivnějších střelců soutěže. Bohužel, neexistuje snad sezóna, kdyby nevynechal z důvodu zranění nějaký zápas. Na druhou stranu, na hrot útoku se dnes řadí hlavně on s Danny Ingsem (když je Benteke na odchodu), a pokud tedy zůstane fit, bude patřit k DFS cílům pro každé kolo.

Georginio Wijnaldum – druhá výrazná ofenzivní posila. Wijnaldum přichází ze sestoupivšího Newcastlu, za který si loni připsal 11 gólů a 5 asistencí, ale zatím není jasno, jak jej bude chtít Klopp využít. Navíc, stále zde visí otazník nad jeho konzistencí, protože ve své premiérové loňské sezóně se prosazoval výhradně na domácím hřišti a venku byl takřka neviditelný. Přes všechny tyto otazníky se stále jedná o kvalitního DFS hráče.

Defenzivní hráči

Nathaniel Clyne – je až s podivem, jak výrazně neefektivní tento anglický reprezentant je, když vezmeme v potaz jeho ofenzivní choutky. Patří mezi moderní beky, kteří rádi útočí a mají potenciál pro DFS, ale Clyne rozhodně tento potenciál zatím nenaplňuje. Loni neměl prakticky žádnou konkurenci a jiné to nebude ani letos. Pokud trochu zeefektivní své výpady po pravé straně, může nabídnout zajímavou alternativu pro DFS.