Přehled týmu

Podle bookmakerů jeden ze dvou největších adeptů na celkové vítězství (společně s Německem, s kurzem okolo 3:1) nemusel jako pořadatel absolvovat kvalifikaci a měl účast jistou. Před každým turnajem jsou spekulace, jak moc mužstvo ovlivní nedostatek mistrovských zápasů a jestli to nebude mít negativní dopad na výkony na šampionátu. Myslím, že se letos nemusíme bát, že by Francouze tento fakt nějak ovlivnil. Pokud se podíváme na jejich výsledky v posledních 10 přípravných zápasech, můžeme získat pár zajímavých informací. Z 10 zápasů dokázali 7x zvítězit a pouze 3x prohrát (a v posledních 8 prohráli pouze jednou) se skórem 21:13 a to jejich soupeři nebyli žádní nazdárci – porazili Němce, Portugalce, Holanďani či Rusy. Pro mě nejzajímavějším faktem je, ale bilance 2,1 gólu na zápas, která společně s velice lehkou skupinou (Rumunsko, Albánie, Švýcarsko) představuje opravdu zajímavý fantasy potenciál.

Fantasy hvězda

Francie má v útoku obrovský přetlak, což dokazuje fakt, že na Euro necestuje Benzema (nejede z důvodu vydírání svého spoluhráče), Ben Arfa, Lacazette ani Gameiro. Francouzskou fantasy hvězdou může být více hráčů, ale já osobně preferuji A. Griezmanna, který má za sebou skvostnou sezonu, v které nastřílel 32 gólů a přidal 6 asistencí. Někteří by možná spíše zvolili D. Payeta, který má za sebou také výbornou sezónu, ale já jsem v jeho případě trochu opatrnější, protože jeho výkony v dresu Francie nejsou tak výrazné jako v klubu (což mu Deschamps často vyčítá) a jeho pozice nemusí být tak jistá, jak se na první pohled může zdát. Griezmann po přestupu do Atlética vyrostl ve velkou oporu týmu a myslím si, že tuto roli převezme i v dresu Francie na Euru. Pro mě jeden z kandidátů na nejužitečnějšího hráče turnaje.

Další fantasy varianty

Jak už jsem uvedl výše, do statistik určitě promluví D. Payet. Jeho výkony na klubové úrovni jsou skvělé, o čemž svědčí fakt, že West Ham dotáhl do bojů o evropské poháry. Před posledním kolem v EPL čítá jeho bilance 9 gólů a 12 asistencí a to ještě kvůli zranění musel vynechat 8 zápasů. Pokud nenastoupí v základní sestavě Payet, pak jeho místo s největší pravděpodobností zaujme talent z Manchesteru – Anthony Martial, který v letošní premiérové sezóně v dresu United nasbíral 17 gólů a 3 asistence. A zapomínat nesmíme ani na hrotového útočníka týmu galského kohouta Oliviera Girouda. Spousta fanoušků mu nemůže přijít na jméno, ale osobně si myslím, že patří mezi nejpodceňovanější útočníky EPL v rámci fantasy fotbalu. Jeho bilance mluví za vše – celkem 24 gólů a 6 asistencí (ve všech soutěžích) je kvalitní počin, a přestože měl na konci sezóny hluché období, v 36., 37. a 38. kole dokázal protrhnout tuto špatnou sérii a připsal si 4 góly a 2 asistence (kdy především v posledním kole hattrickem sestřelil sestupující Aston Villu), což by mu mohlo psychicky pomoci před odjezdem na evropský šampionát.

Závěr

Francie má opravdu velký fantasy potenciál. Ať už vzhledem ke kvalitě kádru, tak ke kvalitě skupiny. Hlavní fantasy útočné cíle jsme si představili, ale ani obrana není v této skupině bez potenciálu. V přípravných zápasech dokázali Francouzi udržet 3 čistá konta (Portugalsko, Arménie, Německo) a týmy Albánie, Rumunska a Švýcarska rozhodně nepatří mezi týmy s nějak výbornými útoky. Všechny francouzské zápasy představují výborné matchupy pro stacking útočníků i obránců, a proto pro úspěch ve fantasy turnajích bude potřeba najít jejich vhodný mix.