Přehled týmu

Portugalci zvládli svou kvalifikační skupinu na výbornou a s přehledem postoupili na Euro z prvního místa. Je nutno dodat, že hrůzostrašné výkony Srbska a Dánska jim k tomu hodně pomohly. Skupinu vyhráli s náskokem 7 bodů na druhou Albánii a celkovým skóre 11:5, které přesně reflektuje jejich nepříliš produktivní útok. Z posledních 10 zápasů pouze ve třech případech skončil zápas s více než 3 vstřelenými góly. Na Euru by však neměli mít problém s postupem ze skupiny, ve které narazí na Island, Rakousko a Maďarsko. Jejich největším soupeřem o postup ze skupiny bude bezpochyby Rakousko, ale nepostup ze skupiny by bylo velkým překvapením a pro Portugalce velkým zklamáním.

Fantasy hvězda

Z 11 gólů v kvalifikaci vstřelil Cristiano Ronaldo celých 5 a celý tým na něj bude spoléhat i na Euru. Myslím si, že tady není příliš mnoho na rozepisování, Ronaldo pravidelně střílí a připravuje góly v dresu Realu Madrid již několik let a v reprezentaci to není jiné. Na co se musíme připravit je jeho vysoká cena, kterou bude mít od začátku turnaje nastavenu. Pokud jej budete chtít ve svém týmu, budete se muset někde smířit s výrazným ušetřením, na druhou stranu v opravdu dobrých matchupech jako bude ten s Maďarskem může být Cristiano “must play” hráčem.

Další fantasy varianty

Jak jsem uvedl již v úvodu, vzhledem k tomu, jak málo branek Portugalci střílí, nepatří jejich hráči mezi ty nejzajímavější fantasy volby. Kromě Ronalda bych z útočníků uvažoval ještě o Nanim, který měl letos v dresu Fenerbahce slušnou sezónu, ve které vstřelil celkem 11 gólů a přidal 9 asistencí a měl by mít jistou pozici v základní sestavě. Další dva útočníci – Eder a Quaresma budou pravděpodobně používáni spíše jako střídající hráči, což výrazně limituje jejich fantasy potenciál. V záložní formaci nenajdu žádného hráče, kterého bych vysloveně doporučil pro fantasy účely, ale určitě bychom mohli zvážit a sledovat Mária, jenž byl jedním z nejlepších Portugalců letošní sezóny Primeira Ligy (6 gólů a 10 asistencí) nebo ofenzivního Rafu Silvu z Bragy, který dokázal letos vstřelit 12 gólů a přidat 4 asistence.

Závěr

Kromě Cristiana Ronaldo si nemyslím, že by výběr Portugalska obsahoval nějak mnoho ofenzivních fantasy variant. Některé výše zmíněné hráče je dobré sledovat a rozhodovat se o jejich draftu na základě výkonů, kterými se budou prezentovat v přípravě a na samotném turnaji. Na druhou stranu, obrana v kvalifikaci dokázala udržet 4 čistá konta a např. zápasy s Maďarskem či Islandem jsou možné matchupy, které stojí za zvážení pro defenzivní stacking.