Euro 2016 Fantasy Preview: Rumunsko

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Přehled týmu

Rumunsko řadím do kategorie týmů, které nemají nějaký zajímavý fantasy potenciál. Popravdě je smutné, že se z jejich kvalifikační skupiny dostala na závěrečný turnaj celá trojice týmů (kromě Rumunska, také Severní Irsko a Maďarsko), za což můžeme poděkovat již (naštěstí) bývalému předsedovi UEFA Michelu Platinimu a jeho rozšíření účastníků na 24. Pokud se podíváme na statistiky z kvalifikace, pak je potřeba dát Rumunům kredit alespoň v defenzivní činnosti, když obdrželi pouze 2 góly. Na druhou stranu, je potřeba se na tento výkon dívat realisticky – obrana je hodně náchylná k chybám a minimálně Francouzi se Švýcary by ji měli výrazně provětrat. Přes slabou kvalifikační skupinu dokázali udržet 8 čistých kont (z toho 3x zápas skončil 0:0), což je kvalitní bilance, ale raději se nechme překvapit, v jaké pohodě přijedou na Euro. Jak jsem zmínil výše, Rumuni nebudou nikterak kvalitním týmem pro fantasy, minimálně co se týče útoku. V kvalifikaci rozvlnili síť pouze 11krát, 3x jejich zápas skončil bezbrankovou remízou, a více než 2 góly dokázali dát pouze jednou, slabým Faerským ostrovům (výhra 0:3). Navíc o góly se podělilo celkem 8 hráčů a žádný z nich nedal více než 2 góly.

Fantasy hvězda

Vybrat fantasy hvězdu týmu, který neumí střílet góly je docela těžké. Nikoho z týmu nemohu s čistým svědomím doporučit, proto zvolím netradičně – pokud mají mít Rumuni šanci na úspěch, musejí si obranné výkony přenést i na Euro a doufat v jednogólová vítězství. Proto volím jako fantasy hvězdu rumunskou obranu. Nejsem přesvědčen o tom, že budou schopni tyto výkony zopakovat i na Euru, ale pokud ano, pak bude celá obrana jejich největším fantasy pokladem.

Další fantasy varianty

Na pozici ofenzivního záložníka pravděpodobně nastoupí Nicolae Stanciu, který letos za Steaua Bukurešť vstřelil 12 gólů a je největším adeptem na obsazení této pozice. Na hrotu útoku mohou reálně nastoupit 3 hráči – nejzkušenějším je Claudiu Keseru, jenž je spolehlivým střelcem Ludogorce Razgrad (letos 15 gólů), kterému ale na paty šlape Florin Andone, 23letý útočník druholigové španělské Córdoby, v jejímž dresu letos nastřílel 21 gólů, které by rumunský tým nutně potřeboval. Nakonec by však mohl oběma vypálit rybník hráč domácího mistra Astry Giurgiu Denis Alibec, který disponuje nejlepšími čísly (19g+14a) a jarní formou.

Závěr

Rumuny čeká hned na začátku turnaje ostrý test, když v úvodním utkání celého turnaje nastoupí proti domácí Francii. Tento zápas by nám měl ukázat, jak na tom reálně jsou, a zda-li se vyplatí zvažovat rumunskou obranu jako variantu do dalších zápasů.