Přehled týmu

Tým okolo italských legionářů Marka Hamšíka a Juraje Kucky dokázal postoupit na Euro poprvé ve své historii a nemusí skončit pouze u něj, protože výsledky v kvalifikaci i následných přípravných zápasech nasvědčují faktu, že tady máme co dočinění s velice kvalitním týmem. Kvalifikaci začali výborným dvojutkáním s přímými konkurenty o postup – vítězství na Ukrajině a pak hlavně senzační vítězství doma se Španělskem byly základní stavební kameny pro následný postup ze druhého místa. Skupinu, která patřila k těm těžším, tak zvládli s bilancí 7 výher, 1 remízy a 2 porážek při celkovém skóre 17:8. Po skončení kvalifikace pak odehráli prozatím 6 přátelských zápasů, které zvládli opravdu na výbornou a připsali si skalpy týmů jako je Švýcarsko, Island a především Německo. Na Euru budou ve skupině B, která patří k těm zajímavějším a postupně se utkají s Walesem, Ruskem a na závěr s Anglií. Anglie má kvalitní tým s hráči v dobré formě, a pokud to celé nezabije Hodgson (což se může klidně stát), tak by si měla zajistit první místo. O druhé místo, ale mohou bojovat všechny tři zbylé týmy a osobně nejvíce favorizuji právě Slováky.

Fantasy hvězda

Stejně jako v dresu Neapole, i v slovenském národním týmu je Marek Hamšík oporou, která góly střílí, ale i připravuje pro své spoluhráče. Letošní sezónu zakončil s bilancí 6 gólů a 11 asistencí v Serii A a v Evropské lize přidal ještě další 2 přesné zářezy. V kvalifikaci o Euro se pak stal nejlepším slovenským střelcem s 5 zásahy a on bude tím, který ponese tíhu odpovědnosti za slovenský útok. V rámci fantasy bude pravděpodobně zařazen na pozici záložníka, což z něj dělá skvělou volbu pro draft, vzhledem k jeho útočnému potenciálu. Uvidíme, pro jaké hráče se nakonec trenér Slovenska rozhodne, ale klidně se může stát, že Hamšík nastoupí do nějakého zápasu jako falešná devítka.

Další fantasy varianty

Pokud Hamšík bude nastupovat na své obvyklé pozici ofenzivního záložníka, pak můžeme očekávat, že se na hrotu slovenského útoku představí jeden z dvojice Michal Ďuriš nebo Adam Nemec. Přestože pro mě ani jeden nepředstavuje rozeného ostrostřelce, z pozice na hřišti vyplývá jejich největší šance na vstřelení gólu, ať už nastoupí jeden nebo druhý. Němec dal v kvalifikaci 3 góly a další 2 přidal v přípravných utkáních, zatímco Ďuriš má za sebou životní sezónu v Plzni, kdy se stal se 16 góly jedním z nejlepších střelců soutěže a formu si přenesl i do přípravných utkání, v kterých vstřelil 4 góly. Jejich výhodou by mohla být nižší cenovka, a tedy jako vhodné využití třetího levného útočníka ve vašem fantasy týmu. Určitý fantasy potenciál mohou mít i další slovenští záložníci jako jsou Juraj Kucka, Vladimír Weiss, Ondrej Duda, Miroslav Stoch či Róbert Mak. Uvádím jich tu tolik, protože není vůbec jasné, který z nich bude v základní sestavě a je dost pravděpodobné, že trenér Kozák je bude hodně točit (kromě Kucky, autora 2 gólů v kvalifikaci). Ostatní uvedení křídelní hráči mají šanci se zapsat do statistik, ať už gólem nebo asistencí, ale jejich draftování je potřeba vždy pečlivě zvážit a podívat se, zda-li nebude v daném kole zajímavější alternativa, popř. ověřit si, který z nich bude v zahajovací sestavě.

Závěr

Slováci určitě budou bojovat o druhé místo ve skupině a osobně je favorizuji v boji s Walesem a Ruskem. Co se týče obrany, v posledních 6 přátelských zápasech dokázali udržet čisté konto pouze proti Lotyšsku a se silnějšími soupeři dostali vždy 1gól+, takže zatím nejsem přesvědčený, že budou dobrou volbou pro obranný stacking. Na druhou stranu, pokud Rusové k zápasu se Slovenskem přistoupí stejně jako před pár dny proti naší reprezentaci, tak by Hamšík a spol. mohl být dobrou volbou pro útočný stacking:).