Přehled týmu

Švédsko si v kvalifikaci o Euro nepočínalo nijak přesvědčivě a nakonec muselo vzít zavděk alespoň 3. místo ve své skupině a tím pádem nevypočitatelnou baráž. Přestože na začátku kvalifikačního cyklu byli největšími adepty na první dvě postupová místa Rusové a právě Švédové, do hry se suverénním způsobem přihlásili Rakušané a zajistili si první místo bez jediné porážky. Po dvou úvodních nadějných remízách s Rakouskem a Ruskem, dokázali Švédové porazit všechny outsidery skupiny a přidat remízu z horké Černohorské půdy. Poté ovšem přišlo těžké vystřízlivění, kdy prohráli obě své odvety s Ruskem i Rakouskem a rázem bylo jasné, že je nemine baráž. Kvalifikaci tak zakončili s bilancí 5 výher, 3 remíz a 2 porážek, s celkovým skórem 15:9 a museli zabojovat o postup na Euro proti severskému rivalovi z Dánska. V ní nakonec Dánsko vyřadili po domácí výhře 2:1 a venkovní remíze 2:2 a děkovat mohou hlavně své největší hvězdě Zlatanu Ibrahimovičovi, který dokázal vstřelit 3 ze 4 gólů svého týmu. Na Euru Švédy nečeká nikterak lehká skupina a v konkurenci Belgie a Itálie se řadí spíše k outsiderům skupiny, ale určitě není dobré reprezentaci Tre kronor podceňovat, protože jsme už několikrát mohli vidět, jak dokázali potrápit papírové favority a postoupit na jejich úkor dále.

Fantasy hvězda

Zlatan. Zlatan. Zlatan. Pokud se od někoho očekávají góly pak právě od něj. A jak už nám ukázala kvalifikace a baráž, je asi jediný Švéd, který je schopen střílet góly. V kvalifikaci dokázal nasázet 11 gólů (druhý nejlepší střelec v kvalifikaci byl Erkan Zengin se 3 góly) a v baráži přidat další tři. Sami vidíte, jak propastný rozdíl je mezi ním a zbytkem týmu. Pokud mají mít šanci na postup ze skupiny, tak Zlatan bude muset nastřílet několik důležitých gólů a z pohledu fantasy nevidím jiného hráče, kterého bych v této vcelku obtížné skupině mohl z týmu Švédska vybrat.

Další fantasy varianty

Tato volba je opravdu složitá. Švédové berou na Euro rovnou 6 hráčů ze své úspěšné jednadvacítky (mistři Evropy z minulého roku) a mají pár hráčů, kteří by mohli mít slušný fantasy potenciál, problémem jsou ovšem velice těžké matchupy a fakt, že kromě Zlatana není v týmu nikdo s vícególovým potenciálem (nebo statistikami typu 1+1, 2+0, 0+2). Belgie patří mezi favority turnaje a Itálie bude předvádět svůj typický fotbal, který nezaručuje žádné brankové hody. Z těchto důvodů bych se kromě zápasu s Irskem pravděpodobně hráčům Švédska při sestavování lineupů vyhnul (kromě Zlatana).

Závěr

Budu se opakovat už poněkolikáté, ale faktem je, že Švédové s výjimkou Zlatana nemají v této skupině výrazný fantasy potenciál. Jak už nám ukázala kvalifikace, on je hráč na kterém stojí útočná hra týmu a je schopen vstřelit 2+ góly v zápase a sám rozhodnout. Stejně tak obrana Švédska nenabízí v konkurenci Belgie, Itálie a Irska nikterak zajímavý stacking potenciál, protože určitě nepatří mezi ty skálopevné, což potvrzují výsledky z kvalifikace, kdy Švédové dokázali udržet čistá konta pouze proti slabým týmům Lichnštejnska a Moldavska. Proto bych osobně byl ze začátku turnaje spíše opatrný s výběrem Švédských hráčů a vyčkal bych až na to, v jaké formě na turnaj dorazí.