Prvního července máme za sebou a s ním i tradiční otevření přestupového okna. Kluby posilují své soupisky, hráči mění svá působiště a tyto letní události, budou mít obrovský dopad na další fantasy sezónu. Pokud chceme být lepší než ostatní DFS hráči nebo s nimi alespoň udržet krok, je příprava na novou sezónu extrémně důležitá.

Proto jsem se rozhodl udělat během léta pravidelnou rubriku mapující přestupy v anglické Premier League tak, abychom byli připraveni na 13. srpna, kdy vypukne nový ročník a mohli již od prvního kola vytvářet vítězné lineupy. Takže tady je první várka přestupů.

Granit Xhaka
Borussia Monchengladbach -> Arsenal

Švýcarský box-to-box záložník je první velkou akvizicí Arsenalu. Po odchodech Artety, Flaminiho a Rosického bylo potřeba střední linii pořádně vyztužit a Xhakovým příchodem se to jistě podařilo. S vysokou pravděpodobností člen základní sestavy od prvního zápasu bude bojovat o místo s dvojicí Coquelin-Wilshere, kde hlavně druhý jmenovaný má po poslední sezóně, kterou v podstatě celou promarodil, co dokazovat.

Není pochyb o tom, že Xhaka bude pro Gunners velkou posilou, ale jeho přínos směrem k fantasy nebude veliký. V minulé sezóně si připsal pouze 3 góly a 1 asistenci, což byla jeho nejlepší sezóna, co se produktivity týče. Na Fanaments můžeme získat body také za interceptions a tackles, což je také jediný Xhakův možný přínos pro váš fantasy tým. V minulé sezóně si připsal 2,14 tackles a 2,78 interceptions na 90min, což není špatné. Bohužel jeho nedisciplinovanost (7 žlutých, 3 červené karty v minulé sezóně) činí i toto pozitivum jako bezvýznamné. Xhaka nebude patřit mezi hráče s fantasy potenciálem.

Ilkay Gundogan
Dortmund -> Manchester City

Podobný případ jako u Xhaky, box-to-box záložník, který by měl primárně krýt záda svým útočnějším spoluhráčům. Na druhou stranu, na rozdíl od švýcarského záložníka je více efektivnější v útočné fázi, takže bude hodně záležet na tom, jak jej bude chtít Pep Guardiola využít. V průběhu sezón se jeho čísla pohybovala v průměru okolo 3 gólů a 3 asistencí na sezónu a nemůžeme na něj spoléhat jako gólového hráče. Hraje mnohem čistěji než Xhaka, o čemž svědčí pouze 1 žlutá karta v minulé sezóně, což je určitě plus, ale stále nebude patřit mezi hlavní fantasy cíle.

Sofiane Feghouli
Valencia -> West Ham

Hráč přicházející do týmu Hammers bez výraznějších fanfár, ale s velice zajímavým fantasy potenciálem. Jeho poslední sezóna v dresu Valencie byla zklamáním, když si připsal pouze 4 góly a 2 asistence (ve všech soutěžích), ale tímto výkonem bychom se neměli nechat zmást. Pokud vynecháme poslední sezónu, tak za poslední 4 sezóny v dresu Valencie si tento alžířský křídelní záložník připsal statistiky 6+6 (sezóna 2014/15), 7+8 (2013/14), 6+7 (2012/13) a 6+4 (2011/12), což není vůbec špatná bilance. Zajímavý hráč, který by mohl být na začátku sezóny přehlížený ostatními a zároveň by jeho cenovka měla být nízko. Může vám získat nějakou edge nad soupeři.

Victor Wanyama
Southampton -> Tottenham

Výborná posila pro Tottenham pro reálné zápasy, ale v rámci fantasy hráč bez jakéhokoliv potenciálu. Jedná se o neefektivního hráče směrem do ofenzivy, jeho přínos pro tým je v defenzivě. Stejně jako Xhaka či Gundogan je schopen získat body za tackles a interceptions, bohužel tyto body jsou devalvovány karetními tresty, protože je často napomínán. S klidným srdcem jej můžete vypustit z vašeho fantasy radaru.

Nathan Redmond
Norwich -> Southampton

Southampton již několik sezón po sobě ukazuje, že má více než schopné vedení. Každý rok jej bohatší kluby oberou o klíčové hráče (hlavně teda Liverpool), ale Saints se vždy podaří je nahradit. A v podobné situaci příchází bývalý anglický reprezentant U21 Nathan Redmond. Po vydařené minulé sezóně, kdy v dresu Norwiche nasázel 6 gólů a přidal 3 asistence, ale nepomohl jej zachránit v EPL příchází jako náhrada za Sadia Maného. Redmond je hráč, který by měl zůstat na vašem fantasy radaru, protože patří mezi kreativní útočné hráče, jenž připravil svým spoluhráčům celkem 45 šancí a vyslal 42 klíčových přihrávek v dresu Norwiche v minulé sezóně a po příchodu k Saints by se měl zařadit do základní sestavy.

Sadio Mané
Southampton -> Liverpool

První opravdu velký podpis pro Jurgena Kloppa. Dynamický a silový křídelník příchází po vydařeném dvouletém angažmá v Southamptonu, v jehož dresu si připsal celkem 21 gólů a 9 asistencí a bude vzrušující sledovat, kam až bude schopen své výkony vytáhnout pod taktovkou úspěšného německého stratéga. Liverpool disponuje zajímavou kreativitou v ofenzivě, kde už nyní má Moutinha, Firmina či Sturridge a Mané do této skupiny přináší zajímavý mix síly a dynamiky s gólovým potenciálem, který bychom měli mít na paměti při tvorbě našich lineupů. Jeho slabinou může být jeho nedisciplinovanost, kterou by měl ale Klopp odstranit a také jeho hluchá období v průběhu sezóny, kdy není schopen dát gól. Pokud se mu podaří tyto neduhy odstranit, může úspěšně atakovat 15 gólovou hranici za sezónu.

Loris Karius
Mohuč -> Liverpool

Německý brankář přicházející ve stínu přestupu Sadia Maného, ale s potenciálem urvat si pro sebe post brankářské jedničky a stát se tak dlouhodobým řešením na brankářském postu. Karius byl v minulé sezóně hodnocen jako třetí nejlepší brankář Bundesligy (některými dokonce jako druhý), když udržel 9 čistých kont, chytil dvě penalty a patřil k hlavním oporám Mohuče. Jeho belgický konkurent a současná jednička Simon Mignolet předvedl v minulé sezóně několik hodně nepovedených zápasů a jeho nestálé výkony stále častěji vyvolávaly spekulace o jeho nahrazení. A před touto sezónou se dočkaly naplnění, právě v podobě příchodu Kariuse. Zatím není jisté, kdo si vybojuje pozici jedničky, ale ať už to bude kterýkoli z dvojice, Liverpool příchodem německého brankáře získal výrazné posílení na brankářském postu a bude disponovat hodně kvalitní gólmanskou dvojicí.