FPL: Konec éry elitních útočníků

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Již třetím rokem se budu účastnit oficiální FPL, kterou pořádá samotná Premier League (hra je zdarma). V prvních dvou sezónách jsem se v první řadě učil, protože formát je přeci jen jiný než moje oblíbená daily varianta, a tomu tedy odpovídaly i mé nepříliš dobré výsledky. Obě dvě sezóny jsem obětoval, abych si vyzkoušel, co funguje, a co nefunguje. Díky tomu si letos opravdu věřím, a chci útočit na umístění v TOP 1% v rámci světa a na TOP 10 v ČR.

Ano, jsou to ambiciózní cíle, ale bez nich by ta hra nebyla tak zajímavá.

I proto, že chci oficiální FPL letos věnovat dostatek času, rozhodl jsem se dát ji velký prostor také na webu. Budu jen rád, pokud díky tomu poznám nové lidi, kteří této hře taky propadli.

V dnešním článku bych se rád podíval na to, proč je špatný nápad investovat velké prostředky v útoku.

Najdi odvahu říct ne Kaneovi, Aguerovi nebo Aubameyangovi

Možná, že pro spoustu hráčů je toto stále kacířská myšlenka, ale já jsem na 100% přesvědčen, že do sezóny 2019/20 půjdu bez elitního snipera.

Na první pohled se to může zdát jako šílenost, ale pokud se podíváte podrobněji na výsledky z poslední sezóny (nebo té předešlé), všimnete si, že elitní útočníci s cenovkou 11M+ již nejsou schopni dodávat value potřebnou k tomu, abychom zvítězili.

Abych tato má slova podložil, musíme si nejdříve uvědomit, že útočníci jsou oproti záložníkům, a dokonce i obráncům znevýhodněni. Jak? Za gól dostávají ‘pouze’ 4 body a za čisté konto nedostanou nic.

Naopak, záložníci dostávají za gól 5 bodů a 1 za čisté konto. A obránci dokonce 6 bodů za gól a 4 za čisté konto!

Tím pádem nastává situace, kdy útočník musí vstřelit více gólů než záložník, aby se dostal na stejnou bodovou úroveň. Vezměme například, že útočník musí dát 20 gólů na zisk 80 bodů. Záložníkovi na to stačí pouze gólů 16, a to ještě jen tehdy, když nezapočteme čistá konta. Přidáme-li jen jedno čisté konto, pak mu stačí 15 gólů. A takhle bych mohl pokračovat.

Porovnejme si nyní tuto situaci s obráncem. Pokud útočník vstřelí 20 gólů, což je úroveň těch nejlepších, pak obránce musí udržet 20 čistých kont, aby se mu vyrovnal. Dva týmy v sezóně 2018/19 dokázali udržet více než 20 čistých kont – Liverpool a Manchester City. Tím pádem, obránci jako Virgil van Dijk, Andrew Robertson nebo Aymeric Laporte získali podobný počet bodů za čistá konta jako elitní útočník. A jako bonus si připsali body za několik gólů. To vše za cenovku ne vyšší než 7M!

Jak vidíte na tomto příkladu, pokud můžeme nahradit přísun bodů od elitního útočníka, který stojí 11M+, elitním obráncem za 7M strop, pak nám zbyde dostatek peněz, které můžeme investovat do elitních záložníků, kteří drží vyšší upside.

Jděte po elitních záložnících. Welcome Sterling a Salah!

Myslím, že tyto dva není potřeba představovat. Dva nejlépe bodující hráči loňské sezóny – Mohamed Salah (259 bodů) a Raheem Sterling (234 bodů) jsou právě ty elitní pušky, za které byste si měli připlatit.

Přestože jsem v předchozím odstavci odsoudil elitní útočníky, neznamená to, že několik elitních hráčů nepotřebujete. Právě naopak.

Tito hráči, kteří jsou schopni dodávat body každý víkend, bez ohledu na soupeře, jsou důležití pro kapitánskou pásku. Kapitán vám získá dvojnásobek bodů, a proto musíte mít někoho, kdo dokáže střílet i více gólů za zápas.

V této sezóně nevidím lepší volby než Sterlinga se Salahem. A nejsem sám, jak se můžeme přesvědčit z předsezónního ownership, kdy Salah je opět nejvíce vlastněný hráč (36.7%) a Sterling je třetí (28.0%).

Závěr

Hledejte v hráčích maximální value, tedy kolik bodů vám jsou schopni přinést za dané investované peníze. Musíte si uvědomit, že mezi útočníky se value hledá mnohem jednodušeji než mezi obránci, protože čistá konta budou zase sbírat převážně top týmy.

Skvělým příkladem je loňský výkon Raula Jimeneze, který se startovní cenou 5.5M dokázal nastřádat úctyhodných 181 bodů.

Naším cílem bude najít i letos podobnou kometu. Good luck v hledání!