Ve čtvrtek se můžeme těšit na druhé letošní ligové derby v Manchesteru, tentokrát na Ettihad Stadium. Domácí City přivítají městského rivala a pokusí se ukončit jejich 23 zápasovou ligovou neporazitelnost. Jak vypadá situace před zápasem v táborech obou klubů?

Mourinho se topí ve zraněních, Guardiola už tolik ne

Horší situaci musí jednoznačně řešit hostující Jose Mourinho. Mnoho už bylo řečeno o ztrátě hvězdného Zlatana Ibrahimoviće, proto není nadále potřeba situaci více rozebírat. Na jeho místě se pravděpodobně představí Marcus Rashford, který v zápase s Burnley pouze střídal na posledních 20 minut a měl by být čerstvý. Společně s jeho dobrou formou v posledních zápasech (3G+1A/5 posledních zápasů) a pomalou a prostupnou obranou City se jeví jako rozumná ofenzivní varianta.

Mnohem větší problémy se ovšem nacházejí v záložní a především defenzivní formaci. Pro zápas se City stále nebudou k dispozici Phil Jones s Chrisem Smallingem, a po zápase v EL s Anderlechtem ani Marcos Rojo. Tímto zůstávají portugalskému stratégovi k dispozici dva střední obránci – Eric Bailly a Daley Blind. V záloze pak visí velký otazník nad Paulem Pogbou, který musel předčasně opustit utkání s Burnley.

Na druhé straně, Pep Guardiola se musí strachovat o zdraví několika svých opor. Ze zápasu s Arsenalem si odnesli šrámy David Silva, Sergio Aguero i Fernandinho, ale podle posledních zpráv je velká šance, že budou k dispozici.

Forma je na straně Manchesteru. Ale kterého?

Podíváme-li se na formu obou mužstev v posledních zápasech, pravděpodobně budou naše myšlenky směřovat více k United. V lize si drží již 23 zápasovou šňůru neporazitelnosti a za posledních 6 zápasů si připsali 4 vítězství a 2 remízy. Naproti tomu City si za stejné období připsali pouze 2 vítězství, 3 remízy a 1 porážku. Tady je ale potřeba trochu zbystřit a neukvapovat se. Je dobré si srovnat také sílu soupeřů, protože United měli jednoznačně hratelnější los (United vs. MID, WBA, EVE, SUN, CHE, BUR / City vs. STO, LIV, ARS, CHE, HUL, SOU). Bleděmodří se utkali se třemi týmy TOP7, Rudí ďáblové pouze se dvěmi a to ke všemu Everton na venkovním hřišti nemůžeme řadit do nejvyšší kategorie soupeřů.

I přesto je potřeba vyzdvihnout především defenzivní práci mužstva Jose Mourinha. Ze zmiňovaných 6 zápasů si připsalo 4 čistá konta a 3 z nich v posledních třech zápasech. S ohledem na prořídlou defenzivní linii se jedná o skvělý výkon.

Hráči, které bychom měli zvažovat do DFS

Pokud začneme hosty, pak musím podruhé zmínit jméno Marcuse Rashforda, který si připsal 3 góly a asistenci v posledních 5 zápasech, a proti City by se měl vrátit do základní sestavy. Povedeným výkonem proti Burnley se prezentoval Anthony Martial, když jeden gól vsítil a na druhý přihrál. Bohužel, u něj je slušná pravděpodobnost, že do zápasu od začátku nezasáhne. Dalšími dvěma hráči, které v tomto zápase musíme mít v DFS na paměti jsou Henrikh Mkhitaryan a trochu překvapivě také Ander Herrera. Arménský záložník sice proti Burnley nastoupil pouze na 10 minut, ale v předchozích třech zápasech (2x EL proti Anderlechtu, Sunderland) si pokaždé připsal gól a je v dobré formě. Španělský středopolař nenabízí tolik gólového potenciálu, ale v posledních zápasech hodně gólů připravuje svým spoluhráčům, když za poslední tři zápasy připravil 3 góly a jeden sám vstřelil.

V domácím táboře si svou pozornost zaslouží Sergio Aguero, který drží vynikající sérii šesti zápasů se vstřeleným gólem. Ovšem kromě něj nenajdeme nikoho dalšího s takhle výraznou bilancí. Zmínit můžeme ještě Kevina de Bruyneho, který si připsal 4 asistence v posledních 5 zápasech.

 

Manchester City Manchester United
4. Umístění 5.
52.0% Pravděpodobnost na výhru 23.7%
R R R P V V Forma V R R V V V
19-7-6 Bilance 17-12-3
16.0 Střely/zápas 16.8
60.3 Držení míče 56.3%
9 Čistá konta 14