Chelsea získala vytouženou posilu do útoku, z Realu Madrid přichází Álvaro Morata. Čtyřiadvacetiletý fotbalista byl favoritem trenéra Antonia Conteho a už se těší na vzájemnou spolupráci. Po roce v Realu, kdy Španěl nastupoval většinou z lavičky, by měl dostat konečně pozici lídra útoku. Ale zvládne ji?

Pro hráče Daily Fantasy jde o velmi důležitý přestup, jelikož Conte ve svém systému na hrotového útočníka mimořádně spoléhá. Vzpomeňme na minulou sezonu, kde mnoho zápasů odtáhla dvojice Diego Costa – Eden Hazard. Teď by jen Brazilce měl vyměnit Álvaro Morata.

Důvody Moratova odchodu z Realu Madrid jsou známé. Španěl v ideálním fotbalovém věku touží být v útoku jedničkou, kolem které se bude hra točit. Takovou pozici v madridském klubu nikdy neměl a ani by se tak nestalo. Trenér Zinedine Zidane pořád spoléhá hlavně na Karima Benzemu.

V minulé sezoně La Ligy, kterou Real ovládl, odehrál Morata 1 341 minut, zatímco Benzema 1 903, a to byl ještě Francouz na začátku ročníku zraněný. Španělský odchovanec dokázal přesto nastřílet více gólů a může se chlubit úžasnou bilancí více než jednoho gólu na 90 minut. Dokonce měl v průměru lehce navrch i v asistencích (0.27 na 90 minut vs. 0,24).

Jenže Benzema perfektně ladí do stylu hry, kterým se Real prezentuje. Často dokáže potlačit své ego na úkor Ronalda a spol. To Moratovi tolik nešlo. Proto Benzema vytvořil v průměru za zápas 1,80 šance pro své spoluhráče, zatímco Morata jen 1,14.

Morata vs. Benzema v La Lize 2016/17 (zdroj: squawka.com)

A pokud na chvíli odhlédneme od čísel, například v posledních dvou měsících sezony se ukázalo, že Moratovi do klíčového lídra útoku stále trochu chybí. Zatímco Benzemova výkonnost šla nahoru a také díky němu vyhrál Realu La Ligu i Ligu mistrů, Morata trochu povadl. Lehce na něm byla poznat i frustrace.

Teď by se mu měl splnit sen, posila za 80 milionů eur by měla být pro trenéra Conteho na hrotu útoku jedničkou. Italský kouč totiž hned po sezoně vzkázal, že nepočítá s Diegem Costou. A Michy Batshuayi bude nejspíš opět náhradníkem a případným žolíkem.

Zda ovšem Morata roli lídra unese a bude pravidelně střílet góly v našlapané Premier League, ukáže až samotná sezona. Historie totiž dokazuje, že španělský forvard nikdy nebyl neochvějnou jedničkou na hrotu, o kterou se tým opíral zápas co zápas.

V Juventusu sice nastupoval Španěl častěji v základní sestavě než v Realu, počet odehraných minut měl ale hodně podobný. V první sezoně v Serii A to bylo 1 335, v té následující  1 484 a po přestupu do Realu si připsal již zmiňovaných 1 341 v La Lize. V Premier League to má být podstatně více. Pro srovnání, Costa odehrál v minulé ligové sezoně 3 083 minut, na takové číslo Morata ještě nikdy nedosáhl.

Poslední tři ligové sezony Álvara Moraty (zdroj: squawka.com)

Dobrou zprávou pro Chelsea a také hráče DFS je nicméně fakt, že se Morata v poslední sezoně lehce proměnil. Začal si totiž více věřit v zakončení, proto šlo číslo gólů na 90 minut od dob v Juventusu výrazně nahoru. Na druhou stranu logicky lehce ubral na vytváření šancí pro ostatní.

Jak už jsem zmiňoval, Chelsea každopádně potřebuje hlavně kanonýra, který nahradí Diega Costu. Ten dal v minulé sezoně Premier League 20 branek. Ale rovněž si připsal 7 asistencí a celkově 42 vytvořených šancí. Dokáže to Morata? Pokud ano, bude pro Daily Fantasy mimořádně zajímavým hráčem.