NBA 2015/16: Top10 fantasy nováčků

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Máme za sebou základní část letošní sezóny NBA a je načase začít bilancovat a hodnotit. Přestože pár vyvolených týmů stále bojuje o prsten pro vítěze nejprestižnější basketbalové ligy světa, nám nic nebrání v tom, abychom se společně podívali, jak se dařilo hráčům, kteří letos absolvovali svou první sezónu v NBA. Vybral jsem pro vás dle mého názoru 10 nejlepších a navrch jsem přidal pár těch, které se vyplatí nadále sledovat, protože by mohli v následujících sezónách zaznamenat zajímavý průlom.

  1.  Karl-Anthony Towns (Minnesota Timberwolves)

    Jednička letošního draftu je jasnou volbou na nováčka roku. Ve své premiérové sezóně předvedl opravdu impozantní čísla a právem je řazen mezi budoucí hvězdy této soutěže. Jeho průměry v nováčkovské sezóně jsou 18,2 bodů, 10,4 doskoků, 2 asistence, 0,7 získaných míčů a 1,7 bloků za zápas. V první polovině soutěže ještě tolik nevynikal, ale od druhé poloviny ledna byl hlavním tahounem Timberwolves, kdy ze 40 zápasů pouze v 8 případech nedokázal překonat hranici 35 fantasy bodů. Minnesota je v dlouhodobé přestavbě týmu a Towns by měl hrát hlavní roli ve velice mladém týmu při jeho honbě za playoff.

  2. Kristaps Porzingis (New York Knicks)

    Stal se prvním hráčem, který dokázal nasbírat více než 1000 bodů, 500 doskoků, 75 tříbodových střel a zablokoval více než 100 střel v nováčkovské sezóně. Společně s veteránem Knicks Carmelo Anthonym patřil mezi hlavní tahouny týmu a pouze totálně nekompetentní vedení týmu ho připravilo ještě o lepší čísla. Z nepochopitelných důvodů měl výrazné výkyvy v počtu odehraných minut, ale pokaždé, když dostal příležitost odehrát 30+ minut, dokázal, že byl právem vybrán jako celkově 4. hráč draftu. Pouze v 6 ze 34 zápasů, kdy dostal příležitost odehrát 30+ minut za zápas nedokázal nasbírat 30+ fantasy bodů.

  3. Devin Booker (Phoenix Suns)

    Na třetím až pátém místě je situace velice vyrovnaná a stejně jako Booker zde mohli být Jahlil Okafor nebo Emmanuel Mudiay. Nakonec jsem vybral Devina Bookera a to hlavně za dvě poslední třetiny soutěže. Na začátku sezóny nedostával příliš prostoru a přes hvězdy týmu Erica Bledsoea a Brandona Knighta se dostával na palubovku sporadicky. Vše se ovšem změnilo po vážném zranění kolene E. Bledsoea na konci prosince, které jej vyřadilo ze sestavy na celou sezónu, a když se zranil uprostřed ledna ještě Knight, Booker byl automaticky jedničkou na pozici tvůrce hry. Jeho minuty se ukotvily na 35min/zápas a velice často atakovaly 40min hranici. Bude velice zajímavé sledovat, jak se v příští sezóně Suns podaří zapracovat dohromady trio Bledsoe, Knight, Booker, aby spolu dobře koexistovalo. Jak už veřejně prohlašují od konce základní části, je to jejich hlavní cíl pro letošní léto, tak uvidíme, jak úspěšní budou.

  4. Jahlil Okafor (Philadelphia 76ers)

    Trojka letošního draftu byl jedním z mála světlých bodů na letošní sezóně 76ers. Do své premiérové sezóny vlétl v opravdu impozantním tempu a do svého vážného zranění na konci února, kterého vyřadilo ze hry do konce sezóny dokázal nasbírat deset 40+ fantasy bodových zápasů a přidat dalších šestnáct 30+ fantasy bodových zápasů. Svými výkony se zařadil do top100 fantasy hráčů hodnocených na základě získaných fantasy bodů na zápas. Uvidíme, jak dokáže navázat na nováčkovskou sezónu, což bude hodně ovlivněno tím, jak se zotaví po zranění z letošní sezóny (Dle trenéra Bretta Browna probíhá jeho rekonvalescence dobře a měl by být připraven na letní kemp) a jestli vedení 76ers najde způsob, jak jej úspěšně stavět vedle druhého  PF/C týmu – Nerlense Noela.

  5. Emmanuel Mudiay (Denver Nuggets)

    Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl zařadit 20letého rozehrávače a sedmičku draftu až na páté místo je jeho otřesná střelba. S 43,5% úspěšností střelby se Mudiay řadí až na 345. místo z celkového počtu 350 kvalifikovaných hráčů. Navzdory špatné střelbě se mladý rozehrávač dokázal zapracovat do týmu Nuggets a jeho minuty jen velice zřídka spadly pod hranici 25min za zápas. Pokud se mu podaří přes léto zapracovat na střelbě, určitě má potenciál stát se top100 fantasy hráčem.

  6. D`Angelo Russell (Los Angeles Lakers)

    Celková dvojka draftu měla jednu obrovskou smůlu (nebo štěstí), protože Los Angeles žilo po celou sezónu loučením ikony a legendy Kobeho Bryanta. Pokaždé, když mu to zdraví dovolilo si 5násobný vítěz NBA urval palubovku pro sebe a stejně tak i hlediště. I přesto dokázal Russell vyprodukovat slušné statistiky a hlavně po All-Star přestávce přišlo výrazné zlepšení. Sezónu zakončil s průměrem 13,2 bodů, 3,4 doskoků, 3,3 asistence, 1,2 získaných míčů, 1,6 tříbodových střel na zápas. Obrovským příslibem do další sezóny je jeho nárůst USG% při absenci Kobeho, kdy se z běžných 25,4% vyšplhalo na 29,2%, když Kobe do zápasu nenastoupil. A vzhledem k tomu, že příští sezónu Kobe v týmu nebude, rýsuje se tady příležitost na převzetí vůdčí role v týmu.

  7. Justise Winslow (Miami Heat)

    Přiznávám, že tento výběr je z pohledu fantasy výkonů hodně diskutabilní. Winslow si dokázal vybojovat stálé místo v sestavě Miami, ale tyto minuty bohužel nepřeměňuje ve fantasy body. Mezi nováčky patřil k těm hodně vytěžovaným a to hlavně z důvodu jeho skvělých defenzivních schopností. V týmu Heat, kde útok vedou veteráni Dwayne Wade s Chrisem Boshem, které doplňuje výborný Hassan Whiteside byl Winslow skvělým protikladem, který měl na starosti hlavně defenzivu. Tomu také odpovídá jeho velice nízké USG% 12,6. A přestože je tento výběr postaven hlavně na základě fantasy výkonů, Winslowa jsem si nedovolil vynechat, protože určitě patřil mezi nováčky, které je potřeba nadále pozorně sledovat.

  8. Myles Turner (Indiana Pacers)

    Turner se začal prosazovat do sestavy Pacers až od druhé poloviny ledna, ale od té doby se stal jedním z nejzajímavějších hráčů pro value. Jeho minuty se pravidelně pohybovaly okolo 30min za zápas a jeho fantasy produkce málokdy klesla pod 25 fantasy bodů za zápas. Jeho bilance na konci základní části byla 0,96 fantasy bodů/min, což je na nováčka velice zajímavé číslo.

  9. Willie Cauley-Stein (Sacramento Kings)

    Nováček ze Sacramenta ukázal zajímavý potenciál do budoucna. Největší okamžiky v této sezóně měl na konci základní části, což je vcelku logické, při větším prostoru, který dostával. Letos získával minuty a fantasy body hlavně jako záskok za DeMarcuse Cousinse a Rudyho Gaye. Přes menší vytížení se mu podařilo nasbírat několik zajímavých fantasy výkonů, kdy v několika zápasech úspěšně atakoval hranici 35+ fantasy bodů za zápas. Uvidíme, jak se mu podaří navázat na letošní sezónu a kolik prostoru dostane.

  10. Stanley Johnson (Detroit Pistons)

    Mladé křídlo z Detroitu plnilo poctivě po celou sezonu pozici náhradníka, ale pokaždé, když dostal větší porci minut, dokázal svou kvalitu a jeho fantasy produkce šla vzhůru. Několikrát v sezóně jsme mohli vidět obrovský potenciál, který v sobě Johnson má, když dostal větší zodpovědnost. Jeho USG% raketově rostlo a promítlo se také do fantasy výkonu, kdy dokázal nasbírat přes 35 fantasy bodů. Bude velice zajímavé sledovat, jaký prostor dostane v další sezóně. Potenciál na pravidelnou produkci 30+ fantasy bodů určitě má.

    Koho dalšího sledovat: Mario Hezonja (Orlando Magic), Frank Kaminsky (Charlotte Hornets), Trey Lyles (Utah Jazz), Bobby Portis (Chicago Bulls), Rondae Hollis-Jefferson (Brooklyn Nets)