NBA: Jak správně poskládat tým pro GPP turnaje

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

V článku Cash game vs. GPP turnaje jsme si řekli, že při výběru hráčů je potřeba rozlišovat mezi strategiemi pro různé typy turnajů. V tomto článku bych se rád blíže podíval na 2 důležité aspekty, které je potřeba mít na mysli, když vytváříme sestavu pro GPP turnaj v NBA.

Hledejme hráče s vysokým potenciálem a nízkým %Ownership

Při sestavování týmu pro GPP turnaj je potřeba si uvědomit, co je náš cíl. Oproti cash game, ve kterých nám obvykle stačí porazit 50% hráčů, v GPP se musíme zaměřit na top 3 umístění, které nám zaručí tučnou výhru. Abychom porazili většinu hráčského pole, musíme zvolit správnou strategii. První myšlenka, která nás musí napadnout při analýze hráčů pro GPP vypadá asi takto: „Kteří hráči v tomto kole mají největší potenciál získat velký počet fantasy bodů a maximalizovat tak svou value?“ Ihned za ní by měla následovat další: „Kteří z těchto hráčů pravděpodobně budou mít nízký %ownership (%vlastnictví ostatními hráči)?“

Proč jsou tyto dva aspekty tak důležité? Je to jednoduché. Velice často se stane, že hráči s největšími projections (předpovědí bodů) budou i ti nejdražší a spousta vašich protihráčů je zařadí do svých sestav. Dejme si příklad: Představte si situaci, kdy v určitém hracím dni má největší projections James Harden, hvězda Houston Rockets, s celými 50 body. Na první pohled toto číslo může vypadat krásně, na druhý už tak ne. Jeho vysoké projections jsou vykoupeny vysokou cenou – 19,7MIL. Tady dělá spousta nezkušených hráčů chybu a zařadí jej do sestavy. Řekněme, že 50% vašich protihráčů v turnaji Hardena zařadí do své sestavy a utratí tak 20% svého salary cap na jediného hráče z celkového počtu devíti hráčů. Po odehrání zápasů mohou nastat 3 situace: 1) Harden odehraje skvělý zápas a nasbírá svůj maximální bodový strop – 63bodů, 2) Harden odehraje průměrný zápas a nasbírá počet bodů dle projections – 50bodů, 3) Harden odehraje podprůměrný zápas (dojde k tzv. blowoutu – bodovému výbuchu hráče) a nasbírá své minimální bodové dno – 32 bodů. Pojďme si rozebrat jednotlivé situace podrobněji a ukázat si následky.

Situace 1) Pokud Harden nasbírá svůj strop, je to nejlepší situace, která se může jeho vlastníkům stát, ale má to háček. V takovém případě získá 3,19bodů/1000$ (výpočet: 63bodů x 1000/19,7 cena hráče x 1000), což je slušný, nikoliv však omračující bodový zisk na 1000$. Dle statistik v době psaní tohoto článku dosáhne Harden svého stropu v 35% případů.

Situace 2) Harden získá 50 bodů, což odpovídá 2,53b/1000$, k této situaci dojde v 33% případů.

Situace 3) Harden získá 32 bodů, což je pouhých 1,62b/1000$!!! A tento výkon předvede v 32% případů!!!

Vyhodnocení situace: Konečně se dostáváme k jádru věci. Pokud si tedy Hardena vybere do svého týmu 50% vašich soupeřů, pak v 65% případů tyto hráče porazíte, protože už peníze investovali do jednoho hráče, na jehož výkonu stál celkový výkon jejich týmu a zbytek peněz jim už nestačil na další kvalitní hráče. V ceně 19,7MIL můžete mít dva hráče, jejichž souhrnný strop hravě překročí maximální strop Hardena. Jaké ponaučení z tohoto příkladu plyne? Naším cílem při skladbě týmu by měla být maximalizace bodů/1000$ a hledání podhodnocených hráčů s vysokým bodovým stropem, které většina soupeřů opomíjí.

Zranění hráčů

Již jsme si řekli, že v GPP turnajích je potřeba hledat podhodnocené hráče s nízkým %ownership, ale jak tyto hráče najít? Jednoduše: sledujte pravidelné zprávy z NBA o zraněních hráčů (injury reports). Není jednodušší cesty, než využít zranění k nalezení value v hráči, o kterém byste dříve ani nepřemýšleli. Ukažme si krásný příklad z probíhající sezóny NBA – tým New Orleans Pelicans je decimován řadou zranění a těsně před zápasem s Atlantou (hráno 11/11/15) přišla zpráva, že do zápasu nebude moci nastoupit ani hlavní hvězda týmu Anthony Davis. Už dříve bylo jasné, že do zápasu nebude moci nastoupit starting PG Jrue Holiday a ani SF Tyreke Evans. Toto je vynikající situace pro nalezení value v ostatních hráčích. Ideální volbou by se měl stát Ish Smith, náhradní Point guard, který stál pouhých 9,2MIL a jeho bodový strop je 43,9 bodů. Proč? Myslím, že už všichni víte, kam mířím. V takhle zdecimovaném týmu bylo více než jasné, že Smith odehraje velké množství minut (k hranici 40 min za zápas) a bude ústřední postavou útoku (očekávané vysoké %USG). Díky těmto informacím bylo velice pravděpodobné, že Smith bude atakovat své bodové maximum. A výsledek? Smith odehrál 39min a nasbíral 42,75 fantasy bodů, což je krásných 4,64b/1000$. Docela slušná investice, ne?

Rekapitulace:

  • Pro úspěch v GPP je životně důležité najít podhodnocené hráče s vysokým potenciálem a nízkým %ownership
  • Vyhněte se předraženým hvězdám, které mají nízký počet bodů/1000$ – ty vám GPP turnaj nevyhrají
  • Využijte zranění starting hráčů pro nalezení value v jejich náhradnících
  • Bez rozumného riskování nelze GPP turnaj vyhrát