NBA: Jak zranění ovlivňují fantasy výkon – 1.část

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

 Nárůst počtu odehraných minut

Pokud už jste četli některý ze starších článků, tak pro vás nebude novinkou, že minuty jsou ve fantasy basketbalu hlavním předpokladem pro zisk fantasy bodů. Pokud ve fotbale může hráč nastoupit jako náhradník na pár minut, vstřelit gól a získat stejně nebo více bodů jako jeho spoluhráč hrající celý zápas, basketbal je úplně jiná kategorie. Bez dostatečného počtu odehraných minut nemá ani sebelepší hráč šanci získat potřebný počet fantasy bodů k dosažení value.

Z tohoto důvodu by vaše první starost v případě nějakého zranění měla být, jaký dopad bude mít toto zranění na počet odehraných minut spoluhráčů zraněného hráče. Je běžnou záležitostí, že když ze sestavy vypadne hráč, který běžně odehraje okolo 30-35 minut za zápas, pak tyto minuty připadnou náhradníkovi, jehož fantasy value astronomicky roste. Takovým příkladem může být např. nedávné zranění centra Sacramenta Kings, DeMarcuse Cousinse, který odehraje běžně 35+ min za zápas. Jeho náhradník, Kosta Koufos, se do sestavy dostává sporadicky a normálně odehraje okolo 15-18min za zápas. Když se ale Cousins zraní, jeho počet minut okamžitě atakuje hranici 30min za zápas, což dramaticky zvyšuje jeho fantasy value.

Pokud jste do této doby nesledovali NBA na denní bázi, pak vám nějakou dobu bude trvat než-li se naučíte správně vyhodnocovat tyto situace a budete schopni identifikovat, kteří hráči získají minuty navíc při zranění jejich spoluhráče. Jakmile si ale tuto dovednost osvojíte, okamžitě uvidíte veliký posun kupředu ve kvalitě vašich lineupů.

Vyšší USG% = více fantasy bodů

Druhým případem, kdy zranění mohou výrazně ovlivnit fantasy produkci hráče, je zvýšené USG%. Jak jsme si již řekli v dřívejším článcích, USG% nám ukazuje jak hodně je hráč zapojen do útočných akcí svého týmu. Pokud dojde ke zranění některého z hráčů, který má velký vliv na útok svého týmu, pak tuto roli musí přebrat některý z jeho spoluhráčů. U hráče, který přebere tuto zodpovědnost za útočné akce svého týmu diametrálně poroste pravděpodobnost na získání většího počtu fantasy bodů než normálně, protože bude mít mnohem častěji míč ve svém držení a z toho plynoucí větší pravděpodobnost na zisk bodů za střelbu a přihrávky.

Příkladů této situace může být opravdu spousta. V posledních dvou zápasech NBA byla tato situace nejvíce patrná u týmu Chicago Bulls. Do posledních zápasů nemohli nastoupit dva startující hráči, kteří běžně vedou jejich útočné akce – Jimmy Butler a Pau Gasol. Oba dva tito hráči mají vysoké USG% a když ani jeden nemohl nastoupit, jejich roli na hřišti musel převzít třetí nejvytíženější hráč týmu – rozehrávač Derrick Rose. Jeho fantasy produkce skokově vzrostla z běžných 25-30 fantasy bodů za zápas na úžasných 40-50 fantasy bodů za zápas, čímž získal krásnou value.