NBA: Jak zranění ovlivňují fantasy výkon – 2.část

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

V první části o zraněních jsme si řekli, že největší dopad mají na zvýšený počet minut ostatních hráčů strávených na palubovce a také na zvýšené USG% spoluhráčů zraněného hráče, které zapříčiňuje vyšší zapojení do ofenzivy a tím pádem i pravděpodobnější nárůst bodů a asistencí. V druhé části se blíže podíváme, jak mohou zranění ovlivnit počet doskoků, které pozice budou na zraněních nejvíce profitovat a jaký vliv může zranění mít na tempo hry.

Doskoky (Rebounds)

Doskoky rozdělujeme na ofenzivní a defenzivní. Pokud se blíže podíváme na rozdělení fantasy bodů jednotlivých pozic, pak zjistíme, že nejvíce fantasy bodů za doskoky získávají tzv. Big Mens, neboli pozice PF a C. Je to zcela logické, protože tito hráči hrají pod košem a mají k zisku doskoků nejblíže. Pokud se trochu důkladněji zamyslíme nad faktorem, který doskoky zapříčiňuje, pak dojdeme k závěru, že počet doskoků je více zapříčiněn neschopností soupeře trefit koš, než-li skillem hráče (bavíme-li se o obranných doskocích). Jistě je potřeba nějaký skill, jinak by se hráči jako A. Drummond, D. Jordan nebo D. Howard pravidelně neumisťovali na prvních příčkách žebříčku nejlepších rebounderů. Ale faktem je, že tento skill je spíše v tom, jak úspěšní jsou v získání doskoku před svými protihráči, ale i spoluhráči. Ukažme si to na hypotetickém (i když nereálném) příkladu. Řekněme, že by soupeř námi sledovaného reboundera měl 100% úspěšnost střelby. Pak by náš rebounder neměl vůbec žádnou šanci získat obranný doskok. Jistě, je to nesmysl, ale krásně nám ukazuje, že počet defenzivních doskoků je zapříčiněn spíše neschopností soupeře trefit koš, než-li skillem hráče. Toto zjištění nám může pomoci identifikovat zajímavé matchupy pro úspěšné reboundery jako jsou výše zmínění hráči. Pokud tito hráči nastoupí proti soupeři, který v posledních zápasech měl mizernou úspěšnost střelby, pak by mohli mít šanci na vyšší počet doskoků než proti lépe střílejícímu týmu.

Nyní se ale pojďme vrátit k jádru článku. Jaký vliv mohou mít zranění na doskoky? Pokud je kvalitní rebounder nahrazen méně kvalitním, pak zákonitě poroste šance na vyšší počet doskoků pro druhého nejlepšího reboundera v týmu. Typickým příkladem může být situace v týmu Atlanta Hawks, kdy nejlepší rebounder týmu Al Horford nemůže nastoupit do zápasu a je nahrazen špatným rebounderem, pak druhý nejlepší rebounder, Paul Millsap, s největší pravděpodobností získá více doskoků než je jeho normální produkce s Horfordem v sestavě.

Vzhledem k faktům, které jsme si o doskocích řekli na začátku, tedy že nejsou ve 100% případů zapříčiněny skillem hráče, ale často jsou ovlivněny kvalitou soupeřovi střelby, pak v případě zranění nemají tak velký fantasy dopad na produkci jako v případě USG%, ale určitě stojí za to je při naší analýze vzít na vědomí.

Pozice PG, PF a C = vyšší potencionální počet fantasy bodů

Pokud se blíže podíváme na fantasy výkony jednotlivých pozic, pak zjistíme, že pozice PG, PF a C získávají více fantasy bodů než-li pozice SG a SF.

Počet fantasy bodů získaných na 36 minut hry:
PG: 31.32b
SG: 27.36b
SF: 26.64b
PF: 31.68b
C: 33.12b

Tento fakt je zapříčiněn hlavně tím, že pozice PF a C mají největší přísun doskoků a PG má ve většině případů největší podíl na držení míče a je zodpovědný za většinu útočných akcí týmu. Proto, pokud je zraněný hráč nahrazován na pozicích PG, PF nebo C, pak se dá očekávat, že získá více fantasy bodů, než-li hráč, který nahrazuje svého spoluhráče na pozici SG nebo SF.

Tempo hry (Pace)

O tempu hry jsme již několikrát mluvili v předešlých článcích. V čím větším tempu hry týmy hrají, tím větší je šance na zisk fantasy bodů. Z tohoto faktu plyne jednoduchý závěr při zranění hráčů. Pokud se náhradník dostává do zápasu s vysokým tempem hry, pak od něj můžeme očekávat větší přísun fantasy bodů, než-li od náhradníka, který nastoupí do zápasu s pomalým tempem.