NBA Matchup – 3 faktory, na kterých opravdu záleží

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pokud hráč v zápase získá spousty fantasy bodů, většinou to není náhoda. Ve většině případů lze vysledovat jasný vzorec okolností, které k tomuto výkonu vedly. Stejně jako v ostatních DF sportech i v NBA je důležité najít ty správné matchupy a vybrat ty hráče, kteří z tohoto matchupu mohou těžit nejvíce. V tomto článku bych se rád zaměřil na 3 důležité faktory, které nám pomohou identifikovat vhodné matchupy.

Fantasy points given up per game

*(záměrně nechávám názvy v originálním anglickém znění, v případě, že byste začali používat podpůrný software pro analýzy, najdete tyto statistiky pod tímto názvem)

Jedná se o průměrný počet fantasy bodů, které sledovaný tým umožní skórovat svým soupeřům v zápase. FPPG je opravdu základní statistika, ale řekne nám mnoho. Je velice důležitá i v ostatních sportech a neměla by být přehlížena. Pojďme si vysvětlit její použití na hypotetickém příkladu. Pokud např. bude Utah Jazz nejhorším týmem v této statistice a umožní svým soupeřům 210 fantasy bodů/zápas a nejlepším týmem např. Golden State Warriors se 170 fantasy body/zápas, pak je rozdíl mezi těmito týmy propastných 40 fantasy bodů. A jak tedy tuto informaci využít při výběru hráčů? Myslím, že většina z vás už tuší. Pokud hráč, kterého sledujete a zvažujete jeho výběr do týmu, má před sebou zápas proti týmu, který svým soupeřům umožňuje skórovat hodně fantasy bodů (jako např. Utah), pak by jeho zařazení do sestavy mělo být dobrou volbou. To samé samozřejmě platí i naopak, pokud vámi sledovaný hráč bude hrát proti týmu, který svým soupeřům dovolí skórovat málo fantasy bodů, měli byste hodně zvažovat, zda-li tohoto hráče do sestavy zařadíte nebo jej vynechat úplně.

Fantasy points given up per game by position

Toto je jedna z mých nejoblíbenějších statistik, která je ovšem mnoha hráči buď podceňována, nebo naopak přeceňována. Je potřeba si uvědomit, že veškeré statistiky je potřeba dávat do kontextu s dalšími informacemi (jako např. zranění, forma, taktika týmu v zápase, …) a vždy se na situaci dívat ze široka. Jedním z typických příkladů přeceňování této statistiky je situace na začátku sezóny. Když mají hráči za sebou málo zápasů, může se jednoduše stát, že je FPPG by position prostě příliš zkreslená. Hlavním důvodem tohoto zkreslení bývá fakt, že sledovaný tým a jeho hráči nastoupili na začátku sezóny proti podprůměrným soupeřům, kteří jim umožnili skórovat spousty fantasy bodů, ale pak nastoupí proti stejně kvalitním nebo lepším hráčům a najednou nedosahují takových výsledků, jakých by podle této statistiky měli. Proto minimálně na začátku sezóny (v případě NFL po celou sezónu) je potřeba společně s touto statistkou také sledovat, proti komu sledovaný tým nastoupil v minulých zápasech.

Typickým příkladem může být Oakland Raiders z NFL sezóny 2013, který byl jasně nejhorším týmem z celé ligy ve Fantasy points given up for running backs – na první pohled se může zdát, že Oakland měl prostě špatnou obranu proti běhovému útoku, po bližším prozkoumání to už ale tak jisté není. Jen se podívejme, proti komu nastoupil – Jaamal Charles (x2), Knowshown Moreno (x2), Woodhead a Matthews (x2), Alfred Morris, LeSean McCoy, DeMarco Murray. Což bylo 6 nejlepších z top 10 v rámci celé ligy a to s Charlesem, Morenem a San Diegem hráli dokonce dvakrát. V tomto případě nebyl Oakland až tak špatný v zastavování běhového útoku soupeře, nýbrž měl prostě smůlu, že hrál proti těm nejlepším na svých pozicích. Z tohoto příkladu si musíme vzít ponaučení a číst mezi řádky, protože není všechno zlato, co se třpytí a naopak ne každé smetí do odpadků patří:).

Pokud se ale naučíte chápat tuto statistiku správně, pak vám může pomoci vyhrát pěkné peníze. Vezměme, že hráč, kterého sledujete, odehraje x zápasů proti nejlepším hráčům na svých pozicích a přesto dokáže nasbírat velké množství fantasy bodů. A pak jeho tým nastoupí proti průměrnému či dokonce podprůměrnému hráči, který svým soupeřům dovoluje skórovat velké množství fantasy bodů. Co se dá očekávat? Že přísun fantasy bodů námi sledovaného hráče raketově vzroste! To je matchup, který hledáme!

Tempo hry

Některé týmy mají vyšší tempo hry než ostatní týmy, což znamená větší šanci na zisk bodů. V NBA je jednou z nejlepších statistik pro posouzení tempa hry possessions per game (držení míče). V čím vyšším tempu tým hraje, tím vyšší bude mít statistiku possessions a díky tomu bude mít i jeho soupeř tuto statistiku vyšší. Co z toho můžeme vyčíst? Že týmy s vyšší statistikou držení míče se častěji dostávají do zakončení a tím pádem mají větší šanci na zisk bodů. A o to nám jde přeci především, najít zápasy, kde bude padat spousty košů a nám poroste počet získaných fantasy bodů.

*(v NFL se můžete podívat na statistiku Plays per game, která je ekvivalentem této statistiky)

Závěr

Kombinací těchto 3 statistik dostanete velice dobrý obrázek o tom, jak dobrý matchup je, a kteří hráči by z něj mohli maximálně profitovat. Mým oblíbeným a velice zajímavým zdrojem těchto statistik je stránka teamrankings.com, kde najdete statistiky pro NBA, NFL a MLB.