NBA: Rotace hráčů a jejich využití při sestavování line-upů

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Velice důležitým prvkem pro úspěšné sestavování lineupů je správné pochopení rotace hráčů v sestavě svého týmu. Tato znalost vám získá velkou výhodu nad soupeři, protože budete mít dobrou představu o tom, jaký dopad bude mít zranění hráče na zbytek týmu – jinak řečeno, který hráč nahradí zraněného spoluhráče v zahajovací sestavě, nebo který hráč bude z tohoto zranění nejvíce profitovat. Začínající DFS hráč, který NBA dříve vůbec nesledoval (nebo pouze okrajově) má vůči soupeřům lehký handicap, ale dobrou zprávou je, že se pravidelným sledováním NBA dá vcelku rychle tato ztráta vymazat.

Proč je důležité si tuto dovednost osvojit

V dnešní době můžete nalézt obrovské množství statistik, které vám dají výbornou představu o předešlých výkonech hráčů, zajímavých matchupech mezi jednotlivými týmy a hráči a spousty dalších informací. Faktem je, že k těmto statistikám mají přístup všichni DFS hráči po celém světě. Jak je tedy možné, že někteří hráči jsou dlouhodobě výděleční a někteří naopak ztrátový? Odpověď je jednoduchá. Úspěšné od neúspěšných odděluje správné využití všech těchto dat a informací, a aby jste to dokázali je potřeba hlubší znalosti daného sportu a jeho fungování. V rámci NBA je to právě schopnost odhadnout rotaci hráčů, počet odehraných minut či dopad zranění hráče na zbytek týmu.

Informace je polovina úspěchu

Pod pojmem informace si představme vše od statistik (matchupy, statistiky hráčů,…) až po informace o zraněních, změnách v sestavě, suspendacích hráčů apod. To vše může ve větší či menší míře ovlivnit výkony. Sestavování úspěšných lineupů je dobře namixovaný koktejl ze všech těchto informací. Pojďme si to vysvětlit na příkladu. Vezměme si příklad z letošní sezóny NBA 2015, týmu Washington Wizards. Na začátku prosince byla spousta hráčů Wizards mimo hru (Gortat, Nene, Humphries, Gooden), ale matchupy Wizards v těchto zápasech byly v tomto období ve většině případů špatné. DFS hráč, který by analyzoval pouze na základě matchupů by ani jednoho z ostatních hráčů Wizards do svých lineupů nemohl zařadit. Problém v takovém pojetí je, že tento hráč úplně pomíjí fakt, že takové množství zranění garantuje zbývajícím hráčům vysoké časové vytížení, které zákonitě vede k bodům, i když je matchup špatný.

Druhá polovina je správné využití informace

Na příkladu s Wizards jsme si ukázali, že matchupy jsou důležité, ale pokud přijde zásadní informace, jejich důležitost klesá. Pojďme zpátky k příkladu s Wizards. Máme výborné informace o zraněních, ale jak je nyní využít? Abychom mohli udělat komplexní a správné rozhodnutí, které hráče vybrat, je potřeba znát rotace a fungování týmu – kdo koho nahradí, jak moc budou jednotlivý hráči vytíženi apod. Polský center Wizards Marcin Gortat nemůže nastoupit do zápasu a získali jsme informaci, že jeho místo v zahajovací sestavě zaujme Ryan Hollins. Na první pohled to vypadá jako jasný signál pro zařazení Hollinse do našeho lineupu. Ovšem, má to háček. Do doby než ze sestavy vypadli všichni výše uvedení hráči Wizards, Hollins nenastoupil do žádného zápasu ani na minutu. Dá se očekávat, že v zápasech dostane prostor? Zcela jistě. Ale dostane takový prostor, aby jsme mohli z jeho produkce profitovat? To už tak jisté není. Faktem je, že nejvíce profitovat z těchto zranění budou hráči jako Beal, Wall a Porter, kteří mají slušnou statistiku FPPM (počet fantasy bodů za minutu) a s nárůstem počtu minut (což je takřka jisté že odehrají 35+min) poroste i jejich produkce. Úspěšný DFS hráč nezvolí Hollinse do svého týmu, naopak bude vybírat z trojice Beal, Wall, Porter. (pozn. Hollins nakonec nastoupil ve všech zápasech, kdy byl Gortat zraněný na maximálně 15min, s průměrnou produkcí 5,1 fantasy bodů)

Jak dosáhnout rychlého progresu a kde získat informace

Jediným možným způsobem jak dosáhnout progresu je sledovat zprávy z NBA na denní bázi, sledovat jak nasazují své hráče trenéři a jaké plány do zápasů mají. Sledovat zprávy o zraněních, kteří hráči z těchto zranění nejvíce profitují a využít těchto informací v dalších zápasech nebo když dojde k podobné situaci v budoucnu. Berte na vědomí, že osvojení této dovednosti chce svůj čas a nějakou dobu bude trvat, než ji získáte. Jakmile ale najdete ten správný balanc mezi aplikováním těchto informací společně s matchupy, stanete se ziskovým hráčem. Od této chvíle by se vaším nejlepším přítelem měl stát Twitter, kde najdete veškeré zprávy a novinky z týmů. Doporučuji sledovat uživatele @baskmonster, @rotogrinders, @FantasyLabsNBA. Podobné informace najdete také na stránkách basketballmonster.com, rotoworld.com.