Druhým přímým postupujícím do Premier League se stal tým českého záložníka Jiřího Skaláka, Brighton. Avšak, na rozdíl od Newcastlu, kterého jsem představil již dříve, je jeho tým mnohem méně připraven na Premier League. Jestliže v sestavě Newcastlu najdeme spoustu kvalitních hráčů (i směrem k DFS), kteří mají zkušenosti s PL, v Brightonu tomu tak není.

O kvalitě mužstva hovoří také to, že svůj postup si mnohem více vybojoval svou defenzivou (nejvíce čistých kont, 21), než ofenzivou (až pátá nejlepší). Jak jistě ví zkušení DFS hráči, kvalitní defenziva z Championship se v PL stává přinejlepším průměrnou, a proto je potřeba mít také kvalitní útok (jak už dnes ví v Middlesbrough, které mělo kvalitní defenzivu, ale tragický útok a na záchranu to nestačilo). To současnému kádru rozhodně chybí, a pokud bude chtít tým manažera Chrise Hughtona myslet na záchranu, musí ještě posílit.

Brighton and Hove

Rychlý přehled

Loňské umístění: 2.
Bilance: 28-9-9
Vstřelené góly: 74 (5.)
Obdržené góly: 40 (1.)
Gólový diferenciál: +34
Získáné body: 93

Manažer: Chris Hughton
Nejlepší střelec: Glenn Murray (23 gólů)
Nejlepší nahrávač: Anthony Knockaert (8 asistencí)
Ideální sestava: Ryan – Bruno, Duffy, Dunk, Bonk – Knockaert, Stephens, Sidwell, Skalák – Baldock, Murray

DFS Hvězdy

Anthony Knockaert, záložník (15G+8A)

Jednoznačně největší hvězda klubu a klíčová postava postupové sezóny. Francouzský záložník má již zkušenosti s Premier League z Leicesteru, kde se před třemi roky snažil neúspěšně prosadit, a které mohou být hodně prospěšné v nováčkovské sezóně. Knockaert v posledních 4 letech (2 roky v Leicesteru, 2 v Brightonu) ukázal, že je schopen na úrovni Championship přinášet slušné fantasy výkony, a letošní sezóna byla postupným vyvrcholením jeho progresu.

A nyní se očekává, že potvrdí svou výkonnost také na nejvyšší úrovni. Osobně věřím, že konečně dospěl do hráče, který může být v DFS platný i na nejvyšší úrovni. Jeho pozice v klubu je neotřesitelná, proto bude hrát každý zápas. Ofenzivní výkony týmu na něm stojí, a proto má všechny předpoklady, abychom o jeho draftu mohli uvažovat také v Premier League.

Samozřejmě, musíme počítat s poklesem čísel, protože Brighton jako nováček bude mít mnohem složitější vstřelit gól a lze předpokládat, že stejně jako v Championship budou vycházet hlavně z obrany, ale pokud by se měl stát jejich osudem pouze jednoroční působení v PL, očekávám, že Knockaert si řekne svými výkony o angažmá v PL i pro příští sezónu.

Glenn Murray, útočník (23G+5A)

Přestože se stal nejlepším střelcem klubu (a druhým nejlepším celé ligy) a měl by tak být zákonitě největším fantasy tahákem i v Premier League, o jeho možnostech v další sezóně nejsem příliš přesvědčen. Murray je typickým prototypem hráče, který se dokázal tvrdou prací vypracovat z nižších anglických soutěží až do Premier League, kde se ale nikdy nestal pravidelným členem základní sestavy žádného z týmů a nikdy nebyl schopen reprodukovat své gólové hody z Championship. O tom svědčí také fakt, že jeho maximem v jedné sezóně v PL bylo 7 vstřelených branek.

Proti němu hovoří také věk, když hned na začátku nastávající sezóny dovrší 34 let, a jeho výkonnostní křivka už půjde spíše dolů. Jsem toho názoru, že Brighton musí přivést do útoku opravdu špičkového kanonýra, protože útok v Premier League nemůže stát na Murraym nebo některém z dvojice jeho spoluhráčů – Baldocka (11G+4A) a Hemeda (11G+4A), kteří bohužel nedosahují kvalit startérů pro PL. Murray by pak v takovém případě mohl plnit roli prvního střídajícího útočníka, kterou už plnil v průběhu předešlých sezón v jiných klubech.

Posily

Pascal Gross, záložník (5G+4A)

Vzhledem k tomu, že v současném kádru Brightonu toho zajímavého směrem k DFS opravdu nenalezneme, posila v podobě Pascala Grosse nemůže být přehlížena. Ofenzivní záložník přichází z Bundesligy, konkrétně ze sestupujícího Ingolstadtu. Pro mnoho z vás může být toto jméno neznámé, ale nenechte se zmást. Tohoto hráče je potřeba pečlivě sledovat.

Gross zakončil loňskou sezónu jako nejkreativnější hráč Bundesligy, když svým spoluhráčům vytvořil největší počet šancí, celkově 99, a pouze “díky” horším spoluhráčům skončily gólem pouze 4. Dokonce ani nejlepší nahrávač ligy, Emil Forsberg z Lipska, neměl vyšší počet vytvořených šancí, přestože nashromáždil úctyhodných 19 asistencí.

Německý záložník se nejlépe cítí na pozici přímo pod hrotem, odkud posílá své spoluhráče do šancí. Kromě toho je jeho velkou zbraní zahrávání standardních situací, na co budou určitě v Brightonu jako nováčci hodně spoléhat. V současném kádru se mi Gross jeví společně s Knockaertem jako nejzajímavější hráči pro DFS.

Čtěte také

Představujeme nováčky Premier League – Newcastle United