Přestože má Premier League pauzu, neznamená to, že bychom měli úplně přestat sledovat dění. Naopak nám to dává dostatek času na přípravu na další sezónu. A právě tohoto volna jsem se rozhodl využít k tomu, abychom si postupně představili všechny nováčky příštího ročníku. Tyto informace se nám totiž mohou hned na začátku nastávající sezóny hodit. Začínáme vítězem Championshipu, Newcastlem United.

Newcastle United

Rychlý přehled

Loňské umístění: 1.
Bilance: 29-7-10
Vstřelené góly: 85 (1.)
Obdržené góly: 40 (1.)
Gólový diferenciál: +45
Čistá konta: 19

Manažer: Rafa Benítez
Nejlepší střelec: Dwight Gayle (23 gólů)
Nejlepší nahrávač: Jonjo Shelvey (8 asistencí)
Ideální sestava: Darlow – Anita, Lascelles, Clark, Dummett – Ritchie, Shelvey, Diamé, Gouffran – Pérez – Gayle

DFS Hvězdy

Dwight Gayle, útočník (23G+2A)

V uplynulé sezóně útočník číslo jedna a nejlepší střelec mužstva. Gayle přišel před sezónou z Crystal Palace, kde se nedokázal trvale prosadit do základní sestavy a v konkurenci Christiana Bentekeho by to měl ještě složitější. Tento tah se ale zatím vyplácí jak hráči, tak Newcastlu. Gayle nastupuje jako jediný útočník, kolem kterého se pohybuje ofenzivní záložník (Pérez, Diamé), který mu společně s krajními záložníky Ritchiem a Gouffranem, a pilířem středu hřiště Shelveym připravují gólové příležitosti.

Letošní sezóna byla pro Gaylea jednoznačně nejpovedenější a určitě na ni bude chtít navázat i v Premier League. Jak nám ukazuje historie, nejlepší střelci nováčků většinou musejí vzít za vděk až o polovinu nižší gólový příděl, což je ale logické vyústění přestupu do náročnější soutěže. Se stejným efektem musíme počítat také u Gaylea, a to je ještě možné, že jeho herní čas bude ukrojen nějakým novým příchodem. Newcastle je tradiční klub, který se bude chtít udržet v PL i nadále, a podle toho bude jednat na přestupovém trhu. I přesto se jedná o hráče, o kterém musíme přemýšlet, jakmile začne nový ročník DFS Premier League.

Matt Ritchie, pravý/levý záložník (12G+7A)

Před sezónou se rozhodl pro nečekaný přestup, když z prvoligového Bournemouthu, ve kterém nastupoval pravidelně, přestoupil do druhé ligy s cílem pomoci Newcastlu zpět mezi elitu. A zatím se mu jeho rozhodnutí několikanásobně vrací. Ihned se zařadil k oporám a nejvytěžovanějším hráčům. Nastoupil do 42 ligových zápasů, a pouze ve dvou z nich z lavičky náhradníků.

Ritchie patří již od působení v Bournemouthu k velmi efektivním záložníkům, což potvrdil také v Newcastlu, kde nastřílel 12 gólů a přidal 7 asistencí. Jeho kreativitu dokazuje také počet vytvořených šancí. Pouze Jonjo Shelvey vytvořil více šancí než Ritchie (82). Ritchieho nejoblíbenější post je pravý záložník, na kterém také v letošní sezóně nastoupil do největšího počtu zápasů (29), ve kterých vstřelil 9 gólů a přidal 3 asistence. K jeho nejsilnějších zbraním patří kvalitní střelba, tvorba šancí pro své spoluhráče, zahrávání standardních situací a skvělé centry od postranní čáry.

Vzhledem k tomu, že již má zkušenosti z Premier League, měl by i v následující sezóně patřit mezi největší opory. A protože naposledy obstál i v nejsilnější konkurenci PL (4G+6A v jeho poslední sezóně v Bournemouthu), musíme s ním pro příští ročník DFS sezóny počítat.

Ayoze Pérez, ofenzivní záložník (9G+6A)

Španělský ofenzivní záložník nebo útočník se zařadil k oporám týmu ihned po svém příchodu před třemi lety. Ve dvou sezónách v Premier League pokaždé vsítil slušný počet branek (7 a 6) a ve stejném tempu pokračoval i po sestupu. V sestupové sezóně patřil Pérez k nejsvětlejším bodům sestavy Newcastlu a díky těmto zkušenostem se bude hodit i v následujícím ročníku.

Pérez je velmi schopný driblér, o čemž svědčí druhé místo v počtu pokusů jeden na jednoho (26) a je efektivní v zakončení. Nebezpečný je v brejkových situacích, ve kterých umí skvěle uplatnit svou rychlost a dobrou práci s míčem. Jeho minuty jsou v Newcastlu po celé tři sezóny stabilní a není vysoký předpoklad, že by se na tom něco letos mělo změnit. Uvidíme, jak moc Newcastle v létě posílí, ale nezávisle na tom bychom měli Péreze sledovat, protože pro něj v DFS najdeme využití.

Jonjo Shelvey, střední záložník (5G+8A)

Shelvey si udělal jméno během působení ve Swansea, za kterou odehrál dva a půl sezóny. V každé z těchto sezón byl produktivním záložníkem se schopností střílet a připravovat okolo 5 gólů a 5 asistencí za sezónu. Tyto čísla potvrdil také loni, když byl nejlepším nahrávačem týmu (8). K tomu přidal ještě 5 branek dostál tak pověsti kvalitního fantasy záložníka.

Mezi jeho přednosti patří tvorba šancí, o čemž svědčí největší počet vytvořených šancí (86) v celém týmu. Vynikající má také střelu z dálky, a proto se také o ni velice často pokouší. V loňské sezóně si připsal více střel pouze Matt Ritchie (112), ale hned za ním se umístil právě Shelvey (93). Kvalitu jeho dalekonosných projektilů potvrzuje také fakt, že z 5 ligových gólů vsítil hned 4 zpoza pokutového území.

Od Shelveyho nemůžeme očekávat fantasy výkony ve stylu Gylfiho, ale “svou standardní” bilanci okolo 5+5 se můžeme opět dočkat. Jeho menší nevýhodou je tvrdá hra, která často ústí v žluté karty. V loňské sezóně jich dostal 10.