Mnoho hráčů v letošní sezóně překvapilo, mnoho potvrdilo svou extratřídu, ale byli také ti, kteří výrazně zklamali. Na ty jsem se zaměřil v tomto článku. Kteří hráči nedostáli své pověsti a DFS manažery zklamali?

Ryiad Mahrez (Leicester, 6G+3A)

Stejně jako celý Leicester, i Alžířan šel s formou výrazně dolů. Jeho 6 gólů a 3 asistence byly výrazným zklamáním, a to přestože v Lize Mistrů přidal další 4 góly a 2 asistence. Ano, každý fotbalový “odborník” letos Mahreze kritizoval, a musíme říct, že právem, ale stále si musíme uvědomit jednu zásadní věc. Jeho předloňská sezóna byla nadstandardní a hodně nad jeho průměrem. V žádné ze svých předešlých sezón na profesionální úrovni statisticky nepřekonal ani tento ročník, takže pokud bychom porovnávali jeho výkony s vynechanou mistrovskou sezónou, určitě by nemohl být v kategorii zklamání zařazen. Klidně se může stát, že se svým výkonům z mistrovské sezóny nikdy nevyrovná a stane se tak pouze jednosezónní kometou. I na tento scénář bychom se měli připravit a počítat s takovou možností.

Nolito (Manchester City, 4G+2A)

Španělský křídelník přišel do Manchesteru City s velkým očekáváním, které ovšem nedokázal naplnit. V průběhu sezóny postupně vypadl ze sestavy a následně z kompletní rotace, takže nakonec sezónu zakončil pouze s 9 starty v základní sestavě a celkově 779 odehranými minutami. Jeho setrvání nevypadá nyní příliš pravděpodobně, vzhledem k tomu, jaký přetlak na jeho pozici City mají. Před pár dny navíc přišel mladý Bernardo Silva, který Nolitovi vezme další možnost jak se podívat na trávník. Již 30letý útočník tak s velkou pravděpodobností opustí Manchester hned po jedné sezóně.

Daniel Sturridge (Liverpool, 3G+1A)

Anglický reprezentant opět nedokázal odehrát kompletní sezónu a jeho výkony se podle toho odvíjely. Kdysi veliký talent po celou svou kariéru doplácí na zranění a v letošní sezóně ho to možná bude stát i setrvání v klubu. Jurgen Klopp se mnohem více spoléhal na Divocka Origiho, i v případech, kdy byl Sturridge v pořádku. Přestože Origiho zakončení nedosahuje kvalit Sturridgova, jeho vůle pracovat pro tým a větší ochota přízpůsobit se Kloppově filozofii mu zajistilo místo před Sturridgem v týmové hierarchii. V průběhu jara se spekulovalo o Sturridgově odchodu a nikdo nebude překvapen, když se tak opravdu stane.

Henrikh Mkhitaryan/Anthony Martial (Manchester United, 4G+1A/4G+6A)

Mkhitaryan přicházel do United s velkou pompou po sezóně, ve které dokázal nastřádat v Dortmundu 11 gólů a 15 asistencí v 31 zápasech Bundesligy. Bohužel, u Rudých Ďáblů zatím svými výkony nezáří. Přestože v Evropské lize dokázal vsítit pěkných 6 branek, v Premier League zatím tápe. Můžeme spekulovat, do jaké míry to má na svědomí jeho využití v týmu a herní filozofie Mourinha, ale faktem je, že letošní sezóna je zklamáním. Stejně tak i francouzského spoluhráče Martiala. I od něj se po kvalitní nováčkovské sezóně čekali lepší výkony. Oba dva hráči mají vysoký fantasy potenciál, ale otázkou zůstává jestli ho budou schopni dosáhnout pod Jose Mourinhem. Uvidíme, jak moc se změní tým v průběhu léta, protože letošní sezóna ukázala, že je potřeba posílit na několika pozicích.

Mesut Ozil (Arsenal, 8G+9A)

Nemohu říci, že by se jednalo až o tak výrazné zklamání, ale určitý propad zde byl. Jeho bilance je ve srovnání s jinými pořád slušná a spousta jiných by za ni dala cokoliv. U Ozila jsme ovšem zvyklý na představení okolo 15 asistencí, proto můžeme být letos mírně zklamáni. Ovšem nemělo by to být něco, co by nás měl znervózňovat. Německý špílmachr v barvách Arsenalu bude i v dalších sezónách zcela jistě kvalitní volbou pro DFS, a nic na tom nezmění ani letošní mírný pokles.

Dušan Tadič (Southampton, 3G+5A)

Pro srbského internacionála a mozek týmu se jednalo o špatnou sezónu. Jeden z nejlepších nahrávačů posledních sezón Premier League výrazně doplatil na špatnou efektivitu svých spoluhráčů. Pouze mírný pokles v počtu vytvořených šancí na zápas jasně ukazuje, že pokles v počtu asistencí byla chyba spíše jeho spoluhráčů, než jeho nízkého zapojení. Tadič by měl být ve svých 28 letech na vrcholu kariéry, a proto věřím, že pokud se dokáží v Southamptonu trochu poučit z letošní sezóny, mohl by se v příštím ročníku opět vrátit na čísla, na která jsme si zvykli v poslední době.

Jordon Ibe (Bournemouth, 0G+0A)

Obrovské zklamání. Ibe přicházel do Bournemouthu jako drahá posila z Liverpoolu a měl zde potvrdit svůj talent. Bohužel, jeho efektivita byla po celou sezónu tragická a i jeho výkony neodpovídaly požadavkům Eddie Howea. I proto v průběhu sezóny ztratil místo v sestavě a na jaře přestal prakticky nastupovat. Ibe byl bohužel na mužské úrovni skoro neprověřen, a momentálně to vypadá, že jeho nákup se Bournemouthu hrubě nevyplatí.

Wilfred Bony (Manchester City/Stoke, 2G+0A)

Pouze 10 odehraných zápasů a 2 vstřelené góly, to je bilance tohoto afrického kanonýra. Bony se nedokázal pod Guardiolou prosadit a vzal zavděk hostování ve Stoke, kde ovšem svými výkony také nezaujal a prakticky celou sezónu proseděl. Uvidíme, kam jeho kroky povedou v létě, protože je jisté, že v City ani Stoke nezůstane. V 28 letech má stále alespoň dvě sezóny na vrcholu, takže od něj ještě něco můžeme očekávat, ale zásadní otázkou bude, v jakém klubu nakonec zakotví.