Soccer: Využití statistik Shot/Pass accuracy

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pokud se věnujete v DFS více sportům, pak mi dáte jistě za pravdu, že oproti americkým sportům (NBA, NFL, MLB) je soccer, co se týče statistických dat, stále ještě v plenkách. Vzhledem k tomu, že NBA a NFL hraji pravidelně a využívám spousty statistických dat, pak si každý týden, když usedám k analýze EPL připadám tak trochu ochuzen. Na druhou stranu, není to tak zlé, jak to vypadá. Nějaké statistické podklady nalézt můžeme a jejich správné pochopení a použití zvýší naše šance na úspěch v turnaji. V dnešním článku bych se zaměřil na dvě základní – Shot/Pass accuracy.

Shot accuracy/Pass accuracy

Jedná se o individuální statistiky hráčů, které nám pomáhají lépe identifikovat potenciál hráčů vstřelit branku či na něj přihrát. K analýze těchto dvou statistik používám výhradně stránku squawka.com – najdete je pod záložkou stats centre/player rankings. Statistika Shot accuracy nám pak ukazuje, jak často se daný hráč pokouší o střelbu (total shots) a s jakou přesností (% shot accuracy), můžeme zde také nalézt odkud hráč střílí – zda-li střílí častěji uvnitř vápna či zpoza hranice pokutového území, což nám může být také užitečné. Pod záložkou Pass accuracy naopak zjistíme, jak často se hráč pokouší o tzv. klíčové přihrávky (key passes), což jsou přihrávky, které vedou k přímému ohrožení soupeřovi branky a také, kolik asistencí už v daném období získal.

Jejich využití

Pravděpodobně všichni asi sami chápete, jak nejlépe tyto statistiky využít, ale protože bych neměl o čem psát, tak jejich využití ukážu na jednoduchém příkladu i já:). Vzhledem k faktu, že nejvíce bodů v socceru můžeme získat za góly a asistence, pak je logické, že je naší povinností maximalizovat šance, že vybereme hráče, kteří mají vysoký potenciál gól vstřelit nebo na něj přihrát. Rád bych demonstroval využití těchto statistik na jednom příkladu z letošní sezóny EPL, konkrétně na 10. a 11. kole. Pokud byste se před 10. kolem podívali na statistiku Shot accuracy, zjistili byste, že 3. nejčastějším střelcem Premier League byl P. Coutinho z Liverpoolu s 39 střelami a slušnou 50% přesností, avšak do té doby vstřelil pouze 1 gól. Vzhledem k jeho ceně okolo 8MIL. bych jej zařazoval do svých sestav do té doby, než gólově exploduje nebo se jeho cena vyšplhá k 11MIL. Důvod? Myslím, že to je zřejmé. S tak vysokým počtem střel bylo pouze otázkou času, kdy se štěstí překlopí na jeho stranu a nastřílí nějaké góly. Tento okamžik nastal hned v dalším kole, kdy vstřelil dva góly Chelsea. Závěr? Před každým kolem analyzujte statistiky Shot/Pass accuracy a nebojte se vsadit na hráče s vysokými počty střel a klíčovými přihrávkami (pokud mají zajímavý matchup), protože je vysoce pravděpodobné, že se do listin zápasu zapíšou – střelecky, nahrávkou nebo v nejlepším případě obojím.