Dobře našlápnutá kariéra černohorského útočníka/ofenzivního záložníka Stevana Jovetiče se od příchodu do Manchesteru City v sezóně 2013/14 začala ubírat špatným směrem. Někteří z vás si jistě ještě dobře pamatují, když tehdy 20letý klučina skočil do italské Serie A jako uragán a v dresu Fiorentiny zažíval nejlepší časy své kariéry.

V té době si ve fialovém dresu dokázal získat respekt a vyvolat zájem věhlasnějších klubů z celého světa. A není se čemu divit. Jeho poslední dvě sezóny ve Fiorentině ho zastihly v nejlepší formě za celou kariéru, když dokázal dosáhnout na bilance 14G+3A (2011/12) a 13G+5A (2012/13). Bohužel, poté přišel nepříliš povedený přestup do Manchesteru City, kde nedostával mnoho prostoru a jeho kariéra začala uvadat. Přesto je potřeba zmínit, že i navzdory malému hernímu vytížení dokázal být produktivní a držel si bilanci jednoho bodu na zápas.

stevan_jovetic_stats

Kariéra Stevana Jovetiče (zdroj: Whoscored.com)

Před loňskou sezónou se kvůli hernímu vytížení rozhodl pro návrat na Apeninský poloostrov, kde chtěl v dresu Interu restartovat svou kariéru. Tato sezóna sice nepatřila mezi jeho nejlepší, ale ukázala potenciál na návrat jeho dřívějších výkonů. Bohužel pro něj, před touto sezónou byl do klubu přiveden nový manažer Frank de Boer, který jej nezařadil do svých plánů a po jeho odvolání nenastala změna ani u nástupce Stefana Pioliho. Proto byl 10. ledna zapůjčen do španělské Sevilly na roční hostování.

A nyní už se dostáváme k jeho skvělému začátku nového angažmá. 12. ledna si odbyl svůj debut proti Realu Madrid ve španělském poháru a jako střídající hráč se podílel gólem na remíze 3-3. O tři dny později se oba dva soupeři utkali opět, tentokrát v lize, a Jovetič opět jako střídající hráč skóroval, čímž se přičinil o ukončení 40 zápasové šňůry Realu bez porážky.

Jaké jsou jeho šance v Seville

Sevilla patří mezi nejlepší kluby Španělska a v letošní sezóně dokonce atakuje příčky nejvyšší. A tomu odpovídá i její kádr, který v ofenzivě nabízí kvalitní hráčský materiál. Nejčastěji nastupuje v rozestavení 4-2-3-1 a pouze v zápasech se slabšími celky posílá do hry dva útočníky. Jovetič bude pravděpodobně primárně bojovat o místo v sestavě s útočníky Viettem a Ben Yedderem, ale díky své univerzálnosti a schopnosti hrát v záložní formaci se mu nabízí také prostor na zisk minut na úkor hráčů jako Vasquez, Vitolo nebo Nasri.

Nelze očekávat, že se v Seville stane hráčem, který bude hrát každý zápas, ale určitě svou šanci dostane. Za celou svou kariéru si dokázal držet opravdu slušnou efektivitu, a to i v případech, kdy nenastupoval pravidelně, což ho řadí mezi slušné DFS varianty. Lze předpokládat, že vzhledem k jeho menšímu vytížení z loňských sezón bude jeho cena ze začátku postavena níže, a proto může být jeho jméno zajímavou volbou, pokud dostane prostor v základní sestavě.