Turf Moor – nedobytná pevnost, která drží Burnley od sestupových vod

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jako den a noc se mohou zdát výkony Burnley v letošní sezóně. Nováček Premier League se momentálně drží na skvělém 10. místě se ziskem 26 bodů a vděčit za to mohou skvělým výkonům na domácím hřišti, protože celkových 25 bodů získali právě tady.

Podíváme-li se na tabulku domácích zápasů, najdeme Burnley na neuvěřitelném 3. místě s úžasnou bilancí 5 výher a pouze jediné porážky z posledních 6 zápasů. Jejich domácí forma se projevuje také v dalších statistikách a ukazuje nám jasný recept pro draft hráčů ve vínových dresech.

Burnley nepatří mezi nejofenzivnější mužstva a prakticky ve všech ofenzivních statistikách patří mezi nejhorší mužstva soutěže, ale pokud začneme porovnávat jejich samotné výkony doma a venku, uvidíme veliký kvalitativní rozdíl.

Burnley_vstrelene_goly

Obr. 1.1 – Vstřelené góly (zdroj: Squawka.com)

Úplně nejprůkaznější je počet vstřelených gólů, které dokázalo Burnley vstřelit. Na obrázku 1.1 můžeme vidět, že Burnley z celkových 23 vstřelených gólů vsítilo 20 na domácím hřišti a pouze 3 na cizích stadionech! To je obrovský rozdíl, který má hodně společného s dalšími ofenzivními statitistikami jako jsou střely a vytvořené šance.

Burnley_strely

Obr. 1.2 – Střely (zdroj: Squawka.com)

Na obrázku 1.2 můžeme vidět opět veliký rozdíl mezi domácími a venkovními zápasy, tentokrát ve střeleckých pokusech. Hráči Burnley se pokouší ohrozit soupeře doma téměř dvakrát tak častěji (130), než na soupeřových stadionech (69). A je logické, že bez střeleckých pokusů se góly dávat nedají.

Úplně stejná je situace v počtu vytvořených šancí. Burnley si doma vytvořilo 94 šancí, ale venku toto číslo klesá o polovinu, na 45 vytvořených šancí. Dokonce i takové Middlesbrough, jednoznačně nejhorší ofenzivní mužstvo soutěže, které má veliké problémy se střílením branek a vytvářením šancí, je ve venkovních zápasech nebezpečnější a aktivnější než Burnley.

Burnley_domaci_zapasy

Obr. 1.3 – Výsledky Burnley doma (zdroj: Whoscored.com)

A ofenziva není jediná, na které se podepisuje domácí hřiště. Na obrázku 1.3 najdeme výsledky Burnley z domácích zápasů, na kterých je jasně vidět síla týmu, pokud hraje před svými fanoušky. Ze 12 domácích zápasů si připsali 8 vítězství (vč. skalpu Liverpoolu), 1 remízu a pouze 3 porážky, které dvě přišly ze zápasů s týmy Top 6 (vs. MCITY, ARS). Ale hlavně, z pěti čistých kont, které letos obrana Burnley udržela, byla celkem 4 na domácím hřišti (x LIV, WAT, MID, SOU).

Ze všech těchto informací si musíme odnést jeden zásadní poznatek pro fantasy. Burnley je jako nováček skoro ve všech zápasech outsider a nebo maximálně mírný favorit. A to se projevuje na cenách hráčů, které patří i v domácích zápasech mezi to nejlevnější z celého kola. Nyní jsme si ukázali, že ve venkovních zápasech toto mužstvo sílu nemá, takže je ziskovější jít proti němu a vsadit na jejich soupeře, ale úplně opačná je situace v domácích zápasech. Pokud vynecháme zápasy proti nejsilnějším týmům ligy, pak nám hráči Burnley přinášejí jednu z nejlepších value (poměr cena/výkon) z celé soutěže. Takže, když dojde na dobrý domácí matchup, určitě se nebojte vsadit na defenzivní hráče (Heaton, Keane, Lowton, Ward, Mee) a v některých případech také na hlavní ofenzivní hvězdu Andre Graye, protože získáte skvělou value a z dlouhodobého hlediska ziskové picky.