Úvod do Daily Fantasy Hockey

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Hokej patří v Česku mezi jeden z nejpopulárnějších sportů vůbec. A přestože evropské herny ještě nezačaly nabízet turnaje v NHL, nebylo by správné tento skvělý sport přehlížet. A protože věřím, že již brzy si budeme moci i v Evropě zahrát  turnaje v NHL, rozhodl jsem se začít věnovat také strategiím pro Daily Fantasy Hockey. V tomto článku se podíváme na úplné základy – systém bodování, sestavení fantasy týmu a základní strategie pro výběr hráčů.

Bodovací systém a výběr hráčů

Na amerických hernách máte většinu k dispozici 50 000$, které můžete použít k výběru 9 hráčů – 2x Center, 3x Křídlo (Wingers), 2x Obránce (Defenseman), 1x Brankář (Goaltender), 1x Utility (můžete si vybrat jakoukoli pozici kromě brankáře, C/W/D).

Abyste dosáhli vítězství v turnaji, je potřeba spotřebovat salary cap chytře, tak aby jste získali maximální počet fantasy bodů. Fantasy body získáváte za jednotlivé činnosti hráčů v zápase:

Gól: +3body
Asistence: +2body
Střela na bránu: +0.5bodu
Zblokovaná střela: +0.5bodu
Bod v oslabení: +1bod
Gól z trestného střílení: +0.2bodu
Hattrick: +1.5bodu

Vítězství (Brankář): +3body
Zákrok (Brankář): +0.2bodu
Obdržený gól (Brankář): -1bod
Čisté konto (Brankář): +2body

draftkings_bodovani

Stacking hráčů

Výběr hráčů ze stejného týmu, tzv. stacking, je oblíbenou strategií všech DFS hráčů v téměr všech sportech. Tato metoda je nejčastěji využívána v turnajích s velkým hráčským polem, protože vede k maximalizaci bodů, pokud vyberete vhodný tým a hráče ke stackingu. Naučit se správně používat strategii stackingu je ve fantasy hokeji důležitý prvek potřebný k úspěchu, proto se dneska s touto strategií pouze lehce seznámíme a později se na ni podíváme blíže v samotném článku.

1: Stacknutí 1 útočné formace

Jedná se o nejjednodušší variantu stackingu. Prostě vyberete 3 hráče nastupující v jedné útočné formaci z týmu, který má před sebou skvělý matchup. Vzhledem k dalším aspektům hry, jako je např. počet minut strávených na ledě, účast na ledě při přesilových hrách, atd. doporučuji stackovat 1. nebo 2. útočnou formaci, protože tito hráči tráví vesměs na ledě nejvíce času a jsou (většinou) součástí přesilových formací.

2: Stacknutí dvou hráčů z jedné formace

Toto je častější a rozumnější způsob stackingu. Výběr pouze dvou hráčů z formace vám dává větší flexibilitu pro sestavení týmu a obsazení dalších hráčů z týmů, které mají také dobrý matchup. Dalším důvod, proč je duo stacking častější, je potřeba vejít se do salary cap. Hráči z prvních dvou formací jsou většinou ti nejdražší, takže je velice obtížné draftovat do týmu všechny 3 hráče z první formace týmu a udržet kvalitu na ostatních postech.

Výběr obránců

Když se podíváte na bodovací systém, asi sami tušíte, jaké obránce budeme nejčastěji vyhledávat. Obránci, kteří jsou schopni střílet od modré čáry a dávat góly jsou hlavním cílem, na který bychom se měli zaměřit.

Jak už to tak, ale v daily fantasy sportu bývá, nic není zadarmo. Tento typ obránců bývá logicky nejdražší, protože jsou schopni získávat body. Proto je další zajímavou variantou hledat obránce, kteří jsou schopni vystřelit od modré čáry, ale také umí blokovat střely. Obecně blokování střel je dosti podceňovaná statistika, která by ale neměla být přehlížena.

Brankář – velice často rozdílový hráč

Pokud se zeptáte profesionálních hráčů, který post bývá nejčastěji ten, který rozhodne o vítězství v turnaji, pak uslyšíte dost jasnou odpověď – brankář. Vybrat správný mix hráčů není vůbec jednoduché, ale zkombinovat správně útočné hráče společně s brankářem, který vám zajistí vítězství, je čirá magie:) Nyní samozřejmě přeháním. Chci tím poukázat na důležitost správného výběru brankáře.

Musíte se snažit vybrat brankáře, který bude mít v zápase dostatek zákroků (30+ zákroků), utkání vyhraje a ještě jako bonus udrží čisté konto. Takový brankář je základním stavebním kamenem pro vítěství v turnaji.

Strategií při výběru hráčů v daily fantasy hokeji je celá řada. Postupně se budu věnovat všem různým aspektům hry, které vám pomohou stát se výdělečným hráčem ve fantasy hokeji. Pokud se se mnou budete chtít podělit o názory a myšlenky, nebojte se mi napsat níže v komentářích.