V úvodním článku o DFS NFL se podíváme na úplné základy hry – jak sestavit tým, bodování a pravidla. Protože v Evropě není tento sport příliš rozšířený a sleduje jej převážně malá skupina nadšenců, tak se může stát, že některým termínům nemusíte rozumět. Proto každému, kdo by chtěl hrát DFS v americkém fotbale vřele doporučuji nastudovat samotná pravidla tohoto krásného sportu.
Jak hrát DFS NFL – sestavení týmu, bodování hráčů, pravidla
Sestav svůj tým
Následující obrázek ukazuje nejběžnější pravidla výběru hráčů.
- QB
- RB
- RB
- WR
- WR
- TE
- FLEX (RB/WR/TE)
- DST
Bodové hodnocení
- Passing TD (=touchdown) = +4 body
- Passing Yard = +.04 bodu
- 300+ Passing Yards = +3 body
- Interception = -1 bod
- Rushing TD = +6 bodů
- Rushing Yard = +.1 bodu
- Fumble Lost = -1 bod
- Receiving TD = +6 bodů
- Receiving Yards = +.1 bodu
- Reception = +1 bod
- 100+ Yard Receiving Game = +3 body
- 2 Point Conversion = + 2 body
- Punt/Kickoff Return For TD = + 6 bodů
- Sack = +1 bod
- Interception = +2 body
- Fumble Recovery = +2 body
- Safety = +2 body
- Blocked Kick = +2 body
- 0 Pts Allowed = +10 bodů
- 1-6 Points Allowed = +7 bodů
- 7-13 Pts Allowed = +4 body
- 14-20 Pts Allowed = +1 bod
- 21-27 Pts Allowed = 0 bodů
- 28-34 Pts Allowed = -1 bod
- 35+ Pts Allowed = -4 body
*Záměrně jsem u tohoto popisu nepřekládal jednotlivé pojmy do češtiny – jednak proto, že si myslím, že by to mohlo být zmatečné, jednak proto, že u některých názvů si nejsem jist, jak je správně v češtině popsat, tak abych nezměnil opravdový význam, proto se držím anglických originálních názvů, které určitě všichni fanoušci znají, a pokud byste přeci jen něčemu nerozuměli, klidně mi napište dotaz, rád vám pojem vysvětlím.
Cílem hry je vytvořit tým, který skóruje více než vaše konkurence a udržet se pod tzv. salary cap (nebo-li platový strop).
Jaké druhy turnajů můžete hrát
Big Tournaments – tyto turnaje mají většinou garantovaný prizepool (celkový balík peněz, které se rozdělí mezi hráče), turnaje se účastní tisíce až desetitisíce hráčů a pokud se umístíte na předních příčkách, tak svůj vklad můžete až stisícinásobit (v ojedinělých případech, kdy herna vypíše speciální turnaj to může být i více než tisícinásobek – tyto turnaje mají většinou milionovou garanci – v dolarech).
50/50 Contests – v těchto turnajích je vypláceno 50% nejlepších hráčů. Např. v turnaji, kterého se zúčastní 20 hráčů a prizepool činí 1 000 dolarů, získá 10 nejlepších hráčů odměnu ve výši 100 dolarů. U těchto turnajů se využívá jiných strategií, než u Big tournaments, viz. strategie.
Head-to-Head Games – Tyto turnaje hrajete vždy jen proti jednomu hráči a vítěz bere vše. Hrají se od nejmenší buy-inů až po ty největší (např. 10-5 000 dolarů). V nabídce fantasy webů najdete také možnost vytvoření tzv. home game, kdy si vytvoříte privátní turnaj a můžete pozvat kamaráda, proti kterému si chcete zahrát.
Qualifiers/Satellites – tyto turnaje nabízí možnost se kvalifikovat do turnajů s velkým buy-inem za malé částky nebo v některých případech dokonce zdarma.
Multipliers – Double, Triple, Quadruple Up games – v těchto turnajích x% hráčského pole svůj vklad zdvojnásobí, ztrojnásobí nebo zčtyřnásobí.
Buy-iny, velikost hráčského pole, prizepooly a platové stropy
Buy-iny – neboli také vstupní poplatek do hry. Pokud nechcete investovat žádné vlastní prostředky, hrejte tzv. Freeroll turnaje, které jsou zdarma a většinou můžete vyhrát menší obnos peněz. Tyto turnaje platí herna z vlastní kapsy. Pokud budete chtít investovat vlastní finance, začněte od těch nejnižších buy-inů, které začínají na 0,25$, 0,50$ a postupují až k buy-inům v řádech tisíci dolarů (tyto limity, ale nedoporučuji začátečníkům!!!). Přečtěte si nejdříve něco o bankroll managementu v tomto článku.
Velikost hráčského pole – můžete se zúčastnit turnajů, které hrají stovky hráčů, tisíce hráčů, ale i těch, kterých se účastní desetitisíce hráčů. Tyto turnaje s velkým polem hráčů jsou většinou dobře garantovány a pokud se vám podaří umístit na předních příčkách, získáte opravdu krásnou finanční odměnu.
Platové stropy (Salary Caps) – Salary caps je ta nejzábavnější a zároveň opravdu frustrující část hry. Vaším cílem je vždy poskládat tým tak, abyste nepřekročili stanovený Salary caps. Díky tomu jste nuceni hledat hráče, kteří jsou podhodnocení a zařadit je do svého týmu. Pochopení tohoto principu je jeden z klíčových prvků pro úspěch v této hře.
Prizepooly – jedná se o celkovou částku, která byla vybrána mezi hráči za vstupní poplatky a bude rozdělena mezi nejlepších x% hráčů dle výplatní struktury, viz. níže.
Výplatní struktura – každý turnaj má svou výplatní strukturu různě nastavenou. Obecně lze říci, že x% hráčů získá v turnaji odměnu a ocitají se ve výplatní struktuře daného turnaje. Dané % které bude vypláceno najdete vždy v lobby turnaje, kterého chcete hrát.
Úvodem, závěrem
Přestože se hraní fantasy sports zdá na první pohled jako procházka růžovým sadem, není tomu tak. Jedná se o dovednostní hru, v které se zlepšíte jen pravidelným tréninkem a studováním hry. Nečekejte, že hned v prvním turnaji vyhrajete, samozřejmě, stát se to může, ale většinou to bude vaší šťastnou rukou, než skillem. Ale pokud budete věnovat hře aspoň trochu času, postupně se budete zlepšovat a i vaše výsledky budou lepší a lepší. Co mohu doporučit je sledovat články na našem webu a neustále se učit, aby z vás byl lepší a lepší hráč.