Je na čase si rozšířit vědomosti a zařadit se mezi úspěšné hráče daily fantasy golfu. Jak jsem slíbil, postupně budu přidávat strategické články ke všem sportům a dnešním článkem bych vás rád přivítal v kurzu jak se stát úspěšným hráčem daily fantasy golfu.
Jak to funguje
Předtím, než se vrhneme do strategie, je potřeba si představit základní aspekty a pravidla hry. Golfové turnaje se hrají 4 dny – zpravidla od čtvrtku do neděle. Díky tomuto faktu se golf stává obrovsky populárním, protože za jeden buyin do turnaje dostáváte 4 dny akce a vzrušení. Další pozitivní zprávou je, že každý víkend se hraje nějaký turnaj, takže se můžete těšit na spousty zábavy po celý rok.
Nejčastěji dostanete 100M budget na draftování 6 golfistů, kteří vám na konci turnaje vytvoří vaše celkové bodové skóre. Těchto 100M vám dá průměrně 16,6M na jednoho hráče. Normálně bývá něco okolo 30-40 hráčů nad touto hranicí a zbytek (něco přes 100 hráčů) pod touto hranicí. Díky tomu jsme schopni každý víkend udělat kvalitní draft s pár opravdu top hráči.
Ve všech daily fantasy sportech by měla být naše použitá strategie založena na typu turnaje, který hrajeme. V cash game chceme maximalizovat naše dno (floor) a v turnajích naopak maximalizovat náš strop (ceiling). Správnou cestou, jak maximalizovat dno a strop v daily fantasy golfu je vytvořit tým, jehož všech 6 hráčů má největší šanci projít cutem. Nepodceňujte cut, v golfu patří mezi to nejdůležitější!
Bodovací systém
Jako ve všech ostatních sportech je důležité znát bodovací systém herny, na které hrajete. Body můžete získat za jednotlivě zahrané jamky a za konečné umístění hráče.
Body za jednotlivé jamky
Albatross (pokud zahrajete jamku tři rány pod par, tedy -3): +20
Eagle (-2): +10
Birdie (-1): +4
Par (0): +1
Bogey (+1): -1
Double Bogey (+2): -3
Triple Bogey a horší (≥ +3): -6
Hole in one bonus: +10
Body za umístění v turnaji
1.místo: +30
2.místo: +18
3.místo: +16
4.místo: +14
5.místo: +12
6.místo: +10
7.místo: +9
8.místo: +8
9.místo: +7
10.místo: +6
11.-15.místo: +5
16.-20.místo: +4
21.-30.místo: +3
31.-40.místo: +2
41.-50.místo: +1
První věci, které si jistě všimnete je, že birdie a bogey nejsou hodnoceny stejně. Kdybyste hráli reálný golfový turnaj a na jedné jamce zahráli birdie a na další naopak bogey, pak by jste stále byli na paru hřiště. Ale ve fantasy golfu jsou birdie (a samozřejmě i eagle) hodnoceny větším množstvím bodů, než které vám jsou odečteny v případě bogey (nebo double bogey).Co to tedy pro nás jako hráče fantasy golfu znamená? Tento fakt zvyšuje mnohem více hodnotu hráčů, kteří jsou schopni své šance na eagle a birdie proměňovat.
Pojďme se na to podívat na konkrétním příkladu dvou hráčů, kteří oba dva skončili na paru hřiště v daném hracím dni, avšak každý ke svému výsledku přišel odlišným způsobem.
Rory McIIroy měl příšerný den. Začal strašlivým triple bogey a během dne přidal ještě další 3 bogey, avšak na zbytku jamek se dokázal otřepat a zahrál eagle a 4 birdies a den ukončil na paru hřiště.
Celkové skóre R. McIIroye
Triple bogey (1x(-6))+ Bogey (3x(-1))+ Par (9x(+1))+ Birdie (4x(+4))+ Eagle (1x(+10))= Celkové skóre 26 fantasy bodů
Naopak Brandon Todd hrál celý turnaj slušný golf bez velkého zaváhaní, ale nedokázal proměnit své příležitosti ke skórování a den zakončil s jedním birdie a jedním bogey, ale také na paru hřiště.
Celkové skóre B. Todda
Bogey (1x(-1))+ 16x(+1))+ Birdie (1x(+4))= Celkové skóre 19 fantasy bodů
Na tomto příkladu můžeme vidět, že přestože oba dva hráči zakončili den se stejným skóre, v měřítku fantasy úspěšnosti vyhrál Mcllroy o 7 bodů, a to navzdory tomu, že v turnaji udělal mnohem více chyb. Tento fakt je spoustou fantasy hráčů přehlížen, ale patří mezi základní znalosti.
Doufám, že se vám úvod do fantasy golfu líbil a příště se už podíváme hlouběji do strategie.