Úvod do DF soccer

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Úvod do DFS Soccer – co musíte vědět než začnete hrát

Pokud se rozhodnete hrát Daily Fantasy Soccer, tak do svého týmu budete vybírat brankáře (zkratka GK), obránce (D), záložníky (M) a útočníky (F). S výjimkou brankáře, všechny pozice zahrnují široké spektrum hráčských typů a jejich dobrá znalost Vám obrovsky pomůže při výběru hráčů do vlastního týmu. Je důležité mít na paměti, že každá herna má jiná pravidla – v různých hernách se vybírá rozdílný počet hráčů, jsou rozdílné bodovací systémy, avšak strategie pro draft a analýzy, které naleznete na našem webu jsou aplikovatelné na pro všechny herny.

soccer

Na této stránce si podrobně rozebereme jednotlivé pozice, jak mohou získat pro Váš tým body nebo jak je ztratit. Řekneme si více o tom, jaké typy hráčů je dobré ve svém týmu mít, a které naopak ne. Tak pojďme na to. (Pozn. v závorkách uvádím originální anglický název, s kterým se setkáte při hře)

Brankář (Goalkeeper)

 • Úspěšný zákrok (Saves) GK = +2 body
 • Obdržený gól (Goal allowed) GK = -2 body
 • Čisté konto (Clean sheet) GK, D = +5 bodů
 • Jeden obdržený gól (One goal allowed) GK, D = +2 body
 • Vyhraný zápas (Win) GK = +5 bodů
 • Chycená penalta (Penalty kick save) GK = +3 body

V mnoha ohledech je brankář ta nejjednodušší volba z týmu, protože jeho úloha v týmu je prostá – zabránit soupeři ve střelení branky. Je velice důležité si uvědomit, že brankář Vám může získat +5 bodů za udržení čistého konta a dalších +5 bodů za vítězství jeho týmu v zápase. Při výběru brankáře by pro Vás měl být hlavní cíl zisk těchto základních 10 bodů. Proto hledejte týmy, které mají nejlepší defenzivu a hrají doma proti slabému soupeři.

Samozřejmě existuje i druhý pohled na výběr brankáře – brankář získá pro váš tým +2 body za každý úspěšný zákrok, takže můžete naopak zvolit brankáře, který bude ve velké permanenci. AVŠAK! Má to jeden velký háček. Brankář, který obdrží dva góly a nezvítězí, začíná s -4 body, díky čemuž je pozadu o celých 14 bodů oproti brankáři, který udrží čisté konto a zvítězí. Sami si asi dokážete spočítat, kolik úspěšných zákroků by musel mít, aby dohnal tuto ztrátu. Navíc se dá předpokládat, že brankář s čistým kontem a vítězstvím svůj tým taky pár zákroky podrží, takže získá ještě další plusové body.

Pokud máte v týmu brankáře, který umí chytat penalty, je to určitě výhoda. Každopádně bych se s tímto aspektem příliš nezatěžoval, protože k penaltě dojde v malém procentu případů, a přestože +3 body za chycenou penaltu se vždy hodí, nedojde k tomu příliš často. Tudíž bych se tímto atributem zabýval jen v případech, kdy si opravdu nejste jisti a volíte mezi dvěma brankáři.

Hráči v poli (Outfield players)

 • Vstřelený gól (Goal) = +10 bodů
 • Asistence (Assist) = +6 bodů
 • Střela (Shot) = +1 bod
 • Střela na branku (Shot on goal) = +1 bod
 • Centr (Crosses) = +1 bod (nepočítají se zde rohové kopy)
 • Získané fauly (Fauls drawn) = +0,75 bodu
 • Červená karta (Red card) = -1 bod
 • Čisté konto (Clean sheet) D = +5 bodů
 • Jeden obdržený gól (One goal allowed) D = +2 body

Obránci (Defenders)

Při výběru obránců můžete zvolit různé druhy strategie. Tak jak bylo velice jednoduché vybrat brankáře, u hráčů v poli už to tak jednoduché není. Obránců je několik typů a dle toho jakou strategii jejich výběru zvolíte se poté bude odvíjet vaše výsledné skóre.

Stejně jako u brankáře, i obránci získávají body, pokud jejich tým udrží čisté konto (5) nebo obdrží jeden gól (2). Proto byste určitě měli při výběru obránců zohledňovat hlavně kvality defenzivy jejich týmu, nikoliv individuální kvality hráče. Jeden dobrý obránce mezi špatnými toho sám asi moc nezmůže, naopak dobře poskládaná obrana z průměrných hráčů může vést k potřebnému zisku bodů.

Obránce můžeme rozdělit na dva základní typy – střední obránce a krajní obránce (křídla).

Střední obránci se příliš nezapojují do ofenzivy svého týmu a většinou se soustředí hlavně na udržení čistého konta, ale také to jsou většinou nejvyšší hráči v týmu, takže se často zapojují do standardních situací, z čehož vyplývá, že mohou vstřelit branku a získat pro Váš tým důležité body. Pokud se rozhodnete do svého týmu středního obránce zařadit, volte toho, který má dobré statistiky úspěšnosti vstřelení branky ze standardních situací.

Krajní obránci se pochopitelně častěji dostávají do útočných akcí, velice často centrují (za což získávají body) a logicky se dostávají častěji do střeleckých příležitostí, což může vést až ke gólu nebo asistenci. Při výběru těchto hráčů je určitě důležité vzít v úvahu tým, za který daný hráč hraje. V některých týmech jsou tito hráči ofenzivnější než v jiných, proto je dobré analyzovat jak vytipovaného hráče, tak tým za který hraje a stejně tak soupeře proti, kterému budou hrát. Obecně lze říci, že nejlepší volbou je křídelní hráč s velkým počtem centrů, asistencí a gólových šancí.

Záložníci (Midfielders)

Do záložní řady můžeme vybírat ze 3 typů hráčů:

Defenzivní záložníci jsou pravděpodobně tou nejhorší možnou volbou pro vstřelení branky ze všech možných hráčů (vyjma brankáře). Tito hráči se pohybují těsně před obranou řadou a jejich úkolem je zastavit útočné výpady soupeře. Bohužel však, tito hráči nezískávají za svou obranou práci žádné body, protože záložníci nejsou odměňováni za čisté konta a navíc nemají tolik příležitostí získat body za útočné akce, protože se k nim příliš často nedostanou. Z těchto důvodů se vyhýbám výběru těchto hráčů do svých týmů.

Ofenzivní záložníci jsou naopak velice cenným zbožím pro Váš tým. Vzhledem k jejich stylu hry se často dostávají do gólových příležitostí, ke střelbě a k připravování gólových šancí ostatním spoluhráčům. Určitě by se ve Vašem týmu měli velice často objevovat.

Křídla jsou určitě taky velice vhodným typem hráče pro získávání bodů za vstřelené branky, asistence atd. Co je však důležité, abyste zvážili styl hry jednotlivých křídelních hráčů. Někteří využívají své rychlosti k přímému ohrožení branky a snaží vstřelit branku, přihrát na ní nebo získat pokutový kop. Avšak jsou tu i jiné typy křídel, které nejsou tolik přímočaré a vesměs jejich akce končí centrem od postranní čáry. Tím nechci říci, že jsou špatní, získávají body za centry a také za asistence, ale už tak často nevstřelí branku.

Útočníci (Forwards)

Vedle brankáře je útočník druhá nejjednodušší volba ve vašem týmu. Prostě chcete útočníka, který střílí góly. Hledejte útočníky, kteří pravidelně vyhrávají střelecké soutěže, mají formu a často pro svůj tým získávají pokutové kopy (a standardní situace obecně). Protože v dnešní době je velice běžné hrávat na jednoho útočníka, je velice důležité vybrat hráče, u kterého je největší pravděpodobnost, že do zápasu zasáhne a to nejlépe od první minuty. Hráč, který prosedí zápas na lavici je vám k ničemu, protože vám žádné body nezíská.

Závěrem k DFS Soccer

Ze všech DFS sportů je soccer asi nejvíce obtížný pro správný výběr hráčů, protože oproti americkému fotbalu (Football), Basketbalu či Baseballu nemá, tak široká data k analýze a navíc je v něm největší prvek náhody. To nic nemění na tom, že pokud opravdu porozumíte strategii výběru hráčů a budete krok napřed oproti soupeřům, můžete být úspěšní. Pro analýzu a výběr hráčů doporučuji weby www.fourfourtwo.com a www.squawka.com.